Francja zakończyła 10-miesięczny eksperyment CBDC
Jedna z wiodących europejskich gospodarek – Francja – zakończyła swój trwający 10 miesięcy eksperyment CBDC. Jego celem było zbadanie, jak cyfrowa waluta banku centralnego wpłynie na rynek zadłużenia. Projektem kierowała firma Euroclear i wzięły w nim udział największe banki w kraju.
W zeszłym roku Banque de France – bank centralny Francji – nawiązał współpracę z belgijską firmą usług finansowych Euroclear i wieloma wiodącymi francuskimi podmiotami rynku finansowego.
Zgodnie z najnowszym raportem od Financial Times, w ciągu 10-miesięcznego pilotażu organizacje te handlowały rządowymi obligacjami i rozliczały transakcje za pomocą CBDC wyemitowanego przez bank centralny.
Wśród dużych firm uczestniczących w pilotażu znalazły się: Société Générale, BNP Paribas i Crédit Agricole CIB. System na potrzeby eksperymentu opracowała natomiast amerykańska międzynarodowa korporacja technologiczna IBM. Soren Mortensen – dyrektor globalny IBM powiedział:
Szybko zmierzamy w kierunku fundamentalnej zmiany w infrastrukturze rynku potransakcyjnego. Ten projekt znacznie wykraczał poza poprzednie inicjatywy dot. technologii blockchain, ponieważ z powodzeniem przetestował większość procesów centralnego depozytu papierów wartościowych i banku centralnego, jednocześnie eliminując obecne etapy pośrednie, takie jak uzgadnianie między pośrednikami rynkowymi.
Swoje przemyślenia dot. eksperymentu wyraziła też zastępca dyrektora generalnego Euroclear France – Isabelle Delorme. Według niej, współpraca pomiędzy tymi instytucjami okazała się sukcesem, ponieważ pokazała, że “CBDC mogą bezpiecznie i pewnie rozliczać pieniądze banku centralnego”.
Zmiana zdania?
Zbadanie i potencjalne uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego wydaje się być zaskakującym posunięciem ze strony Banque de France,. Szef tej instytucji – François Villeroy de Galhau – niedawno określił to narzędzie finansowe jako ryzykowne i wezwał do wprowadzenia ścisłych regulacji.
Przekonywał on również, że równie duże zagrożenie dla Unii Europejskiej stanowią prywatne kryptowaluty. Najwyższy rangą bankier ostrzegł, że UE powinna podjąć szybkie działania i zbudować ramy regulacyjne wokół Bitcoina i altcoinów. W przeciwnym wypadku zagrożona może stać się jej finansowa dominacja:
Niezależnie od tego, czy chodzi o waluty cyfrowe czy płatności, my w Europie musimy być gotowi do działania tak szybko, jak to konieczne, lub podjąć ryzyko erozji naszej suwerenności monetarnej.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.