Cristiano Ronaldo otrzymał 770 tokenów JUV!

Cristiano Ronaldo otrzymał 1 token JUV za każdego strzelonego gola w karierze

Konrad Juszczyk
Cristiano Ronaldo otrzymał 1 token JUV za każdego strzelonego gola w karierze

Gwiazda Juventusu otrzymała łącznie 770 tokenów kibica JUV, po jednym za każdego strzelonego gola w karierze. Jest to prawdopodobnie pierwsza nagroda uznaniowa dla sportowca w postaci aktywów kryptograficznych.

Ronaldo historią piłki nożnej i… kryptowalut?

W niedzielę Cristiano Ronaldo odebrał z rąk prezydenta Juventusu koszulkę z numerem 770 i napisem GOAT (z ang. Greatest Of All Time) podkreślającą wielkie umiejętności piłkarza. Jak Juventus podał na Twitterze, Ronaldo zdobył 491 goli prawą nogą, 143 lewą nogą, 134 głową i 2 bramki strzelone w inny sposób.

Jednak koszulka nie była jedynym prezentem, który otrzymał Cristiano. Gwiazda piłki nożnej otrzymała również 770 tokenów JUV, które zostały uruchomione w 2019 roku we współpracy z Chiliz (CHZ). Jeden token wacha się obecnie w okolicach 15 USD, dlatego równowartość nagrody wyniosła nieco ponad 11,500 USD. Jak wiemy, piłkarzowi nie brakuje pieniędzy, dlatego jest to prawdopodobnie pierwsza nagroda uznaniowa dla sportowca w postaci aktywów kryptograficznych.

Warto wspomnież, że jest to spory krok w dalszej adaptacji kryptowalut. Koncepcja płacenia sportowcom całkowicie lub częściowo w kryptowalutach jest coraz bardziej popularna. Dobrym przykładem jest gracz NFL, Russel Okung, który otrzymuje połowę wynagrodzenia w BTC.

Chiliz przyszłością sportu

Dziesiątki drużyn piłkarskich emitują tokeny kibiców na blockchainie Chiliz, w tym niektóre z największych na świecie, takich jak Manchester City, FC Barcelona i Paris St. Germain. Niedługo nawet własny token otrzyma polska drużyna piłkarska Legia Warszawa. Chiliz poza emitowaniem tokenów drużyn sportowych, posiada również rodzimy token CHZ, którego kapitalizacja rynkowa ostatnio przekroczyła 3 miliardy dolarów i zaliczyła 1000% wzrost od początku roku.

platforma tokenizacji chiliz

Niezamienne tokeny (NFT) i zdecentralizowane finanse (DeFi) to dwie z najgorętszych koncepcji w sektorze kryptowalut w ostatnim czasie. Chiliz nie dość, że ma dobry pomysł na spieniężenie sportów, to jest na fali. Firma pracuje obecnie nad rozszerzeniem usług na Stany Zjednoczone oraz przyjęciem większej ilości sportów. Długofalowo możemy spodziewać się, że zarówno CHZ, jak i pojedyncze tokeny kibica na blockchainie platformy będą rosły.

Cristiano Ronaldo otrzymał 1 token JUV za każdego strzelonego gola w karierze
reklama
reklama