FATF o finansowaniu terroryzmu: Skrajnie prawicowe ugrupowania sięgają po kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

FATF o finansowaniu terroryzmu: Skrajnie prawicowe ugrupowania sięgają po kryptowaluty

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), globalny organ nadzorujący przestępstwa finansowe, opublikowała raport dokumentujący, w jaki sposób skrajnie prawicowe grupy zaczynają korzystać z kryptowalut.

Raport, zatytułowany “Finansowanie terroryzmu motywowane etnicznie lub rasowo”, podaje wiele przykładów kryptowalut – w tym zarówno Bitcoina, jak i “monet prywatności” – wykorzystywanych przez ekstremistów, którzy zostali zmuszeni do rezygnacji z tradycyjnych kanałów finansowych. W raporcie czytamy:

Bez możliwości przetwarzania płatności kartą kredytową, niektóre grupy przeszły na używanie wirtualnych aktywów, takich jak Bitcoin, do przenoszenia funduszy.

Niektóre skrajnie prawicowe grupy wykorzystały tak zwane ‘monety prywatności’, tj. wirtualne aktywa, które pozwalają użytkownikowi zachować całkowitą anonimowość podczas dokonywania transakcji blockchain. Monety prywatności obejmują kryptowaluty takie jak Monero, Dash i Zcash. Zacierają one informacje identyfikacyjne za pomocą różnych technik kryptograficznych.

Które grupy używają Bitcoina?

Kto jest kim na liście skrajnie prawicowych terrorystów, którzy upodobali sobie Bitcoina?

Brenton Tarrant, który przeprowadził strzelaninę w meczecie Christchurch w 2019 roku, dokonał wielu darowizn na rzecz skrajnie prawicowych grup za pomocą Bitcoina. Te darowizny obejmowały fundusze wysłane do Generation Identitaire, skrajnie prawicowej grupy we Francji, oraz Martina Sellnera, skrajnie prawicowego aktywisty w Austrii.

W Belgii, grupa o nazwie “Schild and Vrienden”, co tłumaczy się jako “Tarcze i Przyjaciele”, potroiła swoje środki poprzez Bitcoina.

Kolejnym przykładem jest Nordfront, “Nordycki Ruch Oporu”. Grupa ta zachęcała swoich zwolenników do przekazywania BTC za pośrednictwem różnych platform płatniczych.

Ustalenia FATF pojawiają się kilka miesięcy po tym, jak Bitcoin został wplątany w zamieszki z 6 stycznia w Waszyngtonie. Francuski darczyńca, Laurent Bachelier, zapłacił ponad 500 000 dolarów w BTC skrajnie prawicowym aktywistom, którzy wzięli udział w pro-Trumpowym buncie.

Bachelier, który popełnił samobójstwo zaraz po wysłaniu darowizn, napisał list, w którym twierdził, że zachodnia cywilizacja chyli się ku upadkowi.

Zależy mi na tym, co stanie się po mojej śmierci. Dlatego zdecydowałem się pozostawić mój skromny majątek określonym celom i ludziom. – napisał w liście.

Rosnący problem

Ustalenia FATF zdecydowanie nie są pierwszymi, które łączą kryptowaluty z grupami ekstremistycznymi. W Wielkiej Brytanii, w rocznym raporcie National Crime Agency na temat poważnej i zorganizowanej przestępczości stwierdzono, że rosnąca adopcja Bitcoina może ułatwiać życie przestępcom.

Z Bitcoina korzysta nie tylko skrajna prawica. Starszy rzecznik palestyńskiej grupy bojowników Hamas – która jest uważana za grupę terrorystyczną przez USA, Wielką Brytanię i inne – przyznał na początku tego roku, że grupa doświadczyła gwałtownego wzrostu darowizn w Bitcoinie.

Zdecydowanie nastąpił skok [w darowiznach Bitcoin]. Niektóre z tych pieniędzy są wykorzystywane do celów wojskowych, aby bronić podstawowych praw Palestyńczyków.

 

FATF wprowadzi nową wersję przepisów odnośnie kryptowalut

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.