Fed delikatnie podnosi stopy procentowe. Kurs BTC rośnie | Wiadomości | CrypS.

Fed delikatnie podnosi stopy procentowe. Kurs BTC rośnie

Redakcja
stopy procentowe

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Obecnie wynoszą one 4,5%-4,75% w skali roku.


Była to ósma z rzędu podwyżka stóp, które znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od 2007 roku. Niemniej jednak po raz pierwszy od marca 2022 roku była taka łagodna.

wzrost stóp procentowych w USA

Fed powiedział, że najnowsze dane uzyskane przez regulatora “wskazują na umiarkowany wzrost wydatków i produkcji”. Według agencji, liczba miejsc pracy w USA wzrosła “znacząco” przy niskiej stopie bezrobocia. Jednocześnie inflacja nieznacznie spadła, ale pozostaje na wysokim poziomie. W komunikacie prasowym możemy przeczytać:

Wojna Rosji z Ukrainą powoduje ogromne trudności ludzkie i gospodarcze, przyczyniając się do globalnej niepewności. Amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku, FOMC] zwraca baczną uwagę na ryzyko inflacyjne.

12 stycznia Urząd Statystyczny (BLS) opublikował dane o inflacji w USA. Wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień wyniosła 6,5%. Z kolei wskaźnik inflacji bazowej spadł do 5,7%.

Zgodnie z oświadczeniem, FOMC ustalił cel inflacyjny na poziomie 2%. Podwyżka stóp procentowych w dłuższym okresie ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jak zareagował kurs Bitcoina?

Rynek kryptowalut zareagował na podwyżkę stóp wzrostem. Kurs bitcoina pokonał poziom 24 000 dolarów i po korekcie aktualnie znajduje się w okolicy 23 750 dolarów – co oznacza wzrost o 3% w ciągu ostatnich 24 godzin.

 

kurs bitcoina po decyzji fed 2 litego 2023

W wywiadzie dla Bloomberga Diane Swank, główna ekonomistka KPMG, zauważyła, że Fed wciąż jest gotowy do podnoszenia stóp. Według niej gospodarka jest w takiej sytuacji, że rynek prawdopodobnie szybko zareaguje na ich obniżkę, więc regulator ma duże pole manewru. Przeciwny pogląd wyraził Omar Sharif z Inflation Insights. Podkreślił, że niższe tempo podwyżek jest pozytywnym sygnałem, gdyż sygnalizuje gołębie nastawienie Fed.

Na konferencji po posiedzeniu FOMC prezes Fed Jerome Powell powiedział, że regulator uważa dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej za “odpowiednią decyzję”. Dodał, że gospodarka USA “znacznie zwolniła” w 2022 roku, jednak agencja widzi oznaki “skromnego” ożywienia w pierwszym kwartale 2023 roku.

Powell nazwał ostatnie dane finansowe “zachęcającymi”, ale podkreślił, że Fed potrzebuje “więcej dowodów”, aby upewnić się, że inflacja spada.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku Fed podniósł przedział kluczowych stóp prcentowych o 50 punktów bazowych do 4,25-4,5% w skali roku. Wówczas kurs Bitcoina zareagował spadkiem poniżej 18 tysięcy dolarów.

stopy procentowereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.