Fed podnosi stopy procentowe | Wiadomości | CrypS.

Fed podnosi stopy procentowe

Dawid Kucharczyk
kryzys bankowy jest daleki od zakończenia

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 4,75-5% w skali roku. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku.


Według Fedu, inflacja w USA jest zbyt wysoka i dodatkowe zacieśnienie polityki pieniężnej jest wskazane. W komunikacie prasowym czytamy:

“Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% w długim okresie.”

W dniu 14 marca BLS opublikował raport dotyczący poziomu cen konsumpcyjnych. Wartość wskaźnika była zasadniczo zgodna z prognozą – wzrost w lutym wyniósł 0,4% miesiąc do miesiąca i 6% rok do roku.

Dane wskazywały na utrzymywanie się wzrostów cen składników indeksu. Zostały one wymienione między innymi przez szefa Fed Jerome’a Powella jako przeszkoda w spadku inflacji w horyzoncie 2023 roku.

Co z krypto?

Rynek kryptowalut zareagował umiarkowanie na decyzję Fed. Największe pod względem kapitalizacji cyfrowe aktywa nie wykazały się znaczącą dynamiką.

Tuż przed komunikatem Fed, bitcoin testował poziom powyżej 28 700 USD. W pierwszych minutach po ogłoszeniu cena chwilowo przekroczyła 28 800 USD, ale następnie spadła poniżej 27 500 dolarów.

W marcu Powell w przemówieniu do Kongresu powiedział, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest bardzo prawdopodobne. Jednak upadek amerykańskich instytucji kredytowych i szwajcarskiego banku inwestycyjnego Credit Suisse sprawił, że inwestorzy oczekiwali, iż Fed podejmie łagodniejsze kroki.

kryzys bankowy jest daleki od zakończeniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.