Francja zakończyła 10-miesięczny eksperyment CBDC | Wiadomości | CrypS.

Francja zakończyła 10-miesięczny eksperyment CBDC

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bank centralny francji przeprowadzi 8 testów cbdc - cyfrowe euro

Jedna z wiodących europejskich gospodarek – Francja – zakończyła swój trwający 10 miesięcy eksperyment CBDC. Jego celem było zbadanie, jak cyfrowa waluta banku centralnego wpłynie na rynek zadłużenia. Projektem kierowała firma Euroclear i wzięły w nim udział największe banki w kraju.

W zeszłym roku Banque de France – bank centralny Francji – nawiązał współpracę z belgijską firmą usług finansowych Euroclear i wieloma wiodącymi francuskimi podmiotami rynku finansowego.

Zgodnie z najnowszym raportem od Financial Times, w ciągu 10-miesięcznego pilotażu organizacje te handlowały rządowymi obligacjami i rozliczały transakcje za pomocą CBDC wyemitowanego przez bank centralny.

Wśród dużych firm uczestniczących w pilotażu znalazły się: Société Générale, BNP Paribas i Crédit Agricole CIB. System na potrzeby eksperymentu opracowała natomiast amerykańska międzynarodowa korporacja technologiczna IBM. Soren Mortensen – dyrektor globalny IBM powiedział:

Szybko zmierzamy w kierunku fundamentalnej zmiany w infrastrukturze rynku potransakcyjnego. Ten projekt znacznie wykraczał poza poprzednie inicjatywy dot. technologii blockchain, ponieważ z powodzeniem przetestował większość procesów centralnego depozytu papierów wartościowych i banku centralnego, jednocześnie eliminując obecne etapy pośrednie, takie jak uzgadnianie między pośrednikami rynkowymi.

Swoje przemyślenia dot. eksperymentu wyraziła też zastępca dyrektora generalnego Euroclear France – Isabelle Delorme. Według niej, współpraca pomiędzy tymi instytucjami okazała się sukcesem, ponieważ pokazała, że “CBDC mogą bezpiecznie i pewnie rozliczać pieniądze banku centralnego”.

Zmiana zdania?

Zbadanie i potencjalne uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego wydaje się być zaskakującym posunięciem ze strony Banque de France,. Szef tej instytucji – François Villeroy de Galhau – niedawno określił to narzędzie finansowe jako ryzykowne i wezwał do wprowadzenia ścisłych regulacji.

Przekonywał on również, że równie duże zagrożenie dla Unii Europejskiej stanowią prywatne kryptowaluty. Najwyższy rangą bankier ostrzegł, że UE powinna podjąć szybkie działania i zbudować ramy regulacyjne wokół Bitcoina i altcoinów. W przeciwnym wypadku zagrożona może stać się jej finansowa dominacja:

Niezależnie od tego, czy chodzi o waluty cyfrowe czy płatności, my w Europie musimy być gotowi do działania tak szybko, jak to konieczne, lub podjąć ryzyko erozji naszej suwerenności monetarnej.

bank centralny francji przeprowadzi 8 testów cbdc - cyfrowe euroreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.