Inflacja w USA osiąga 40-letni szczyt na poziomie 9,1%. | Wiadomości | CrypS.

Inflacja w USA osiąga 40-letni szczyt na poziomie 9,1%.

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
inflacja

Inflacja w Stanach Zjednoczonych znajduje się na najwyższym poziomie od czterech dekad. Najnowsze dane opublikowane przez U.S. Bureau of Labor Statistics pokazały, że wskaźnik cen konsumpcyjnych – referencyjna miara dla inflacji – wzrósł o 1,3% w czerwcu 2022 roku, umieszczając roczną stopę inflacji w Stanach Zjednoczonych na najwyższym od 40 lat poziomie – 9,1%.


Podobnie jak w poprzednich miesiącach, indeksy benzyny, schronienia i żywności przyczyniły się najbardziej do CPI. Według biura, indeksy energii i benzyny wzrosły w czerwcu o 7,5% i 11,2%, podczas gdy żywność podrożała o 1%. Bazowy CPI, który odejmuje zmienne ceny energii i żywności, w tym samym okresie wzrósł o 0,7%.

Zeszłomiesięczny wzrost inflacji przeczył wcześniejszym szacunkom o zwyżce o 8,8%. Konsensus zakładał również, że CPI w czerwcu spowolniło w stosunku do maja lub wzrosło tylko o 0,5%. Zamiast tego, rzeczywista inflacja wzrosła dziś o 20 punktów bazowych.

Indeks dolara skoczył do najwyższego od dwóch dekad poziomu 108,57. Z kolei euro na krótko przedłużyło swoje straty w stosunku do dolara, osiągając poziom 0,9998 USD.

Jeśli chodzi o Rezerwę Federalną, rynek w dużej mierze oczekuje, że bank centralny podniesie kluczową stopę funduszy federalnych o kolejne 75 punktów bazowych na następnym posiedzeniu zaplanowanym na 27 lipca.

Co to oznacza?

Podniesienie kluczowej stopy procentowej powoduje, że kredyt staje się droższy i w efekcie kurczy się podaż pieniądza w gospodarce. Teoretycznie powinno to obniżyć popyt konsumpcyjny na towary i usługi oraz obniżyć inflację. Jednak amerykańscy konsumenci, odpowiedzialni za około 70% wzrostu gospodarczego kraju, już odczuwają skutki tego zjawiska.

W obecnej sytuacji, są oni ściskani z dwóch stron: muszą płacić coraz wyższe ceny za towary i usługi, a jednocześnie płacą wyższe stopy procentowe od swoich kredytów.

Z drugiej strony, spadający popyt konsumencki ma bezpośredni wpływ na wyniki finansowe firm, co może odbić się niekorzystnie na cenach ich akcji.

Z kolei rosnąca inflacja i stopy procentowe sprawiają, że konsumenci mają niewiele pieniędzy na wydatki uznaniowe, w tym inwestowanie w ryzykowne aktywa, takie jak kryptowaluty.

inflacja

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.