Szwecja rozważa przejście na cyfrową koronę | Wiadomości | CrypS.

Szwecja rozważa przejście na cyfrową koronę

Mariusz Przepiórka
bank szwecji rozważa przygotowanie kraju na e-koronę - szwedzkie cbdc

Szwedzki bank centralny Riksbank opublikował opinię dotyczącą e-korony, cyfrowej wersji waluty tego kraju. To efekt rozważań szwedzkiego rządu, który zastanawia się nad przebudową system monetarnego i przejściem w kierunku waluty cyfrowej.

Niedawne doniesienia portalu Bloomberg wskazywały, że proces analizy możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty będzie nadzorować była prezes komisji finansowej Riksbanku. Oczekuje się, że analiza zakończy się w listopadzie 2022 roku. Stefan Ingves, obecny szef Riksbanku, przyznał, że decyzja o wprowadzeniu e-korony musi zapaść na szczeblu politycznym.

Szwecja od początku bieżącego roku prowadzi już pilotażowy projekt e-korony w ramach partnerstwa z gigantem informatycznym Accenture. Cyfrowa waluta jest emitowana na blockchainie Corda firmy R3 przeznaczonym do użytku prywatnego. Dotychczas bank jednak wyjaśniał, że pilotaż miał na celu jedynie zdobycie doświadczenia i rzeczywiste wprowadzenie cyfrowej waluty nie było planowane.

Gospodarka szwedzka gotowa na transformację

Inne duże gospodarki zmagają się z problemami związanymi ze znalezieniem realnej opcji wprowadzenia waluty cyfrowej ze względu na duży udział gotówki w obrocie finansowym. Szwecja na tym polu ma wyraźną przewagę. Badania przeprowadzone przez bank centralny wykazały, że mniej niż 10% rozliczeń dokonywanych w Szwecji odbywa się w gotówce, a trwająca pandemia jeszcze bardziej zwiększyła wykorzystanie transakcji cyfrowych.

Zdaniem Pera Bolunda, szwedzkiego ministra ds. rynków finansowych, ważne jest, aby rynek płatności cyfrowych funkcjonował bezpiecznie i był dostępny dla wszystkich. Podkreślił on, że w zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana cyfrowa waluta i jakie technologie będą zastosowane, może to mieć duże konsekwencje dla całego systemu finansowego. Tymczasem kraje strefy Euro rozważają również wprowadzenie EUR w formie cyfrowej. Nadal jednak sprawdzają techniczne i ekonomiczne możliwość realizacji takiego projektu. Kraje takie jak Francja wdrożyły już kilka projektów pilotażowych, które testują cyfrowa walutę Euro.

bank szwecji rozważa przygotowanie kraju na e-koronę - szwedzkie cbdc
reklama
reklama