Brazylijski "król bitcoinów" aresztowany pod zarzutem defraudacji 7000 BTC | Wiadomości | CrypS.

Brazylijski „król bitcoinów” aresztowany pod zarzutem defraudacji 7000 BTC

Michał Misiura
claudio oliveira

Brazylijska policja aresztowała Cláudio Oliveira – samozwańczego „króla bitcoinów” i byłego prezesa Bitcoin Banco Group – nieuczciwej spółki inwestycyjnej, która pod koniec 2019 roku ogłosiła zniknięcie 7000 BTC. Straty oszukanych osób szacuje się na 1,5 mld reali (ok. 300 mln USD).

Do zatrzymania doszło wczesnego rana w poniedziałek 5 lipca. W operacji o kryptonimie „Daemon”, przeprowadzonej w Kurytybie i Regionie Metropolitalnym, brało udział około 90 funkcjonariuszy policji federalnej, którzy aresztowali Oliveira wraz z żoną i 3 współpracownikami oraz przeszukali 22 lokalizacje, zajmując majątek podejrzanych.

Bitcoin Banco Group było nieuczciwą firmą inwestycyjną, która twierdziła, że obraca dziennie bitcoinami o wartości 500 mln reali. Fałszywe obietnice zysków przyciągnęły do niej 7000 inwestorów. Ich dochody były czysto wirtualne, a bitcoiny, które wpłacali sponsorowały luksusowe życie założycieli spółki.

Pod koniec 2019 roku Bitcoin Banco Group ogłosiło, że padło ofiarą ataku, w którym skradziono 7000 bitcoinów. Spółka wystąpiła do sądu z wnioskiem o nakaz odzyskania środków, przeprowadziła restrukturyzację i działała nadal. Nie wskazała jednak dowodów na udział osób trzecich i nie przedstawiła portfeli kryptowalut, które miał dotknąć atak. W związku z tym własne śledztwo w sprawie wszczęła policja, która otrzymała wiele zgłoszeń od poszkodowanych inwestorów.

Seryjny oszust

Jak okazało się podczas dochodzenia, Cláudio Oliveira dokonywał już oszustw w innych państwach. Według rzecznika operacji Daemon, Filipe Hille Pace, szef Bitcoin Banco Group został aresztowany w Portugalii i wydany do Szwajcarii, gdzie był sądzony za przestępstwa finansowe. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych i oszukiwał inwestorów w Miami.

Podczas operacji policji zajęto luksusowe samochody, kosztowności i gotówkę. Wciąż nie odzyskano jednak kryptowalut. Rzecznik operacji Daemon uważa, że znalezione wskazówki pozwolą odnaleźć nieuczciwie zdobyte bitcoiny – o ile Oliveira nie zdążył wydać wszystkich.

Samochody Oliveiry na policyjnym parkingu
Samochody Oliveiry na policyjnym parkingu
claudio oliveira



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.