Bitfinex zwraca 100 mln USD do skarbca Tether | Wiadomości | CrypS.

Bitfinex zwraca 100 mln USD do skarbca Tether

Michał Misiura
giełda kryptowalut bitfinex znosi opłaty za depozyty poniżej 1000 USD

Giełda kryptowalut Bitfinex poinformowała o spłacie kolejnej transzy pożyczki, zaciągniętej w zeszłym roku od bliźniaczej spółki, emitującej stablecoina Tether (USDT). 

Pożyczka opiewająca na 700 mln USD posłużyła jako wypełnienie strat, które Bitfinex poniósł przez swojego operatora płatności firmę Crypto Capital. W wyniku połączonej akcji rządów Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych przejęto wtedy setki milionów dolarów. Większość z nich mogła stanowić własność Bitfinexu, który początkowo negował ten fakt, podobnie jak sprawę pożyczki od Tethera.

Tether to stablecoin dolara czyli cyfrowa waluta trzymająca cenę USD w stosunku 1:1. Każdy Tether ma mieć pokrycie w tradycyjnej walucie, która zgromadzona na odpowiednim rachunku stanowi jej zabezpieczenie. Pożyczka dla Bitfinexa ujawniła, że obie spółki są w rękach tych samych ludzi oraz wywołała wątpliwości co do tego czy Tether nadal ma pokrycie.

28 lutego 2020 giełda zamieściła na swojej stronie informację o spłaceniu drugiej raty. Łącznie pokryto już 200 z 700 mln dolarów, które miały być przedmiotem pożyczki. Kontrowersje wokół firmy wciąż jednak nie gasną. Bitfinex będzie musiał zmierzyć się z pozwem, w którym oskarża się go o manipulację cenami bitcoina i doprowadzenie do bańki w 2018 roku. Zdaniem powodów, giełda miała przyczynić się do tego właśnie poprzez użycie Tethera.

giełda kryptowalut bitfinex znosi opłaty za depozyty poniżej 1000 USD
reklama
reklama