Czy wzrost DOGE mówi o rozpoczęciu sezonu altcoinów? | Wiadomości | CrypS.

Czy wzrost DOGE mówi o rozpoczęciu sezonu altcoinów?

Konrad Juszczyk
dogecoin

DOGE od początku roku zauważył wzrost w wysokości 11,680%. Kryptowaluta oparta na memie ma bardzo silną społeczność i istnieje od 2013 roku, co czyni go mimo braku wartości, dosyć solidnym projektem, który tak łatwo nie zniknie. Wiele osób sądzi, że masowe wzrosty DOGE mogą być wyznacznikiem rozpoczęcia sezonu altcoinów. Czy jest to faktycznie prawda?

DOGE leci na księżyc po 1 USD

Nie wydarzyło się to co prawda w Dogeday, ale niespodziewanie 2 tygodnie później, gdy cena DOGE na krótko przekroczyła 69 centów (cel, który społeczność wyznaczyła na 20 kwietnia). Obecnie kurs Dogecoina (DOGE) nieco spadł i wynosi 0,65 USD, rosnąc o ponad 35% w ciągu 24 godzin, przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 85 miliardów USD.

Historia wzrostów cen spowodowała, że ​​niektórzy inwestorzy używali DOGE jako wiodącego wskaźnika dla sezonu altcoinów. Ma to sens, biorąc pod uwagę fakt, że Dogecoin jest niczym innym jak bezwartościowym tokenem opartym na memach, a w ciągu ostatnich kilku lat nawet nie prowadzono żadnych działań programistycznych i jego historyczne wyniki, rzeczywiście często były preludium wzrostów na całym rynku krypto. Jednak czy na pewno Dogecoin jest tak bezwartościowy, żeby uważać jego wzrost za wskaźnik dla rajdu pozostałych kryptowalut?

Historyczne wyniki Dogecoina

Aby ktoś mógł twierdzić, że Dogecoin jest faktycznie wskaźnikiem sezonu altcoinów, muszą istnieć dowody na to, że takie pompy poprzedzają szersze pozytywne wyniki rynkowe. Dla przykładu 7 lipca 2020 roku DOGE odnotował 73% wzrost w mniej niż 36 godzin. Chociaż wynik ten nie utrzymał się długo, altcoiny zaczęły zyskiwać na wartości kilka tygodni później. Kapitalizacja rynkowa altcoinów wzrosła z 105 miliardów dolarów do 130 miliardów dolarów, co oznacza 24% wzrost w zaledwie 10 dni.

Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów w lipcu 2020 w porównaniu do Dogecoin
Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów (pomarańczowy) w porównaniu do wzrostów DOGE (niebieski) – lipiec, 2020 rok

Innym przykładem jest 182% pompa DOGE z początku 2021 roku, która miała miejsce w ciągu dwóch dni, sygnalizując kolejny sezon altów. Około 36 godzin później kapitalizacja rynkowa altcoinów odnotowała 50% wzrost, zwiększając go do 340 miliardów dolarów.

Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów w lipcu 2020 w porównaniu do Dogecoin - 2021
Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów (pomarańczowy) w porównaniu do wzrostów DOGE (niebieski) – styczeń, luty, 2021 rok

Jednak ostatnia aktywność może dostarczyć różnych interpretacji, ponieważ rajd altcoinów rozpoczął się około trzy tygodnie przed Dogecoinem, który dążył do nowych szczytów.

Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów w lipcu 2020 w porównaniu do Dogecoin - 2021 - teraz
Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów (pomarańczowy) w porównaniu do wzrostów DOGE (niebieski) – kwiecień, maj, 2021 rok

Jeszcze jakiś czas temu teoria, która mówi o tym, że wzrosty DOGE wyznaczają sezon altcoinów, była zgodna z analizami, choć teraz może być inaczej. Chodzi tutaj o fakt, że Dogecoin stał się 4 największą kryptowalutą na świecie, a coraz to nowsze informacje jak listing DOGE na Etoro oraz Gemini, czy pompy od miliarderów: Elona Muska oraz Marka Cubana mogą „syntetycznie” ciągnąć kryptowalutę do góry.

Na dodatek zaledwie 700 adresów posiada prawie 80% całkowitej liczby DOGE w obiegu, przez co ta kryptowaluta posiada mocno spekulatywny charakter. Ta zadziwiająca statystyka była nawet dużym źródłem krytyki ze strony Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli i SpaceX, który przez pewien czas nawet zaproponował odkupienie tych aktywów.

Jedno jest pewne, rynek kryptowalut, jak i każdy inny rynek to nie są 30-dniowe kroczące, odwrócony krzyż, czołgający się koziorożec, a dynamiczna struktura, pełna zależności, dlatego choć analiza Ci tego nie powie, jeżeli 700 największych adresów nie widzi długofalowej wartości w Dogecoinie i postanowi go sprzedać po wejściu na poziom 1 dolara, to kurs drastycznie spadnie i zawita poziomy z początków jego powstania i nie odzwierciedli to cen altów.

meme-rynek-kryptowalut-analiza

Tekst nie jest poradą inwestycyjną. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Pamiętaj, aby przede wszystkim trzymać się zasady DYOR.

dogecoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.