1 EUR = 1 USD: euro osiąga najniższy poziom od 20 lat w stosunku do USD | Wiadomości | CrypS.

1 EUR = 1 USD: euro osiąga najniższy poziom od 20 lat w stosunku do USD

Redakcja

Euro zaczyna wyglądać niemal tak samo chwiejnie jak niektóre z wiodących światowych kryptowalut. Oficjalna waluta strefy euro osiągnęła dziś poziom 1,0001 USD. Tym samym zbliżyła się do parytetu z dolarem amerykańskim po raz pierwszy od 2002 roku.


eur usd

Od tego czasu odnotowano lekkie odreagowanie, a w momencie pisania tego artykułu kurs wynosił ponad pół centa powyżej dolara. Obawy przed odcięciem gazu przez Rosję i zbliżającą się recesją spowodowały 20% spadek siły nabywczej euro w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Spadek ten przyspieszyła też wojna z Ukrainą.

Tymczasem dolar amerykański umocnił się dzięki zobowiązaniu Rezerwy Federalnej do podwyższenia stóp procentowych w ramach walki z gwałtownie rosnącą inflacją. Europejski Bank Centralny działał wolniej; jeszcze w tym miesiącu ma dokonać wyboru między wstępną podwyżką o 25 lub 50 punktów bazowych.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, ekonomiści na całym świecie ostrzegają, że prawdopodobna jest globalna recesja. Powtarzane przez prezydenta Putina groźby odcięcia dostaw gazu do Europy tylko nasiliły obawy. Jeśli Europa straci swoje podstawowe źródło gazu, ceny energii mogą bowiem nadal rosnąć.

Narodziny Bitcoina

Spadająca wartość walut fiat, takich jak euro, od dawna była punktem dyskusji w kręgach kryptowalutowych. Bitcoin narodził się dzięki globalnemu kryzysowi finansowemu w 2008 roku; jego pseudonimowy twórca Satoshi Nakamoto twierdził, że jest to odpowiedź na niekompetencję banków centralnych.

Ponieważ Bitcoin ma stałą podaż 21 milionów monet, entuzjaści kryptowalut często opisują go jako alternatywę “twardego pieniądza”. Wielu najbardziej zagorzałych zwolenników kryptowalut wierzy, że waluty fiat są skazane na porażkę w długoterminowym horyzoncie czasowym, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby je nadmuchiwać.

Współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes pamiętnie skomentował tę kwestię w kwietniowym wpisie na blogu, mówiąc, że Bitcoin osiągnie cenę 1 miliona dolarów do 2030 roku. Teraz potwierdził on swoje śmiałe przewidywania.

Pomimo gwałtownego spadku wartości euro, Bitcoin i reszta rynku kryptowalut nie radziła sobie lepiej w ostatnich miesiącach. Najlepsza kryptowaluta po raz kolejny spadła dziś poniżej 20 000 USD, co sprawiło, że globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi nieco ponad 922,5 mld USD
reklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.