Cristiano Ronaldo pozwany na 1 mld USD za promocję NFT. Jak piłkarz może się wywinąć od procesu? | Wiadomości | CrypS.

Cristiano Ronaldo pozwany na 1 mld USD za promocję NFT. Jak piłkarz może się wywinąć od procesu?

Filip Dzięciołowski
Cristiano Ronaldo Binance

Grający w ataku piłkarz drużyny Al-Nassr oraz reprezentant Portugalii ma problemy prawne w związku z jego głośną współpracą z największą na świecie giełdą kryptowalut. Został pozwany na kwotę aż 1 miliarda dolarów pod zarzutem promocji niezarejestrowanych papierów wartościowych. Czy sportowiec ma szansę uniknąć tak surowej kary?


Wielokrotny zdobywca złotej piłki będzie musiał zmierzyć się w sądzie z reperkusjami dot. jego współpracy z giełdą Binance.

Cristiano Ronaldo w ramach tego partnerstwa wypuścił na rynek już 3 kolekcje NFT związane ze swoją postacią. Teraz kilku inwestorów pozwało go na kwotę 1 miliarda dolarów zarzucając mu naganianie na handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi w postaci różnych altcoinów na wspomnianej platformie.

Powodowie twierdzą, że gwiazda Al-Nassr tak naprawdę miała od początku na celu sprowadzenie na giełdę większej ilości użytkowników, którzy z marszu byli skazani na straty z dokonywanych inwestycji, bowiem wartość rynkowa tokenów z jego kolekcji mocno spadła.

CR7 ma kłopoty przez NFT

Współpraca portugalskiego piłkarza z topową giełdą kryptowalut została ogłoszona w połowie zeszłego roku, a kilka miesięcy później, w listopadzie pojawiła się na rynku pierwsze kolekcja NFT będąca efektem tej kooperacji.

Większość z Was zapewne zdaje sobie sprawę, że ostatni rok natomiast nie był łatwym czasem dla branży kryptowalut, która znalazła się pod silnym wpływem bessy, a dodatkowo mocno dały jej popalić organy nadzorcze w różnych krajach. Przede wszystkim regulatorzy ze Stanów Zjednoczonych prowadzą wojnę na wielu frontach z podmiotami z tego rynku.

Samo Binance mierzy się z pozwami od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która zarzuca jej handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi w postaci wielu altcoinów. Jak wiadomo, instytucja ta używa tego argumentu jako powodu, by nakładać wielomilionowe kary na różne giełdy i ciągać je po salach sądowych.

Wspomniana firma niedawno zawarła także historyczne porozumienie z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ), w ramach którego zapłaci rekordową (jak na tę branżę) karę pieniężną o wysokości 4,3 miliarda dolarów.

Możemy się domyślać, że głośna sprawa stawiająca Binance w złym świetle (wiele mediów zrobiło niesłusznie z giełdy pralnię pieniędzy) była tym katalizatorem, który doprowadził do wyczucia momentu przez oskarżycieli, by właśnie teraz uderzyć w Cristiano Ronaldo z wspomnianym pozwem i zażądać od niego miliardowej rekompensaty.

Ronaldo ma czym się przejmować?

Czy jednak oskarżyciele mają na co w ogóle liczyć? Zdaniem popularnej prawniczki z USA, która specjalizuje się w sprawach na tle kryptowalut – Jemmy Fleetwood – sprawa może potoczyć się w ten sposób, że pozwany piłkarz zaproponuje ugodę opiewającą na kwotę około 750 tys. dolarów, by do jego procesu sądowego w ogóle nie doszło.

Jak argumentuje prawniczka, obrońcy Ronaldo zapewne będą kwestionować zasadność prawną złożonego pozwu przeciwko ich klientowi. Czy to jednak wystarczy? Nie do końca, bowiem kwota o jaką się rozchodzi jest na tyle wysoka, że jednak do procesu dojść może.

Kobieta przytoczyła jednak przykład dość analogicznej sytuacji, gdy słynny bokser – Floyd Mayweather – oraz znany producent muzyczny – DJ Khaledotrzymali akty oskarżenia dotyczące promowania początkowych ofert monet (ICO) projektów kryptowalutowych bez wyraźnego ostrzeżenia odbiorców reklam, że inwestycja w tą klasę aktywów wiąże się ze sporym ryzykiem spekulacyjnym.

Sprawa skończyła się wtedy tak, że pięściarz i DJ zapłacili po 750 tys. dolarów grzywny i temat był zamknięty.

Ronaldo może w podobny sposób próbować załagodzić wysuwane przeciwko niemu roszczenia, aby uniknąć publicznego procesu, eskalacji kosztów prawnych i znacznego czasu spędzonego na przygotowywaniu pozwów sądowych

– wyjaśniła Fleetwood.

Cristiano Ronaldo Binancereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.