Ethereum w 3 miesiące spadło o ponad 50%. W zeszłym tygodniu z giełd wypłacono 1,8 mld USD w ETH

Ethereum
W tym artykule:

W ubiegłym tygodniu z giełd kryptowalut odpłynęło 1,8 miliarda dolarów w etherze (ETH). Zjawisko to sugeruje, że inwestorzy traktują obecne poziomy cenowe jako okazję do akumulacji i decydują się na długoterminowe przechowywanie aktywów.


  • W ciągu ostatniego tygodnia ze scentralizowanych giełd odpłynęło około 845 000 ETH o wartości 1,8 miliarda dolarów, co stanowi największy odpływ od grudnia 2022 roku,
  • Ethereum od grudnia 2024 roku straciło ponad 50% swojej wartości i obecnie jest notowane na poziomie około 1 955 USD.

Spadek podaży ETH na giełdach

Dane on-chain wskazują, że inwestorzy wycofują ETH z giełd na rzecz prywatnych portfeli, co może oznaczać przygotowania do długoterminowej akumulacji tej kryptowaluty.

Według analityków zmniejszona podaż na giełdach historycznie związana była z obniżoną presją sprzedażą i możliwością przyszłych wzrostów cenowych.

odpływ ETH z giełd
Odpływ ETH z giełd. Źródło: x.com/@DeFiProtocolist

Ostatnie odpływy pokrywają się z rosnącą zmiennością na rynku. Cena etheru doświadcza wahań po podpisaniu przez prezydenta USA – Donalda Trumparozporządzenia wykonawczego dot. strategicznej rezerwy BTC i zapasu różnych kryptowalut.

W przypadku tej drugiej inicjatywy, gdzie mowa o altcoinach przejętych w ramach postępowań karnych i cywilnych, nie było mowy o ich dodatkowym zakupie. Co więcej, na oficjalnej stronie amerykańskiego rządu możemy przeczytać, iż:

Sekretarz Skarbu może określić strategie odpowiedzialnego zarządzania, w tym potencjalną sprzedaż z amerykańskich zapasów aktywów cyfrowych.

Nic więc dziwnego, że altcoiny notują spadki. Dlaczego traci też bitcoin? W jego przypadku mimo zaznaczenia, iż Stany Zjednoczone nie będą sprzedawać BTC zdeponowanych w Strategicznej Rezerwie Bitcoina, na ten moment ma ona powstać ze skonfiskowanych przez USA monet BTC. 

Oczywiście Sekretarze Skarbu i Handlu mogą opracować neutralne dla amerykańskiego budżetu strategie pozyskiwania nowych bitcoinów. Jednak ta informacja nie usatysfakcjonowała inwestorów, którzy po poprzednich zapowiedziach ze strony Trumpa liczyli na coś więcej. 

Ten czynnik może wzmocnić Ethereum

Analitycy prognozują, że ether nie znajduje się na straconej pozycji. Uważają bowiem, iż fundusze ETF oparte na stakowanym ETH mogą być jednym z czynników wpływającym na wzrost wartości drugiej co do wielkości kryptowaluty. 

Wdrożenie takiego mechanizmu ograniczyłoby płynność podaży i mogłoby przyciągnąć większe zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Założyciel Consensys, Joe Lubin, spodziewa się, że zatwierdzenie ETF-ów na stakowany ETH może nastąpić w 2025 roku. 

Dodatkowo amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) utworzyła zespół zadaniowy ds. kryptowalut, co może zwiększyć szanse na uregulowanie i legalizację takich funduszy. Wiele zależy jednak od polityki obecnej administracji USA.

W chwili pisania tego tekstu za ETH trzeba zapłacić około 1 955 USD. Cena tej kryptowaluty spadła o blisko 4% w ciągu doby i ponad 14% z perspektywy ostatnich 7 dni. 

kurs ETH
Kurs ETH/USDT. Źródło: tradingview.com

Od swojego ATH, odnotowanego w listopadzie 2021 roku altcoin  ten potaniał o ponad 59%! Tymczasem od poziomu 4 tys. USD, widzianego jeszcze w grudniu 2024 roku, jest to spadek o ponad 50%

Ethereum

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.