BIS: Banki centralne chcą wyemitować CBDC w ciągu trzech lat | Wiadomości | CrypS.

BIS: Banki centralne chcą wyemitować CBDC w ciągu trzech lat

Zerelik Maciej
cbdc bank rozrachunkow miedzynardowych

Nowe badanie przeprowadzone przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wykazało, że banki centralne reprezentujące 20% światowej populacji będą dążyć do emisji krajowych walut cyfrowych w ciągu najbliższych trzech lat.

Według raportu, popyt na projekty cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jest napędzany w dużej mierze przez malejące wykorzystanie fizycznej gotówki. Ponadto, rządy nie mogą dłużej ignorować zagrożenia ze strony Bitcoina i innych cyfrowych aktywów, takich jak wspierany przez Facebooka Diem, wcześniej znany jako Libra.

Banki centralne przygotowują się do emisji cyfrowych walut

Wiele z tych banków, które chcą wdrożyć projekty CBDC, robi to z nadzieją, że cyfrowe aktywa uzupełnią ich fizyczną walutę fiat. Celem większości z nich nie jest całkowite wyeliminowanie gotówki z systemu gospodarczego.

Częścią wyników badania jest to, że banki centralne w krajach rozwijających się są bardziej skłonne do emisji CBDC niż te w dużych gospodarkach. Większość banków centralnych zaczęła już przyglądać się idei cyfrowej waluty. Niektóre z nich badają jej techniczne aspekty i politykę, podczas gdy inne posunęły się już do prowadzenia testów i programów pilotażowych.

Jeżeli chodzi o testy CBDC to bezapelacyjne w tej kwestii przodują Chiny i cyfrowy juan. W zeszłym roku Chiny przetestowały skuteczność cyfrowej waluty, rozdając obywatelom w ramach loterii cyfrowe juany o wartości 3 milionów dolarów. Kraj ten pracuje już nad bankomatami obsługującymi cyfrową wersję fiata oraz niedawno rozpoczął kolejny pilotaż.

Inne kraje również podjęły zdecydowane kroki w kierunku wdrożenia CBDC. Władze w Szwecji na przykład analizują możliwość wprowadzenia cyfrowej korony. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wspomniała, że europejski bank również pracuje nad cyfrowym euro.

Jednak pomimo tych wszystkich wysiłków, część banków nie jest przekonana do CBDC, a niektóre z nich nie mają nawet uprawnień do ich emisji. 60% ankietowanych banków nie wyemituje cyfrowej wersji swojej waluty w perspektywie krótko lub średnio terminowej.

cbdc bank rozrachunkow miedzynardowych
reklama
reklama