Blockchain może pomóc w walce z cyberprzemocą i trollingiem | Wiadomości | CrypS.

Blockchain może pomóc w walce z cyberprzemocą i trollingiem

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
blockchain

Julie Inman Grant, australijska komisarz ds. e-bezpieczeństwa, zasugerowała, że blockchain mógłby pomóc w walce z cyberprzemocą i trollingiem, jednocześnie pozwalając użytkownikom w pewnym stopniu zachować anonimowość.

W rozmowie z dziennikiem The Sydney Morning Herald, Inman stwierdziła, że o ile anonimowość jest korzystna dla ogółu użytkowników sieci, o tyle osoby ukrywające się za nią w celu szkodzenia innym nadal stanowią poważny problem społeczny. Wg komisarz, cyfrowe dowody tożsamości oparte na technologii blockchain mogą pomóc w osiągnięciu równowagi, ukrywając dane użytkownika, jednak udostępniając je na żądanie organów ścigania.

Inman Grant pracowała w Microsofcie w latach 90. i była zaangażowana w kształtowanie kontrowersyjnej Sekcji 230 ustawy Communications Decency Act w USA. Ta ustawa zapewnia firmom z branży mediów społecznościowych immunitet od odpowiedzialności za treści użytkowników.

Decyzja Facebooka i Twittera o usunięciu byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z platformy po zamieszkach na Kapitolu podkreśliła trudności, z jakimi borykają się firmy mediów społecznościowych. Muszą one pogodzić chęć ochrony społeczeństwa przed szkodliwymi treściami z jednoczesnym zapewnieniem wolności słowa i opinii.

Wykorzystanie blockchaina w zakresie cyfrowej identyfikacji

Pseudonimowość oparta na technologii blockchain mogłaby odegrać rolę w zapewnieniu użytkownikom komfortu wyrażania siebie, umożliwiając jednocześnie władzom podejmowanie działań przeciwko użytkownikom podżegającym do przemocy lub nękającym innych.

Wykorzystanie technologii blockchain do opracowania rozwiązań w zakresie cyfrowej identyfikacji jest testowane przez firmy w wielu krajach na całym świecie, w tym w Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Japońska firma Layer X we współpracy z xID buduje rozwiązanie do elektronicznego głosowania, które będzie wykorzystywało technologię blockchain właśnie do cyfrowej identyfikacji.

Identyfikacja oparta na blockchainie była również badana przez firmę Ontology jako ulepszenie rozwiązań w zakresie płatności, takich jak automatyczna wypłata roszczeń ubezpieczeniowych w razie wypadku.

Starając się przywrócić pewien stopień normalności w branży turystycznej i podróżniczej po pandemii COVID, firmy technologiczne, w tym ShareRing, opracowały oparte na blockchainie systemy śledzenia, które służą również jako cyfrowy paszport podróżnika i dowód zdrowia.

Adopcja tego typu rozwiązań stale rośniemilion mieszkańców Korei Południowej zdecydowało się na korzystanie z opartego na blockchainie prawa jazdy zaledwie cztery miesiące po jego uruchomieniu. Według Statista, taka liczba stanowi ponad 3% wszystkich kierowców w tym kraju.

blockchain

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.