Co sukces Ripple w sądzie oznacza dla innych kryptowalutowych projektów? | Wiadomości | CrypS.

Co sukces Ripple w sądzie oznacza dla innych kryptowalutowych projektów?

cbdc Ripple [XRP]

Ripple wygrało w sądzie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Sukces ten ma daleko idące konsekwencje dla całego rynku, zwłaszcza tokenów takich jak SOL, ADA czy MATIC.


Ripple wygrywa

13 lipca poznaliśmy finał aż trzyletniej batalii sądowej, jaką z SEC toczyło Ripple. Sędzia, która prowadziła sprawę, orzekła, że token XRP nie jest papierem wartościowym – przynajmniej, gdy jest przedmiotem handlu na kryptowalutowych giełdach. Inaczej sprawa ma się, gdy token jest sprzedawany przez emitenta inwestorom instytucjonalnym, czyli w ramach sprzedaży bezpośredniej. Dla firmy liczyło się jednak to pierwsze. Na tym polu odniosła sukces.

Nie można zapominać, że zwycięstwo Ripple to też wygrana całego rynku kryptowalut, zwłaszcza takich coinów jak solana (SOL), cardano (ADA), polygon (MATIC) czy inne tokeny, które SEC uważa za niezarejestrowane papiery wartościowe.

Zacznijmy od tego, że w grudniu 2020 roku SEC pozwało Ripple Labs, Brada Garlinghouse’a i Christiana Larsena, współzałożycieli projektu, twierdząc, że firma przeprowadziła niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych. Tymi ostatnimi miały być tokeny XRP. Innymi słowy, Komisja uważała, że spółka wyemitowała swoje akcje, ale nie powiadomiła o tym stosownego urzędu, co jest przestępstwem. Ripple broniło się mówiąc, że XRP to nie papier wartościowy.

Uznanie części tokenów i kryptowalut za papiery wartościowe okazało się dla SEC narzędziem do ataków na niemal cały rynek kryptowalut. Komisja pozwała też Coinbase i Binance za to, że obie giełdy oferowały handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Z dokumentów SEC wynika, że urzędnicy za takowe uważają m.in. binance coina (BNB), binance USD (BUSD), solanę (SOL), cardano (ADA), polygon (MATIC), filecoina (FIL), cosmos hub (ATOM), decentraland (MANA), algorand (ALGO), axie infinity (AXS).

Czy cały rynek ma powody do świętowania?

Orzeczenie sądu z tego tygodnia niszczy narrację SEC o tym, że niemal cały rynek kryptowalut jest oparty na łamaniu lub obchodzeniu prawa. Skoro XRP na wolnym rynku nie jest papierem wartościowym, tak inne tokeny i kryptowaluty też nimi nie są. A przynajmniej prawnikom tych projektów będzie to teraz łatwiej udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości.

Sukces Ripple to też porażka coraz bardziej skompromitowanego Gary’ego Genslera, na którego politycy będą mogli teraz mocniej naciskać, by zrezygnował ze swojego stanowiska.

Oprócz tego precedens związany z XRP może pomóc w procesie regulacji branży i określaniu tego, czy dane aktywa to papiery wartościowe, czy towary.

cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.