Fed podnosi stopy procentowe

kryzys bankowy jest daleki od zakończenia

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 4,75-5% w skali roku. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku.


Według Fedu, inflacja w USA jest zbyt wysoka i dodatkowe zacieśnienie polityki pieniężnej jest wskazane. W komunikacie prasowym czytamy:

„Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% w długim okresie.”

W dniu 14 marca BLS opublikował raport dotyczący poziomu cen konsumpcyjnych. Wartość wskaźnika była zasadniczo zgodna z prognozą – wzrost w lutym wyniósł 0,4% miesiąc do miesiąca i 6% rok do roku.

Dane wskazywały na utrzymywanie się wzrostów cen składników indeksu. Zostały one wymienione między innymi przez szefa Fed Jerome’a Powella jako przeszkoda w spadku inflacji w horyzoncie 2023 roku.

Co z krypto?

Rynek kryptowalut zareagował umiarkowanie na decyzję Fed. Największe pod względem kapitalizacji cyfrowe aktywa nie wykazały się znaczącą dynamiką.

Tuż przed komunikatem Fed, bitcoin testował poziom powyżej 28 700 USD. W pierwszych minutach po ogłoszeniu cena chwilowo przekroczyła 28 800 USD, ale następnie spadła poniżej 27 500 dolarów.

W marcu Powell w przemówieniu do Kongresu powiedział, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest bardzo prawdopodobne. Jednak upadek amerykańskich instytucji kredytowych i szwajcarskiego banku inwestycyjnego Credit Suisse sprawił, że inwestorzy oczekiwali, iż Fed podejmie łagodniejsze kroki.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->