Grayscale triumfuje w sądzie nad SEC! Kursy kryptowalut w górę | Wiadomości | CrypS.

Grayscale triumfuje w sądzie nad SEC! Kursy kryptowalut w górę

Grayscale-sec

29 sierpnia br. Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii wydał przełomowe orzeczenie korzystne dla firmy Grayscale Investments dot. konwersji funduszu inwestycyjnego Grayscale Bitcoin Trust na bitcoinowy ETF dla rynku spot.


Sprawa miała związek z ubiegłorocznym odrzuceniem przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosku o modyfikację istniejącego funduszu inwestycyjnego zorientowanego na rynek kontraktów terminowych na taki, który byłby ukierunkowany na rynek kasowy. 

Grayscale zwycięża nad SEC

Dzisiejszy werdykt jest swego rodzaju zwycięstwem dla branży wirtualnych walut. Amerykański regulator od dłuższego czasu nie chce dopuścić do powstania kryptowalutowego ETF-a związanego z rynkiem spot. Zgodnie z najnowszym orzeczeniem sądu, takie działania są “arbitralne i kapryśne”.

Sędzia wziął pod uwagę to, iż wcześniej SEC zatwierdziło ETF futures na BTC. Stanął również po stronie firmy Grayscale, która stwierdziła, że SEC odmiennie potraktował ETF spot i futures na bitcoina, mimo iż oba z nich stwarzają podobne ryzyko, a przy tym są wyceniane na podstawie tego samego bazowego aktywa.

W swojej argumentacji SEC podał, że ETF-y spot na BTC są bardziej podatne na manipulacje i oszustwa, ponieważ rynek ten pozostaje nieuregulowany. Obok zaznaczył, iż produkty futures są trudniejsze do manipulowania ze względu na to, że rynek ten opiera się na cenach kontraktów terminowych z CME, który jest regulowany przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Zdaniem Grayscale w tym przypadku SEC narusza ustawę o giełdzie papierów wartościowych poprzez “nieuczciwą dyskryminację” wobec emitentów bitcoinowych ETF-ów.

Obecnie amerykański regulator ma 45 dni na złożenie wniosku o ponowne przesłuchanie wszystkich trzech sędziów. Po upływie tego terminu sąd wyda ostateczną opinię ze szczegółowymi informacjami. 

Reakcja społeczności kryptowalut

Choć sprawa jest jeszcze nie zamknięta, poparcie, jakie uzyskało Grayscale w sądzie, wzbudziło entuzjazm wśród społeczności wirtualnych walut. Jest to widoczne w nagłym wzroście kursów czołowych kryptowalut. 

Bitcoin podniósł się z okolic poniżej 26 tys. dol. przy których handlował w ciągu ostatnich 24 godzin do 27,8 tys. dol. obecnie. Jego skok cenowy w zakresie dobowym wynosi aktualnie ponad 6%.

kursy-kryptowalut
Wzrost kursów czołowych kryptowalut. Źródło: coinmarketcap.com

Ethereum (ETH) zareagowało podobnie. Kurs tej wirtualnej waluty wzrósł o blisko 5% w tym samym czasie. W chwili pisania tego tekstu ether kosztuje około 1,7 dol. za monetę. 

Pozostałe altcoiny również doznały ożywienia. Dla przykładu kursy binance coina (BNB) i xrp (XRP) wzrosły o około 4% w ciągu doby. 

Grayscale-secreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.