Bunt ponad 150 firm w sprawie regulacji AI na terenie UE | Wiadomości | CrypS.

Bunt ponad 150 firm w sprawie regulacji AI na terenie UE

AI

Według dyrektorów ponad 150 poważnych firm, nowe europejskie prawo o AI może zagrażać technologicznej niezależności. 


W tym tygodniu ponad 150 dyrektorów ogromnych spółek, takich jak Renault, Heineken, Airbus, Meta czy Siemens podpisało otwartą petycję, w której apelują do UE o przemyślenie zmiany planów regulacji AI.

Sama treść listu jest dosyć jasno sformułowanym stanowiskiem w zakresie ograniczeń dla branży sztucznej inteligencji.

Treść petycji o AI

Według pisma – surowe zasady dotyczące generatywnych systemów uczenia maszynowego zapisane w Akcie o AI mają szeroko pojęte konsekwencje dla niemal każdego biznesu w Europie. Ustawa o Sztucznej Inteligencji jest nieskuteczna i może negatywnie wpływać na konkurencyjność spółek. Ponadto nałożone restrykcje dot. rozwoju sektora AI w Europie wydają się być nieadekwatne do potencjalnych ryzyk związanych z tą technologią. Jest to szczególnie dotkliwe dla tzw. modeli podstawowych, w skład których wchodzi przede wszystkim AI generatywne. Zgodnie z Aktem o AI, twórcy takich modeli mogą ponosić odpowiedzialność prawną za nieprawidłowe funkcjonowanie ich systemów sztucznej inteligencji.

Firmy przestrzegają, że główni gracze  z branży sztucznej inteligencji mogą opuszczać Europę, co zaszkodzi jej interesom – szczególnie biorąc pod uwagę brak podobnej regulacji w Stanach Zjednoczonych.

Ustawa o AI UE w obecnej formie ma katastrofalne implikacje dla konkurencyjności Europy. Na dzień dzisiejszy w Europie odblokowuje się silny duch innowacji, z kluczowym europejskim talentem, który opuścił amerykańskie firmy. Niestety nadchodzące regulacje, które niesprawiedliwie obciążają młode, nieszablonowe firmy, stawiają ten duch innowacji pod znakiem zapytania

– powiedziała Jeannette zu Fürstenberg, założycielka La Famiglia VC i jedna z sygnatariuszek listu.

Powołanie specjalnej komisji do spraw AI

Firmy wezwały również UE do utworzenia organu regulacyjnego złożonego z ekspertów z branży AI. Jego zadaniem byłoby monitorowanie każdego kroku legislatywy. Niestety, Dragoș Tudorache, członek Parlamentu Europejskiego, który kierował opracowaniem Ustawy o AI nie widzi problemu w całej sytuacji. Według niego podmioty, które podpisały się pod petycją nie rozumieją, że jedyne co ustawa zmienia w AI, to stawianie wymogu transparentności. 

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że już na początku projektu ustawy – OpenAI, firma stojąca za ChatGPT i Dall-E lobbowała w UE o jej zmianę. W szczególności wnoszono o to, by zmniejszyć restrykcje w stosunku do modeli podstawowych. Nawet dyrektor generalny OpenAI – Sam Altman – podpisał otwarty list w tym temacie grożąc wycofaniem się z rynku UE w przypadku podtrzymania restrykcji.

Chociaż żądań nie spełniono, to Altman wycofał się ze swojego stanowiska opuszczenia UE. Bez wątpienia AI przyciąga potężnych graczy i rozwija nowe biznesy do granic możliwości. Czy nowe zawirowani prawne mogą to ukrócić? Dowiemy się pewnie niebawem. 

AI

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.