Gigant farmaceutyczny zapłacił hakerom 75 mln USD okupu w bitcoinie | Wiadomości | CrypS.

Gigant farmaceutyczny zapłacił hakerom 75 mln USD okupu w bitcoinie

W tym artykule:

Gigant farmaceutyczny, firma Cencora, padł w lutym ofiarą ataku hakerskiego. Zapłacił ponoć cyberprzestępcom aż 75 milionów USD w bitcoinach. Środki trafiły do grupy Dark Angels. 


  • Cencora, firma z rynku farmaceutyków, padła początkiem roku ofiarą hakerów.
  • Teraz dowiadujemy się, że zapłaciła okup w wysokości 75 mln USD w BTC.

Cencora musiała zapłacić haracz

Bloomberg przypomniał sprawę firmy Cencora. Ta padła ofiarą cyberprzestępców w lutym bieżącego roku. W marcu miała zapłacić swoisty haracz. Zrobiła to w trzech ratach.

Pierwotnie hakerzy chcieli aż 150 milionów USD. Skończyło się na 75 mln USD. Płatności dokonano w BTC. 

Blockchainowy detektyw, ZachXBT, wyśledził transakcje. Wyniosły one: 296,5 BTC wypłacone 7 marca 2024 r., 408 BTC (transakcja) z 8 marca 2024 r. i 387 BTC (wypłata też miała miejsce 8 marca 2024 r.).

Przedstawiciele Cencory odmówili komentarza w tej sprawie, sugerując, że to „spekulacje i plotki”. Dodali, że koszty poniesione w związku ze zdarzeniem związanym z cyberbezpieczeństwem są wykazywane w raportach kwartalnych spółki.

Co więc można dowiedzieć się z dokumentów z marca i lipca? Pojawiają się w niej kwoty 28,5 mln USD i 31,3 mln USD. Nie jest jasne, czy to właśnie wspomniany okup.

Kradzież danych

Wiosną Cencora zaczęła powiadamiać osoby prywatne i agencje rządowe o kradzieży danych osobowych pacjentów.

Chodziło o imiona i nazwiska, a także adresy zamieszkania, daty urodzenia, diagnozy, recepty oraz zamawiane leki.

Z kolei w lutowym zgłoszeniu do SEC gigant farmaceutyczny zapewniał, że atak hakerski nie miał istotnego wpływu na jego działalność operacyjną.

Nie podano wtedy jednak strat finansowych. Bloomberg dotarł do opisanych powyżej informacji dopiero teraz. Pytanie, czy w pełni oddają one skalę problemu.

Jak na razie rekordową kwotę okupu, jaką firma musiała zapłacić hakerom, zidentyfikowali badacze Zscaler ThreatLabz. Ofiarą była spółka z listy Fortune 50. Nie podano jej nazwy, ani kwoty.

Z kolei według sierpniowego raportu autorstwa Chainalytic, w tym roku zauważono wzrost przychodów operatorów oprogramowania ransomware.

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku wolumen “opłat” dla przestępców wyniósł 459,8 mln USD. Rok wcześniej było to 449,1 mln USD.

Serwis ForkLog podał, że hakerzy nie gardzą nawet pojedynczymi osobami.

Były dyrektor generalny edukacyjno-badawczej platformy Revelo Intel, Nick Dracon, padł ofiarą ich ataku i przekazał im pieniądze swojej firmy. Od razu potem podał się do dymisji.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.