FCA ma wątpliwości co do nowej spółki Binance – Bifinity
Jak informowaliśmy wczoraj, giełda Binance ogłosiła partnerstwo z notowaną na Nasdaq firmą Eqonex. Wygląda jednak na to, że brytyjski regulator finansowy nie wydaje się zadowolony z tego faktu.
Transakcja zdaje się dawać Binance kontrolę nad Eqonex poprzez pożyczkę zamienną o wartości 36 milionów dolarów. Binance udzielił tej pożyczki za pośrednictwem swojej nowo uruchomionej spółki Bifinity. Termin jej zapadalności wynosi 18 miesięcy, a jej wstępna cena konwersji to 1,89 USD za akcję, czyli około 16 centów powyżej aktualnego kursu.
Chociaż Binance nie twierdzi, że pożyczka daje jej – lub Bifinity – kontrolę nad Eqonex, w komunikacie tej drugiej spółki czytamy, że Bifinity będzie miała prawo do mianowania dyrektora generalnego, dyrektora finansowego i dyrektora ds. prawnych oraz wyznaczenia dwóch miejsc w zarządzie.
Binance utworzyła Bifinity, aby świadczyć usługi w zakresie przyjmowania i wydawania fiatów dla siebie i innych firm. Spółka ta jest oficjalnym partnerem Binance w zakresie on-ramp od końca ubiegłego roku, ale giełda dopiero wczoraj oficjalnie ogłosiła jej uruchomienie. Bifinity współpracuje również z Paysafe i Checkout.com, aby pomóc sprzedawcom w przyjmowaniu kryptowalut. Eqonex twierdzi, że Bifinity jest zarejestrowana na Litwie jako dostawca usług w zakresie krypto portfeli.
Jeśli chodzi o Eqonex, został on założony w 2020 roku w Singapurze i określa się jako pierwsza firma cyfrowych aktywów, która jest notowana na giełdzie w USA. Świadczy klientom usługi w zakresie handlu kryptowalutami, powiernictwa i zarządzania. Prowadzi giełdę kryptowalut Eqonex, powiernika Digivault i jednostkę Bletchley Park Asset Management.
Dlaczego brytyjscy regulatorzy nie są zadowoleni?
Jednostka Digivault jest zarejestrowana w brytyjskim Urzędzie Nadzoru Finansowego (FCA) ze względu na konieczność spełniania wymogów dot. prania brudnych pieniędzy. Regulator w dzisiejszym oświadczeniu stwierdził, że część Grupy Binance mogła stać się po transakcji faktycznymi właścicielami Digivault.
Dodał też, że nie ma uprawnień do oceny przydatności i stosowności nowych właścicieli lub zmiany kontroli przed zakończeniem transakcji. Może jednak “podjąć kroki w celu zawieszenia lub anulowania rejestracji firmy zajmującej się kryptowalutami, jeśli nie jest przekonany, że firma lub jej właściciel jest odpowiedni i właściwy.”
FCA posiada również uprawnienia do zawieszenia lub anulowania rejestracji krypto firmy z wielu powodów, w tym w przypadku, gdy nie wypełnia ona obowiązków wynikających z przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy.
To już drugi raz w ostatnich tygodniach, kiedy FCA wyraził zaniepokojenie światem kryptowalut. Pod koniec ubiegłego miesiąca regulator wydał podobne oświadczenie po tym, jak austriacka giełda kryptowalut Bitpanda przejęła Trustology, depozytariusza DeFi regulowanego przez FCA.
Bitpanda jest jednak “przekonana, że nie pojawią się żadne problemy związane z przejęciem”. Firma powiedziała wtedy TheBlock:
Mamy bardzo dobre relacje robocze z FCA, który został poinformowany o tej transakcji z dużym wyprzedzeniem, a oświadczenie FCA było zgodne z oczekiwaniami Bitpandy.
Nie wiadomo jeszcze, czy FCA podejmie jakiekolwiek działania przeciwko którejś z tych dwóch transakcji.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.