Ripple wygrało ważną bitwę, ale nie wojnę. Jak SEC może jeszcze zaszkodzić firmie? | Wiadomości | CrypS.

Ripple wygrało ważną bitwę, ale nie wojnę. Jak SEC może jeszcze zaszkodzić firmie?

sprawa Ripple vs SEC Ripple [XRP]

Wczoraj był wielki dzień dla Ripple Labs. Firma wygrała w sądzie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jeżeli jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, zobaczymy, że jest ona o wiele bardziej skomplikowana i inwestorzy nie powinni otwierać jeszcze szampanów.


Ripple wygrało i przegrało jednocześnie

W orzeczeniu sądu czytamy, że XRP ma płynny charakter. Token jest papierem wartościowym, gdy firma go emitująca sprzedaje go klientom instytucjonalnym, ale na wolnym rynku, na giełdach kryptowalut, zmienia swój status.

Oczywiście powyższa decyzja sędzi, która prowadziła sprawę, została odczytana jednoznacznie jako sukces Ripple. Tyle że sprawa jest dość skomplikowana. Prawnicy wskazują, że to wygrana bitwa, ale nie wojna. Adwokat Stephen Palley uważa np., że wyrok “nie jest wiążącym precedensem dla innych sądów”. Przedstawiciel firmy ConsenSys, która jest powiązana z Ethereum, powiedział z kolei mediom, że byłby zaskoczony, “gdyby SEC nie odwołało się natychmiast” od wyroku.

Widzimy już zresztą pierwszy prognostyk tego ostatniego. Rzecznik SEC powiedział Fox Business, że urzędnicy będą „kontynuować przegląd decyzji” sądu. Dodał, że sąd zgodził się z SEC i częściowo “odrzucił zmyślony test Ripple dotyczący tego, co stanowi umowę inwestycyjną”.

Jak wyrok wpłynie na rynek kryptowalut?

Pytanie brzmi teraz też, jak sprawa Ripple-SEC wpłynie na cały rynek. Zwróćmy uwagę, że polityka Gary’ego Genslera niejako tłumi rozwój i potencjał altcoinów. Działań urzędników może obawiać się nawet Ethereum Foundation. Zauważmy, że SEC może nadal uderzyć w ten drugi – po bitcoinie – największy kryptowalutowy projekt. Powód? Sąd przyznał Komisji rację w tym, że Ripple nie powinno sprzedawać XRP nabywcom instytucjonalnym. W praktyce firma sprzedała im bowiem niezarejestrowane papiery wartościowe. Problem w tym, że przedsprzedaż ETH wyglądała bardzo podobnie.

SEC nie atakuje jednak Ethereum, co jest aż zastanawiające. Możliwe, że powodem jest tzw. teczka Hinmana. Chodzi o wystąpienie byłego urzędnika SEC sprzed 5 lat. W swoim przemówieniu z czerwca 2018 r. były dyrektor Wydziału Finansów Korporacyjnych Komisji stwierdził finalnie, że token ETH nie jest papierem wartościowym. Sprawa, upubliczniona przez Ripple w czasie procesu, pomogła prawdopodobnie firmie wygrać w sądzie z SEC. Jest też tarczą ochronną dla Ethereum.

sprawa Ripple vs SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.