Bitcoin osiąga nowe ATH w krajach dotkniętych wysoką inflacją
Rynek bitcoina w tym tygodniu przeżywa istne oblężenie. Kryptowaluta osiągnęła najwyższy kurs od maja 2022 roku, a jej dominacja na rynku osiągnęła poziom sprzed 2,5 roku. BTC kolejny raz udowodnia także, że jest odpowiedzią na problemy obywateli krajów, gdzie gospodarka umiera z powodu niebotycznej inflacji.
Argentyna, Nigeria i Turcja to państwa, gdzie panuje niesamowicie wysoka inflacja, która doprowadziła do totalnego załamania się wartości ich walut fiducjarnych.
Spadek ich kursu zbiegł się w czasie z tym, jak popyt na bitcoina znów rośnie, co zaowocowało tym, że stosunek ceny tej kryptowaluty do wartości rynkowej nairy, liry oraz peso znalazł się na nowym rekordowym poziomie!
Bitcoin ratunkiem dla obywateli krajów o wysokim poziomie inflacji
Na przestrzeni 23 i 24 października największa z kryptowalut osiągnęła swoje nowe ATH w stosunku par handlowych z takimi walutami narodowymi, jak argentyńskie peso, turecka lira oraz nigeryjska lira.
W tym tygodniu wartość bitcoina mierzona w dolarze amerykańskim wzrosła o 16% i osiągnęła wynik powyżej 35 000 dolarów. Natomiast ceny nairy oraz liry w stosunku do waluty Stanów Zjednoczonych w dniach 24 i 25 października spadły do najniższych poziomów. Co więcej, argentyńskie peso było handlowane jedynie 0,85% powyżej swojego historycznego dołka w stosunku do dolara.
#Bitcoin just hit an all-time high in Argentina, Turkey and Nigeria. ? pic.twitter.com/sKRNUaBMX8
— Miles Deutscher (@milesdeutscher) October 26, 2023
Sprawdza się wizja twórcy bitcoina, czyli legendarnego Satoshiego Nakamoto, który ofiarując go światu miał na celu stworzenie alternatywy do walut fiducjarnych, których wartość zacznie topnieć na wskutek inflacji, jaka będzie rosła w wyniku kryzysów i patologii tradycyjnego systemu finansowego.
Ludzie lokują swoje oszczędności w BTC, bowiem jest to nośnik wartości, który zabezpieczy ich fundusze przed naturalną śmiercią. Kraje, gdzie inflacja wciąż szaleje i zbiera swoje gospodarcze żniwa, są tego najlepszym przykładem.
Jak wynika z danych od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), najbardziej ”umierającym” aktywem fiducjarnym jest wenezuelski boliwar. W przypadku tej waluty roczna stopa inflacji wyniosła 360%.
Na drugim miejscu w tym smutnym zestawieniu jest dolar Zimbabwe z wynikiem 314%, następnie funt sudański (256%), a pierwsze poza tym niechlubnym podium uplasowało się argentyńskie peso (122%).
Lira turecka oraz naira nigeryjska znajdują się odpowiednio na szóstej oraz piętnastej pozycji. Ich roczne stopy inflacji wynoszą 51% oraz 25%.
Nic dziwnego więc, że w Nigerii, Turcji oraz Argentynie wartość rynkowa bitcoina w stosunku do ich FIATów osiągnęła rekordowe poziomy.
Na początku września platforma analityczna Chainalysis wskazała, że te kraje znalazły się na drugim, dwunastym oraz piętnastym miejscu pod względem adopcji cyfrowych aktywów.
We’re excited to release our fourth annual Global Crypto Adoption Index! Check out our blog to see 2023’s top countries for grassroots crypto adoption along with some key takeaways. https://t.co/czQb7cXhqP
— Chainalysis (@chainalysis) September 12, 2023
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.