ETF-y na BTC i ETH w Hongkongu wystartowały! Czym się różnią od tych z USA i ile już środków wpłynęło? | Wiadomości | CrypS.

ETF-y na BTC i ETH w Hongkongu wystartowały! Czym się różnią od tych z USA i ile już środków wpłynęło?

Hongkong ETF

Dzieje się historia. ETF-y bitcoina i etheru w Hongkongu weszły w życie. Co wiemy o produktach?


  • ETF-y w Hongkongu zaczęły dziś działać.
  • Jak na razie obroty nie są tak duże, jak w przypadku funduszy w USA.

ETF-y w Hongkongu

Obecnie na rynku w Hongkongu działa 6 ETF-ów. Największe zainteresowanie generuje fundusz ChinaAMC Limited. Firma zorganizowała nawet 29 kwietnia konferencję prasową. Cel? Ogłosić, że 30 kwietnia, czyli dziś, jej fundusze Spot ChinaAMC Bitcoin i Spot ChinaAMC Ethereum będą miały swoją premierę. Na miejscu media dowiedziały się więcej na temat produktów.

Jak podało Foresight News, Zhu Haokang, dyrektor ds. zarządzania cyfrowymi aktywami i majątkiem rodzinnym w ChinaAMC, wyraził przekonanie, że wolumen obrotu ETF-ami w pierwszym dniu notowania przekroczy granicę 125 mln USD (o tym za chwilę).

Co jednak różni hongkońskie ETF-y od ich amerykańskich odpowiedników? Chodzi np. o możliwość oferowania subskrypcji kasowych i fizycznych oraz umorzeń – opcje te nie są dostępne w funduszach w USA. ETF-y ChinaAMC w Hongkongu są ponadto notowane w dolarach hongkońskich, dolarach amerykańskich i chińskich juanach. Oferują akcje zarówno notowane, jak i nienotowane (te drugie można sprzedać na podstawie umowy cywilnoprawnej).

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy subskrypcji fizycznej, o której wspomnieliśmy przed chwilą. Umożliwia ona inwestorom transfer swoich aktywów na platformę handlową ETF-ów za pośrednictwem firmy maklerskiej, która następnie przekazuje kapitał na rachunek powierniczy danego funduszu.

Kto inwestuje w ETF-y?

Jak na razie w ETF-y inwestują kopalnie BTC, jak i inwestorzy z krajów oraz regionów, w których nie ma jeszcze funduszy ETF, takich jak Singapur i Bliski Wschód.

Niestety Chiny kontynentalnie uniemożliwiły lokowanie kapitału w funduszach swoich obywatelom. To o tyle zła informacja, że wielu analityków liczyło na to, że ETF-y w Hongkongu pozwolą tym ostatnim ponownie legalnie wejść na rynek bitcoina i etheru. Jak na razie tak się nie stanie.

Obroty

Ważne są też dane, jakie powoli do nas spływają i dotyczą tego, ile kapitału przeszło przez ETF-y. Według informacji HKEX, wolumen obrotu wynosi dziś ponad 6,3 mln USD (nieco ponad 49 mln dolarów hongkońskich). Liderem jest ChinaAMC Bitcoin ETF firmy China Asset Management, który w pierwszej połowie dnia handlowego odnotował obrót na poziomie 22,97 mln HKD. Drugi co do wielkości obrót spośród sześciu funduszy ETF odnotował fundusz ChinaAMC Ether ETF, z wolumenem 10,47 mln HKD.

Produkt Harvest Global odnotował podczas porannej sesji obrót 8,11 mln HKD w przypadku ETF-a na bitcoiny i 2,18 mln HKD w przypadku etherowego odpowiednika.

Jak na razie ETF-y nie cieszą się takim zainteresowaniem jak ich amerykańskie odpowiedniki. Można było się jednak tego spodziewać, bowiem nie stoją za nimi giganci pokroju BlackRocka. Wiele będzie zależało od tego, czy Pekin otworzy ostatecznie furtkę dla inwestorów z Chin kontynentalnych.

Hongkong ETF

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.