Staking i handel kryptowalutami na portfelach Ledger | CrypS.

Staking i handel kryptowalutami na portfelach Ledger

Redaktor: Albert Czajkowski

ledger nano x Bezpieczeństwo

Przechowywanie kryptowalut w całkowicie bezpiecznym miejscu z opcją ich stakingu, wymiany, kupna i sprzedaży? Mało kto wie, że możesz robić to wszystko, korzystając z portfela sprzętowego Ledger.


Spis treści:


Giełda kryptowalut to nie portfel!

Wiele osób kupuje portfele sprzętowe, żeby przelać na nie kryptowaluty i o nich zapomnieć (HODL). To zdecydowanie lepsza taktyka niż trzymanie ich na giełdzie, ponieważ jeżeli przestrzegasz odpowiednich zasad, zapewnia 100% bezpieczeństwo twoich środków. Nawet największe platformy, takie jak Binance, mogą paść ofiarą ataków hakerskich albo doświadczyć różnych innych incydentów (sprawdź naszą listę włamów). Osoby, które chcą trzymać rękę na pulsie i mieć możliwość szybkiego zarządzania swoim portfelem, często ryzykują jednak i trzymają środki na giełdach. Inni robią to z wygody lub z uwagi na kompleksową ofertę platform, które udostępniają wiele dodatkowych funkcji od stakingu po zarabianie na pożyczkach. To błąd ponieważ powierzają swoje klucze prywatne pośrednikowi, który może je stracić.

Korzystając ze sprzętowych portfeli takich jak Ledger Nano X (sprawdź cenę) lub Trezor One (zobacz w sklepie), nie musisz się tym martwić, ponieważ klucze znajdują się na twoim urządzeniu. Ledger Live wprowadził także szereg nowości, dzięki którym możesz kupować, sprzedawać i wymieniać kryptowaluty oraz prowadzić staking i lending, nie oddając nikomu kontroli nad twoimi środkami.


Garść podstaw: czym jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalut to miejsce, w którym przechowujesz swoje klucze prywatne, czyli bardzo długie hasła, które pozwalają Ci na przenoszenie swoich kryptowalut. Bez klucza nie jesteś ich właścicielem. Ponieważ jest on zbyt długi do zapamiętania, potrzebujesz go zapisać. Portfelem może być kartka papieru lub aplikacja na telefonie lub komputerze. Najbezpieczniejsze to te odłączone od sieci, czyli offline. Niewątpliwą wadą kartki jest to, że może łatwo ulec zniszczeniu albo się zgubić. Portfel sprzętowy zapewnia ci możliwość wygodnego odzyskania środków nawet jeżeli zgubisz go lub zniszczysz. Wystarczy, że będziesz pamiętał swoją frazę seed, czyli 24 słowa w języku angielskim. Po ich wprowadzeniu będziesz mógł zarządzać środkami z nowego urządzenia.

Pamiętaj: nigdy nie podawaj nikomu swojej frazy seed, ponieważ będzie mógł Cię okraść. Więcej informacji na temat portfeli kryptowalut znajdziesz w  poradniku: Portfel kryptowalut – co to jest i jak go założyć?


Wymiana, kupno i sprzedaż kryptowalut przez Ledger

Żeby kupować i sprzedawać kryptowaluty, musisz zainstalować aplikację Exchange, dostępną w menagerze portfela Ledger Live
Żeby kupować i sprzedawać kryptowaluty, musisz zainstalować aplikację Exchange, dostępną w menagerze portfela Ledger Live

Ledger Live, czyli aplikacja, z którą łączy się Twój portfel sprzętowy od Ledgera, udostępnia opcję kupna i sprzedaży kryptowalut. Wśród dostępnych coinów można znaleźć:

 • Bitcoin (BTC),
 • Ethereum (ETH),
 • Tether (USDT),
 • Bitcoin Cash (BCH),
 • Stellar (XML),
 • Dash (DASH).

Ponadto możemy także wymieniać pomiędzy sobą tokeny oparte na Ethereum, dzięki usłudze dostarczanej przez zdecentralizowaną giełdę (DEX) ParaSwap.

Kupno bitcoina przez Ledger Live

Kupno bitcoina przez Ledger Live
Kupno bitcoina przez Ledger Live

Ledger udostępnia opcję zakupu kryptowalut za polską walutę. Minimalna kwota transakcji to 275 PLN, a maksimum, które możemy wydać, to prawie 46 000 złotych. Możemy zapłacić kartą lub przelewem. Oferowany kurs bitcoina nieco różni się od rynkowego i trzeba liczyć się także z prowizją dla spółki obsługującej transakcje.

W praktyce dzisiejsze koszty (21.07.2021) przedstawiają się w następujący sposób:

 • przy zakupie bitcoinów za 1000 złotych, koszt to około 25 PLN – oznacza to 2,5% różnicy w stosunku do kursu z CoinMarketCap.
 • przy zakupie za 45 000 PLN prowizja zmniejsza się do 1,75%.
 • kurs podawany przez Ledger różnił się w tym czasie o 1,6% od kursu na CoinMarketCap, czyli można założyć, że dochodząca do tego prowizja, zmniejsza się wraz ze wzrostem kwoty, za którą kupujemy bitcoiny.

Sprzedaż bitcoina

Sprzedaż bitcoina przez Ledger Live
Sprzedaż bitcoina przez Ledger Live

Minimalna kwota BTC, którą możemy sprzedać to 0.00955743. Maksimum to niecały 1 bitcoin, a dokładnie 0.95556296 BTC. Kurs sprzedaży w momencie pisania tekstu różnił się od kursu podawanego przez CoinMarketCap o około 2%. Niestety wśród obsługiwanych walut nie ma złotego, jednak możemy wybrać dolary, funty lub euro oraz szereg mniej popularnych walut, takich jak norweska korona.

Czy to opłacalne?

Zakupione środki trafiają bezpośrednio do naszego portfela sprzętowego. Kupując je na giełdzie musielibyśmy liczyć się z prowizją, która jest co prawda niższa, jednak dochodzi do niej opłata za wysłanie środków na zewnętrzny adres. Zazwyczaj wynosi ona od 0,0004 BTC ($... – Huobi) do 0,0008 BTC (KuCoin). Może więc okazać się, że zakup kryptowalut na niektórych giełdach, byłby finalnie droższy niż ich kupno przez Ledgera. Zwłaszcza przy kupnie mniejszych kwot. Zalecamy jednak zrobić własne rozeznanie i porównać ceny. Informacje na temat prowizji u poszczególnych giełd kryptowalut można znaleźć w ich opisach w naszym ratingu.

Staking i lending na Ledger Live

Ledger Live umożliwia prowadzenie stakingu kryptowalut (od podanych stawek należy odliczyć opłaty dla walidatorów):

 • Tezos (XTZ): 6%
 • Tron (TRX): 7%
 • Cosmos (ATOM): 8 – 10%
 • Algorand (ALGO): 5 – 6%
 • Polkadot (DOT): 10%

Ponadto możesz zarabiać także pożyczając swoje środki. Ledger Live udostępnia opcję lendingu poprzez protokół Compound, dla 3 tokenów, czyli:

 • Dai Stanlecoin (DAI) – APY (roczne oprocentowanie): 2,48%
 • USD Coin (USDC) – APY: 1,87%
 • Tether (USDT) – APY: 2,01%

Podsumowanie, czyli wady i zalety

Wadą Ledgera w wersji Nano S jest ograniczona pojemność, czyli 156 Kb, co oznacza w praktyce, że możesz zainstalować na nim od 3 do 6 aplikacji – np. portfeli dla konkretnych kryptowalut (bitcoin zajmuje 44 Kb przestrzeni). Ledger Nano X ma ponad 10-krotnie większą pojemność, czyli 1.8 Mb.

Druga kwestia to prowizje podczas kupna i sprzedaży kryptowalut. Nikt ich nie lubi, jednak biorąc pod uwagę opłaty za wycofywanie środków z giełd, może okazać się, że korzystanie z tych opcji przez Ledgera jest bardziej opłacalne niż w przypadku wielu popularnych platform.

Niewątpliwe zalety to bezpieczeństwo środków i brak pośredników, którzy przechowują Twoje klucze. Jeżeli inwestujesz w kryptowaluty większe kwoty, jest to bardzo ważny argument za kupnem portfela sprzętowego.


Podstawowe informacje na temat konfiguracji i korzystania z portfela sprzętowego Ledger Nano S, znajdziesz w artykule:

Portfel sprzętowy Ledger Nano S – Przewodnik

ledger nano xreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.