Jesteśmy gotowi usiąść do rozmów o ETF-ie na cenę spot bitcoina - informują władze Hongkongu | Wiadomości | CrypS.

Jesteśmy gotowi usiąść do rozmów o ETF-ie na cenę spot bitcoina – informują władze Hongkongu

Karolina Kropopek

Podczas gdy oczekiwania dot. tego, iż amerykański regulator zatwierdzi ETF spot na BTC, rosną, organy regulacyjne z Hongkongu również rozważają możliwość wydania zielonego światła dla takich funduszy.


We wspólnie wydanym oświadczeniu Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) oraz Urząd Monetarny Hongkongu (HKMA) wyraziły swoją otwartość na kryptowaluty, twierdząc obok, iż środowisko to wyraźnie uległo zmianie od 2018 r.

Regulatorzy z Hongkongu otwarci na rozmowy o ETF-ach

Władze z Hongkongu nie są już tak negatywnie nastawione do ekspozycji na aktywa kryptowalutowe wśród inwestorów detalicznych, jak kiedyś. Tamtejszy organ zajmujący się regulacją rynku papierów wartościowych i kontraktów terminowych już w październiku br. zaktualizował swój zbiór zasad umożliwiających angażowanie się w inwestycje związane z cyfrowymi aktywami.

W listopadzie br. dyrektor generalna SFC – Julia Leung – oznajmiła, iż regulator ten zmierza w kierunku umożliwienia inwestorom detalicznym kupowania kryptowalutowych ETF-ów spot. Co więcej, dodała, że z zadowoleniem przyjmuje propozycję wykorzystania innowacyjnej technologii, która wpływa zarówno na zwiększenie wydajności, jak i ulepszenie doświadczeń klienta. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, iż wszelkie zagrożenia zostaną rozwiązane.

Krajobraz wirtualnych aktywów szybko ewoluował i zaczął rozszerzać się na główny nurt finansów

– zauważyły dwa organy regulacyjne z Hongkongu we wspólnym oświadczeniu.

Wygląda na to, że SFC jest gotowe do przyjmowania wniosków dot. kryptowalutowych funduszy ETF.

Narastające emocje wokół ETF-ów

Najnowsze oświadczenie regulatorów z Hongkongu pojawiło się na tle rosnących emocji wokół możliwości zatwierdzenia ETF-ów spot na BTC przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) już na początku 2024 r. Organ ten wielokrotnie przekładał terminy podjęcia decyzji na ich temat w obecnym r.

Warto przypomnieć, że optymizm wśród inwestorów wzrósł w szczególności po tym, gdy firma Grayscale wygrała z SEC sprawę w sądzie. Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii orzekł, iż działanie wspomnianego regulatora było “arbitralne i kapryśne”, ponieważ odmiennie potraktował on ETF spot i futures na bitcoina, podczas gdy oba obarczone są podobnym ryzykiem.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.