Hester Peirce: Niektóre NFT mogą być nielegalne | Wiadomości | CrypS.

Hester Peirce: Niektóre NFT mogą być nielegalne

Maciej Żerelik
hester pierce apeluje o większą jasność regulacyjną na rynku kryptowalut - zdjęcie cnbc

Szum wokół NFT robi się coraz głośniejszy. Dlatego też regulatorzy zaczęli przyglądać się temu nowemu trendowi.

Komisarz SEC, Hester Peirce, znana w branży kryptowalutowej jako „Crypto Mom” , ostrzegła wczoraj inwestorów, że niektóre NFT mogą w pewnych okolicznościach zostać uznane za niezarejestrowane papiery wartościowe.

Cała koncepcja NFT polega na tym, że [ma] być nie-wymienna, więc ma być niepodobna do niczego innego.

– powiedziała Peirce podczas czwartkowego webinaru Security Token Summit.

Oznacza to, że prawdopodobieństwo, że będzie on papierem wartościowym jest mniejsze, ale ludzie są bardzo kreatywni w kwestii rodzajów NFT, które wprowadzają na rynek. To zadziwiające, za co niektórzy ludzie są w stanie zapłacić. I tak myślę, że biorąc pod uwagę tę kreatywność, tak jak w przypadku wszystkiego innego, należy zadawać pytania.

NFT są kryptograficznie zabezpieczonymi cyfrowymi aktywami – w istocie to po prostu token dołączony do obrazu lub pliku wideo. Sprzedawane są za absurdalne sumy (artysta Beeple sprzedał NFT za 69 milionów dolarów) i są wykorzystywane do promowania muzyki, sztuki cyfrowej, tweetów czy dziennikarstwa.

Stanowią one również problem dla inwestorów. Pojawiają się potencjalne problemy z prawami autorskimi, a także obawy etyczne związane z zużyciem energii przez sieć Ethereum. Niektórzy sugerują też, że NFT mogą być dobrym narzędziem do prania brudnych pieniędzy (podobnie jak sztuka fizyczna).

Peirce wyjaśniła, że pewne rodzaje działań fundraisingowych związanych z NFT mogą „wywołać te same rodzaje wątpliwości, które wywołały ICO”.

Jeśli robisz coś, mówiąc: 'Sprzedam ci tę rzecz i włożę dużo wysiłku w zbudowanie czegoś, co sprawi, że ta rzecz, którą kupujesz, będzie miała dużą wartość’, takie rodzaje sprzedaży przyciągną więcej kontroli regulacyjnej.

ICO, czyli „initial coin offerings”, od lat są cierniem SECu. Dają one wczesnym inwestorom szansę na zakup kryptowaluty firmy, z obietnicą zwrotu po zakończeniu oferty. Problem polega na tym, że SEC przyjęła stanowisko, że prawie każdy token kiedykolwiek sprzedany za pośrednictwem ICO jest niezarejestrowanym papierem wartościowym

Peirce zasugerowała również, że frakcjonalne NFT (tj. sprzedaż częściowego udziału w pojedynczym, drogim NFT) mogłyby zostać uznane za niezarejestrowane papiery wartościowe.

hester pierce apeluje o większą jasność regulacyjną na rynku kryptowalut - zdjęcie cnbcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.