Coinbase przygotowuje się do walki z SEC

Coinbase przygotowuje się do walki z SEC

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Coinbase podejmie walkę z SEC

Dyrektor generalny Coinbase twierdzi, że z radością pójdzie do sądu bronić swojego stanowiska w sprawie stakingu. 


Usługi stakingu kryptowalut świadczone przez giełdy w USA są zagrożone, ponieważ Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uważa, że zaliczają się one do produktów finansowych, które wymają zarejestrowania. Według SEC, większość tego rodzaju ofert stanowi umowę inwestycyjną. W rezultacie powinny być regulowane w taki sam sposób, jak akcje i udziały spółek.

Jednak wygląda na to, że niektóre firmy zamierzają walczyć z takim stanowiskiem regulatora.

CEO Coinbase z radością zawalczy z SEC

W niedzielę Brian Armstrong, CEO Coinbase, udostępnił artykuł dyrektora prawnego giełdy i napisał na Twitterze:

Usługi stakingowe Coinbase nie są papierami wartościowymi. Z przyjemnością będziemy bronić tego w sądzie, jeśli będzie to konieczne.

Paul Grewal, dyrektor prawny Coinbase w udostępnionym przez Armstronga artykule napisał, że staking nie jest papierem wartościowym w ramach amerykańskiej ustawy o papierach wartościowych:

Próba nałożenia prawa papierów wartościowych na proces taki jak staking wcale nie pomaga konsumentom, a zamiast tego nakłada niepotrzebnie agresywne mandaty, które uniemożliwią amerykańskim konsumentom dostęp do podstawowych usług kryptowalutowych i popchną użytkowników do zagranicznych, nieregulowanych platform.

Grewal twierdzi, że stakowanie nie spełnia czterech elementów testu Howeya, tj.:

  • inwestycji pieniędzy,
  • wspólnego przedsięwzięcia,
  • uzasadnionego oczekiwania zysków,
  • wysiłków innych osób.

Spór Kraken i SEC

Komentarze CEO i dyrektora prawnego Coinbase pojawiają się po tym, jak konkurencyjna giełda Kraken rozstrzygnęła spór z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd na początku tygodnia. Kraken zgodził się zapłacić 30 mln USD kary za niezarejestrowanie oferty i sprzedaży swojego “programu stakowania aktywów kryptowalutowych jako usługi”.

Podobno SEC planuje także pozwać właściciela i emitenta stablecoina Binance USD, Paxos Trust Company, ponieważ uznała go za niezarejestrowany papier wartościowy. Dziś Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) nakazał spółce wstrzymanie emisji nowych tokenów BUSD.

Coinbase podejmie walkę z SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.