Bitcoin zużywa 240 razy więcej energii niż Ethereum na PoS | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin zużywa 240 razy więcej energii niż Ethereum na PoS

Redaktor: Michał Misiura

Według Centrum Badawczego Uniwersytetu w Cambridge, całkowite zużycie energii sieci Ethereum w latach 2015-2022 wyniosło 58,26 terawatogodzin (TWh). Po przejściu na mechanizm konsensusu PoS, roczna równoważna liczba spadła o 99,99%.


Energochłonność Ethereum “sprzed Merge” może być dla wielu osób zaskoczeniem. Dla porównania średnie roczne zużycie energii w całej Szwajcarii wynosi 54,88 TWh.

W USA wartość ta wynosi 3989,5 TWh. Kanada zużywa 549,2 TWh, Ukraina 128,8 TWh, a Kazachstan 91,6 TWh. Tymczasem całkowite zużycie energii sieci Bitcoina wynosi 132,19 TWh (wskaźnik CBNSI). Różnicę w wydajności pomiędzy Bitcoinem, Ethereum 1.0 i Ethereum po Merge widać wyraźnie na poniższym wykresie:

zuzycie energii krypto
Źródło: Cambridge Centre for Alternative Finance

Centrum Badań Finansów Alternatywnych (CCAF) Uniwersytetu w Cambridge wyjaśniło dlaczego stworzyło powyższy wykres wykorzystując ilustracje:

Jeśli wyjdę teraz na zewnątrz i zapytam na ulicy, czym jest 100 TWh lub 6 GWh, nie otrzymam odpowiedzi. Ludzie nie rozumieją, co kryje się za tymi pojęciami. Staramy się konceptualizować te informacje za pomocą obiektów wizualnych, takich jak wieżowiec czy malina.

CCFA podkreśliła jednak, że PoS nie jest idealnym substytutem PoW. Organizacja nie ocenia też blockchainów, chociaż różnica w zużyciu energii jest ogromna.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.