Cardano doczekało się stablecoina wspieranego przez USD. Co o nim wiemy? | Wiadomości | CrypS.

Cardano doczekało się stablecoina wspieranego przez USD. Co o nim wiemy?

Jacek Walewski
Cardano stablecoin

Mehen Finance planowało uruchomić już na początku 2023 roku stablecoina USDM. Ten miał działać w oparciu o sieć Cardano. Wtedy się nie udało, ale teraz jednak projekt startuje.


  • Uruchomiono wczoraj USDM, pierwszy “fiatowy” stablecoin na Cardano,
  • To mocne wzmocnienie sieci ADA.

Cardano z własnym stablecoinem

Blockchain Cardano w końcu ma swojego pierwszego stablecoina, który jest wspierany przez walutę fiat. Chodzi o USDM.

Wprowadzony na rynek w dniu 17 marca przez Mehen Finance USDM różni się od istniejących stablecoinów opartych na Cardano, takich jak DJED i iUSD. Te są bowiem oparte na algorytmach, a nie walutach fiat. Po porażce Terry na poletku stablecoinów, takie projekty mogą wzbudzać kontrowersje i nie cieszyć się zaufaniem.

Założyciel Mehen, Matthew Plomin, przyznał jednak, że droga do powstania USDM nie była łatwa.

Bieg z przeszkodami

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2022 roku. Wtedy to firma opublikowała białą księgę, w której wyjaśniła, że stablecoin zabezpieczony dolarem amerykańskim zapewni użytkownikom Cardano „bardzo potrzebną usługę”.

I faktycznie, takie właśnie projekty dają blockchainom mocne fundamenty. Mehen planowało uruchomienie stablecoina już w 2023 roku. W marcu 2023 r. upadły jednak banki Silicon Valley Bank, Silvergate i Signature Bank, z którymi współpracowały niektóre kryptowalutowe projekty.

Plomin wspominał, że bank, z którym współdziałała jego firma, Cross River, zerwał z nią współpracę, gdy podpisał umowę z Circle, która to spółka stoi za jednym z największych stablecoinów. To opóźniło prace nad USDM.

Obecnie droga do rozwoju Mehen nadal jest zatarasowana. Firma stara się o licencję dostawcy usług w zakresie przekazów pieniężnych i aktywów wirtualnych. Dzięki temu ma wejść na rynki Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Z dobrych wieści: aż kilkadziesiąt firm planuje zintegrować USDM ze swoimi platformami. Są to protokoły udzielania pożyczek i zdecentralizowane giełdy.

Emitowanie USDM będzie regulowane przez inteligentne kontrakty i zdecentralizowane wyrocznie. Cały system ma zapewnić przejrzystość i bezpieczeństwo.

Gra o tron

Królami na rynku stablecoinów są jednak nadal USDT i wspomniane dzieło Circle, czyli USDC. Ich kapitalizację wynoszą kolejno: 103,1 miliarda USD i 30,8 miliarda USD. Siedem “niższych” stablecoinów może pochwalić się kapitalizacją rynkową przekraczającą tylko 500 milionów USD.

Czy USDM namiesza na tym polu? Przekonamy się za kilka miesięcy. Z pewnością zwiększa wiarygodność i wartość Cardano.

Dodajmy, że integracja USDM z blockchainem Cardano eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych inteligentnych kontraktów dla transakcji. To uproszczenie może znacznie zwiększyć efektywność procedowania transakcji i wygodę użytkownika.

Cardano stablecoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.