EBI demaskuje największego złodzieja kryptowalut na Discord | Wiadomości | CrypS.

EBI demaskuje największego złodzieja kryptowalut na Discord

Redaktor: Michał Misiura
hooded hacker

Grupa Energi Defense, zajmująca się bezpieczeństwem kryptowalutowym twierdzi, że zdemaskowała jednego z największych oszustów działających na platformie Discord. Dochodzenie w tej sprawie prowadził śledczy dział grupy kryjący się pod nazwą Energi Bureau of Investigation (EBI). Dwuletnie śledztwo doprowadziło do odzyskania 500 tys. USD, jednak grupa twierdzi, że oszust mógł wyłudzić nawet milion dolarów.

EBI od kilku lat stawia sobie zadanie ochrony sektora kryptowalutowego, w szczególności tropiąc oszustów na popularnej platformie Discord. Początkowo mizerne efekty działalności sprawiły, że grupa zaczęła zastawiać pułapki. Jej członkowie kilka razy świadomie weszli w rolę ofiary, a następnie śledzili drogę, jaką przebyły ich środki. To naprowadziło ich na trop jednego użytkownika o nazwie „Kratøs”. Według EBI odpowiada on za ponad 90% oszustw na Discord.

Profil przestępcy

Kratøs zachowywał ostrożność prowadząc własny serwer Discord, uzbrojony we własnych administratorów i moderatorów. Zdaniem EBI, serwer ten służył przede wszystkim wabieniu ofiar i odwracaniu podejrzeń. Grupa przyznaje, że namierzenie oszusta było tym trudniejsze, że Kratøs często sam pomagał w ujawnianiu oszustw. Po miesiącach współpracy z Kratøsem śledczy z EBI stworzyli pełny profil, a następnie ustalili jego tożsamość i lokalizację. Wszystkie informacje zostały również zapisane, wydrukowane i przekazane policji.

Odzyskane pół miliona

W obawie przed przedłużającym się dochodzeniem policyjnym, grupa EBI postanowiła działać na własną rękę. W tym celu śledziła rzeczywiste konto Twitterowe Kratøsa i za jego pośrednictwem dotarła do fałszywych kont rzekomo prowadzonych przez oszusta. Kratøs dał się również wciągnąć w pułapkę, która zdaniem EBI pozwoliła ustalić prawdziwą tożsamość oszusta. Policyjne śledztwo wciąż trwa. EBI utrzymuje, że średnio zajmuje to nawet 30 miesięcy. Na szczęście dotychczas udało się odzyskać już 500 tys. USD.

hooded hacker

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.