Deweloper znanej giełdy przyłapany na przeprowadzeniu rug pulla | Wiadomości | CrypS.

Deweloper znanej giełdy przyłapany na przeprowadzeniu rug pulla

haker-kryptowaluty Bezpieczeństwo
W tym artykule:

Deweloper zdecentralizowanej giełdy Uniswap znany pod pseudonimem „AzFlin” został zwolniony przez jej założyciela, Haydena Adamsa. Powód? Już tłumaczymy!


Podejrzany deweloper

Deweloper został oskarżony o przeprowadzenia rug pulla wartego aż 14 ETH (ok. 26 000 USD).

O co dokładnie chodzi? Kryptowalutowy rug pull polega na tym, że deweloper projektu wprowadza na rynek token, promuje go, a gdy inwestorzy rzucą się na jego zakup, bez ostrzeżenia znika z funduszami, wysysając z projektu płynność.

Wspomniane 14 ETH deweloper wyciągnął z projektu FrensTech, który był oparty na Base, czyli sieci Coinbase. Stało się to w ciągu 4 godzin od uruchomienia projektu. Najbardziej zainteresowany zaprzecza jednak oskarżeniom, ale w dość zaskakujący sposób. Twierdzi, że usunął tylko 1 ETH płynności, którą dodał do projektu.

AzFlin opisał sprawę ze swojej perspektywy na X (byłym Twitterze):

Płynność była zablokowana od samego początku. Usunąłem płynność o wartości 1 ETH, którą zapewniłem środkami z własnego portfela deweloperskiego.

Do tego przyznał, że dokonał sprzedaży części tokenów FRENS, które też wyciągnął z puli płynności. Jego zdaniem jednak FUD, który go dotknął, “jest oburzający.”

W odpowiedzi na to wszystko członkowie społeczności chcą, by Uniswap odniosło się do tych działań.

Uwaga na pump and dump

Rug pulle i modele pump and dump są sporym zagrożeniem na rynku kryptowalut. Przykładowo, memecoin BALD okazał się “hitem lipca”. Cieszył się niemałym zainteresowaniem inwestorów i niektórych mediów (niektóre przed nim jednak ostrzegały). W pewnym momencie osiągnął nawet kapitalizację rynkową na poziomie 85 milionów USD. Potem jednak ktoś wyssał z niego płynność. Oczywiście inwestorzy pozostali z niczym. A dokładnie z coinami, które nie mają dużej wartości.

Tak jak wspomnieliśmy, rug pulle i pump and dump stanowią ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla początkujących inwestorów kryptowalut. Dlatego tak ważne, że weryfikować projekty, w które chce się zainwestować. Jeżeli dany token nie ma mocnych fundamentów (lub niemal nie ma ich wcale) lepiej nie kierować w jego stronę swojego kapitału. Warto mieć się na baczności zwłaszcza, gdy mowa o memecoinach, NFT czy tokenach podejrzanych projektów.

haker-kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.