FSB - kryptowaluty to zagrożenie dla globalnego systemu finansowego | Wiadomości | CrypS.

FSB – kryptowaluty to zagrożenie dla globalnego systemu finansowego

Maciej Halikowski
fsb kryptowaluty zagrozenie

Szwajcarska organizacja Financial Stability Board (FSB) twierdzi, że kryptowaluty stanowią ryzyko dla światowego systemu finansowego. Prezes banku centralnego Holandii i jednocześnie przewodniczący FSB – Klass Knot, w swoim ostatnim raporcie naciskał na regulatorów, by stworzyli jasne zasady dotyczące aktywów cyfrowych. 

Wzrost znaczenia kryptowalut w systemie stwarza ryzyko

Według FSB niepokojąca jest przede wszystkim coraz większa ekspozycja instytucji na rynek kryptowalut, która wzmacnia jego powiązanie z systemem finansowym.

Zagrożenie mają stanowić także stablecoiny. Organizacja uważa, że w przypadku ich masowej wymiany na dolary lub inne aktywa, przy nieodpowiednim zabezpieczeniu, konsekwencje odczułby cały rynek.

„Gdyby główny stablecoin zawiódł, możliwe, że płynność w ekosystemie kryptowalut (w tym w zdecentralizowanych finansach) może zostać ograniczona, zakłócając handel i powodując stres na rynkach”

Kolejne z kłopotów to wysoka dźwignia finansowa na nieregulowanych giełdach, która, zdaniem FSB mogłaby przyczynić się do większych strat, wpływających następnie na resztę systemu, a także bezpieczeństwo DeFi.

Tutaj FSB zwraca uwagę na to, że do września 2021 roku, 75% włamań, przyczyniających się do kradzieży aktywów o wartości około 481 milionów dolarów, dotyczyło właśnie zdecentralizowanych finansów.

Kryptowaluty niebezpieczne tak, jak kredyty sub-prime?

Zgodnie z raportem, kapitalizacja rynku aktywów cyfrowych w 2021 roku wzrosła do 2.6 tryliona dolarów amerykańskich. Chociaż to wciąż niewielki ułamek systemu finansowego, FSB porównuje ryzyko związane z kryptowalutami do ekspozycji na kredyty sub-prime, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku.

„Jeśli instytucje będą zwiększać zaangażowanie w rynki cyfrowych aktywów, może mieć to nieoczekiwany wpływ na ich bilanse i płynność. Tak jak w przypadku kryzysu związanego z kredytami sub-prime, niewielka ekspozycja wcale nie musi równać się niewielkiemu ryzyku, szczególnie jeśli mamy do czynienia z brakiem transparentności i odpowiednich regulacji”.

Obawy FSB dotyczące cyfrowych aktywów przybrały na sile w ostatnich latach, jednak organizacja jest tylko jedną z wielu, które uważają je za ryzyko. Kolejnym z ważniejszych podmiotów jest tu SEC, który od jakiegoś czasu mówi o uregulowaniu rynku, w celu zabezpieczenia konsumentów.

fsb kryptowaluty zagrozeniereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.