Branża miningu w Kazachstanie jest na skraju upadku. Górnicy BTC zwrócili się do prezydenta | Wiadomości | CrypS.

Branża miningu w Kazachstanie jest na skraju upadku. Górnicy BTC zwrócili się do prezydenta

Górnicy kryptowalut

Wysokie ceny energii elektrycznej wpłynęły znacznie na kazachstańskich górników kryptowalut. Ci w akcie desperacji zaapelowali do tamtejszego prezydenta.


Ośmiu głównych operatorów skoncentrowanych na wydobywaniu wirtualnych walut na terenie Kazachstanu podpisało się pod listem otwartym skierowanym do głowy państwa Kassyma-Żomarta Tokajewa.

Wysokie ceny energii uderzają w górników z Kazachstanu

Kraj leżący częściowo w Azji i Europie zajmuje trzecią pozycję, jeżeli chodzi o udział w globalnym hashrate BTC. Według doniesień pochodzących od lokalnych mediów tamtejszy przemysł wydobywczy kryptowalut nie ma jednak lekko.

Z uwagi na wysokie ceny energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia koparek wirtualnych walut następujące firmy: BCD Company, TT TECH Limited, KZ Systems, AI Solutions, Green Power Solution, VerCom i Kinur Invest podpisały list otwarty adresowany do prezydenta Kazachstanu, w którym to stwierdziły, iż krajowy przemysł wydobywczy kryptowalut znajduje się w “bardzo niepokojącej sytuacji”.

W dokumencie stwierdzono, że wszyscy główni górnicy wirtualnych walut zawiesili swoją działalność i planują całkowicie zaprzestać jej w Republice Kazachstanu do końca 2023 r. Zjawisko to jest konsekwencją decyzji związanej z podniesieniem podatków od energii elektrycznej dla osób i firm wydobywających kryptowaluty.

Potrzeba pilnej interwencji

Dyrektorzy czołowych kryptowalutowych firm górniczych podkreślili, iż w przypadku gdy kazachstański rząd nie podejmie odpowiednich i szybkich działań, cyfrowy przemysł wydobywczy w Republice Kazachstanu przestanie istnieć.

Podatki związane ze zużyciem energii w celu wydobycia kryptowalut zostały wprowadzone we wspomnianym kraju od 1 stycznia 2022 r. Okazuje się jednak, że 1 kilowatogodzina (kWh) opodatkowanej energii elektrycznej w Kazachstanie kosztuje górników około 0,067 dol. Jest to kwota niższa niż ta obowiązująca w Stanach Zjednoczonych wynosząca 0,12 dol. za kWh. Zgodnie z danymi za ubiegły rok kazachstański rząd pozyskał od górników kryptowalut około 7 mln dol. w opłatach związanych z opodatkowaną energią.

Obok warto mieć na uwadze również to, że innym czynnikiem wpływającym na rentowność wydobycia wirtualnych walut są także ich ceny. W chwili pisania tego tekstu BTC znajduje się na blisko 60% minusie od swojego szczytu wszech czasów. Trwająca bessa nie jest więc przychylna dla przemysłu wydobywczego, a górnicy robią co mogą, aby polepszyć swoją sytuację.

Górnicy kryptowalut

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.