Robert Lewandowski ujawnia prawdę – jak rozpoznać SCAM cz. 1
Jeśli serfując po sieci napotkasz reklamę artykułu, w którym bardzo znana osoba wyjawia prawdę na temat fortuny zdobytej dzięki bitcoinom. Jeżeli w sponsorowanym poście, który wyświetli Ci się na Facebooku, zobaczysz nagłówek wywiadu, który “oburzył banki”. Gdy ktoś udostępni Ci wywiad, w którym Robert Lewandowski wyznaje u Wojewódzkiego jak zarobił miliony z botem tradingowym. Nie przechodź dalej – to pułapka.
Nazwy SCAMów mnożą się i cały czas powstają nowe. Były już (i funkcjonują nadal):
- Bitcoin Profit
- Bitcoin Billionaire
- Bitcoin Revolution
- Bitcoin Evolution
- Bitcoin Era
- Bitcoin Future
- Bitcoin Rush
- Bitcoin Code
Żadne z wymienionych wyżej, nigdy nie stało nawet obok bitcoina, oszuści używają go w nazwach gdyż wielu osobom kojarzy się z tajemniczym kluczem do bram bogactwa. Pojawiają się także marki takie jak:
- Crypto Comeback Pro
- Cloud Token
- The News Spy
- Profit Maximizer
a ostatnio nawet
-
- Corona Millionaire…
Jak było mówione wciąż przybywają nowe oszustwa. Powyższa lista jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, o którą rozbiły się tysiące osób na całym świecie. W związku z tym w tym artykule przedstawimy jak rozpoznać SCAM z tej grupy oraz pokażemy ich ogólny mechanizm działania. Co zatem powinno zapalić w Twojej głowie ostrzegawczą lampkę?
Ten artykuł to część dłuższej serii, poniżej znajdziesz kolejne części:
- Halo, halo, tu broker XYZ – jak rozpoznać SCAM cz. 2
- Jak uprzykrzyć życie scammerom (jak rozpoznać SCAM cz.3)
Schemat działania SCAM-u
Już wyjaśniamy. Robert Lewandowski nie zarobił wcale dzięki botowi czy też robotowi do handlu, obrotu lub tradingu bitcoinami. Za marketingową otoczką oraz Bitcoin Profit’em czy też Corona Millionaire’m, kryją się brokerzy offshore. W przypadku naszego kraju, okradają nas więc najczęściej ukraińskie kotłownie. Co to takiego? Wyjaśnimy później, a na początku omówimy ten schemat krok po kroczku.
Telegraficzny skrót dla niecierpliwych
Zaczyna się od reklamy fake newsa, później jest strona, która udaje wiarygodny tytuł taki jak Puls Biznesu. Z artykułu, w którym znana osoba (np. Lewandowski) dzieli się opowieścią o swoim sukcesie, przechodzisz na stronę “bota tradingowego”. Rejestrujesz się i stajesz klientem nieuczciwego brokera offshore, którego pracownik dzwoni na podany przez Ciebie numer i “urabia” do momentu aż wpłacisz pieniądze. Platforma pokazuje Ci fałszywe transakcje zgodnie, z którymi zarabiasz, jednak gdy będziesz chciał wypłacić zyski okaże się, że nie ma takiej możliwości.
Krok pierwszy – reklama fake newsa
To od niej wszystko się zaczyna. Spotkasz ją w sponsorowanym poście na Facebooku, zobaczysz w Googlach i w każdym miejscu, w którym tylko dadzą radę umieścić ją oszuści. SCAM jest wielopoziomowy. Zazwyczaj marketing leży w rękach innych osób, niż te, które kasują końcowy dochód od oszukanych klientów. Kwitnie nieuczciwy marketing afiliacyjny. Za każdego klienta, który przejdzie dalej przez link osoby reklamującej SCAM, otrzyma ona później swój udział w końcowym łupie. To sprytny i dobrze przemyślany łańcuch dostaw. Wykonawcy poszczególnych etapów nigdy się nie spotkają i działają niezależnie od siebie napędzając wzajemne zyski.
Oszustwo przybiera różne maski w zależności od kraju lub regionu. Niektórzy wykorzystywani w reklamach SCAM-ów próbują walczyć z osobami, które bezprawnie naruszają ich wizerunek. Jedną ze szczególnie zdenerwowanych ofiar, jest katarski miliarder Wissam Al Mana, który wbrew własnej woli stał się na Facebooku twarzą kampanii reklamowej Bitcoin Trader’a. Biznesmen pozwał Facebooka i zamierza wyciągnąć od niego dane osobowe zamieszanych w to ludzi. Później każdy z nich otrzyma do domu list od jego prawników (trzymamy kciuki).
Krok drugi – fake news
Po przejściu przez reklamę, dostajemy się do fake newsa. Najczęściej będzie to wywiad ze znaną osobą albo artykuł o tym jak zarobiła ona dzięki robotowi lub botowi do handlu, tradingu lub pomnażania fortuny. Program, który wykorzystują jest zawsze niebywale skuteczny i zwykle nie pobiera żadnych prowizji. Autorzy tekstu będą odmieniać go przez wszystkie przypadki i zadbają o linki, które zaprowadzą Cię na jego stronę. Po wywiadzie często następuje akapit w rodzaju “nasz redaktor sprawdzili skuteczność robota i chwalą sobie jego efekty” albo “to nie wiarygodne jak Bitcoin Profit odmienia życie na lepsze tej 5-osbowej rodziny” (błędy celowe).
Fake newsy pojawiają się w domenach, które mają imitować wiarygodne tytuły. W naszym kraju spotkamy się z fałszywym Pulsem Biznesu, podczas gdy amerykanie trafiają do wywiadów na fake’owej stronie CNN. Możesz mieć pewność, że w artykule na normalnym portalu nie znajdziesz nigdy tak nachalnej reklamy dotyczącej tak ryzykownych aktywów jak kryptowaluty. To nielegalne. Przeklikanie strony i porównanie jej z prawdziwą witryną powinno dać Ci pewność, że coś tu nie gra. Gdy przejdziesz już przez etap fake newsa czeka Cię pierwsza warstwa SCAM-u, czyli “bot”.
Inne formy promocji
Trzeba powiedzieć także o stronach z fałszywymi recenzjami SCAMów. Jako przykład wymienimy z pogardą: kryptoportal.pl i kopaniebitcoin.pl, gdzie reklamowano już chyba większość z wymienionych we wstępie oszustw. Właściciele tych stron także dostaje swoją dolę, za każdego kto zaufa w ich “rzetelne” opisy i recenzje SCAM-ów.
Reklamy i fałszywe recenzje zaczęły pojawiać się także na YouTubie. Promotorzy SCAM-ów wykupują kanały oraz subskrypcje, a następnie zmieniają ich nazwy. W ten sposób, jedno z głównych kont, którymi posługują się oszuści – Bitcoin Trader Worldwide – ma 100 tysięcy “subów”. Na tym i wielu innych kanałach znajdziemy recenzje różnych “botów”. Ich polską twarzą jest widoczna poniżej pani:
29 marca 30 fałszywych kanałów Microsoft News, transmitowało na żywo na YouTubie reklamę scamów takich jak Bitcoin Evolution i Bitcoin Market. Oszuści wykorzystali wywiad z byłym prezesem firmy Billem Gatesem. Według statystyk strumieniowych, transmisję obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. W styczniu w serwisie można było spotkać także działające w ten sam sposób fałszywe konto założyciela YouTube’a.
Na SCAM’y trzeba naprawdę uważać. Ich promotorzy otrzymują często solidne prowizje za każdą zwabioną osobę. Szukają więc każdej okazji by znaleźć nowe ofiary. Przez nieuwagę wydawców trafiają się czasem nawet takie sytuacje jak artykuł sponsorowany, który reklamuje Bitcoin Profit na znanym i cenionym Parkiecie.com:
Krok trzeci – magiczny bot
Jak pisaliśmy nazwy się zmieniają. Wciąż powstają nowe i nie sposób powiedzieć jakie oszustwo będzie najpopularniejsze za miesiąc lub w przyszłym tygodniu. Nic nie da też podawanie domeny, ponieważ zmieniają się one naprawdę szybko. Na stronach tych scamów znajdziemy niektóre lub wszystkie z podanych niżej elementów:
- filmik z reklamą i powitaniem nowego klienta (może być to także wyjęty z kontekstu fragment prawdziwego wywiadu z kimś znanym),
- zdjęcia sław, które miały skorzystać z cudownych algorytmów,
- zegar, który odlicza: “Nie zwlekaj, zostało 40, 39, 38 sekund!” albo “Nie zwlekaj, zostało tylko 47,46,45 miejsc”,
- zdjęcia “zwykłych klientów”, którzy cieszą się z zarobionych pieniędzy:
Niestety widoczek taki jak wyżej coraz częściej ustępuje bardziej dopracowanym stronom, które nie są automatycznie tłumaczone i dostosowywane do potrzeb lokalnego rynku. SCAM-y z grupy Bitcoin Profit ewoluują i stają się coraz lepsze.
Nie zmienia się za to jednak rzecz. Żeby zarejestrować się wystarczą fake’owe dane. Jeżeli masz ochotę zapoznać się ze stroną Bitcoin Profit podajemy nasze hasło: Abcdefg1, użytkownik: ble ble, email: blebleble@pl.pl
Krok czwarty – wchodzi broker offshore
Po zalogowaniu się otrzymujemy taki oto obrazek:
Jak widać na załączonym screenie, dzisiaj wyprowadzić w pole chce nas nieregulowany broker Jacque Yves Nuar CO (jyncfx.com). Wy możecie jednak trafić na kogoś innego, ponieważ tak jak właśnie widzimy: Bitcoin Profit, Bitcoin Revolution, Bitcoin Trader, a nawet Corona Millionaire nie są niczym innym niż tylko nakładką, która ma zaprowadzić nas do jaskini lwa. Lwy są różne, ale wszystkie należą do jednej rodziny: nieuczciwych brokerów offshore. To nie z botem będziemy mieć styczność gdy przejdziemy pomyślnie rejestracje. Po drugiej stronie będzie człowiek, któremu zależy na tym żebyśmy sprzedali swój dom, psa i zastawili wózek inwalidzki. Im więcej od nas wyciągnie tym wyższą dostanie pensję.
Gdybyśmy podali na etapie rejestracji prawdziwy numer, właśnie dzwoniłby do nas “opiekun konta”, który przypuszczalnie ma wschodni akcent i wrodzony dar przekonywania. Zacznie się od wpłaty 250 euro. Zobaczymy jak na naszym ekranie kwota urośnie dziesięciokrotnie. Opiekun zadzwoni znowu i poprosi byśmy przelali 500 euro. A później 2000 euro. I 50 000 euro. Zyski będą rosnąć, ale tylko na ekranie. Gdy zorientujemy się, że nie można wypłacić pieniędzy będzie już za późno. Tak właśnie kręci się to we wszystkich państwach świata, na wszystkich kontynentach, niszcząc dziesiątki tysięcy ludzi. Polaków skubią ukraińskie kotłownie (kotłownia to takie call center jak w Wilku z Wall Street), Hiszpanów okradają telemarketerzy z Wenezueli.
Co zrobić jeśli padłeś ofiarą SCAM-u
- Zgłoś sprawę prokuraturze lub policji. Nawet jeśli straciłeś niewielką kwotę, to nie powód żeby machnąć ręką. Pomimo, że służby mają ograniczone pole do działania, kropla drąży skałę. Może dzięki twojemu zgłoszeniu wpadną na nowy trop i zamkną kilku złych gości.
- Jeżeli wpłaciłeś depozyt kartą, skorzystaj z chargebacku czyli obciążenia zwrotnego, o które możesz ubiegać się w swoim banku. To ostateczna forma reklamacji tak więc warto gromadzić dowody na to, że nie udało się wcześniej nic innego. Więcej na temat tej procedury znajdziesz tutaj.
- Jeżeli SCAM, którego padłeś ofiarą ma związek z kryptowalutami: zgłoś SCAM na Crypsie. Jeśli winę ponosi broker offshore, zapraszamy na portal forexrev.pl, gdzie gromadzimy opinie na temat SCAM-ów oraz uczciwych domów maklerskich. Prowadzimy także facebookową grupę, ForexRev: brokerzy, scamy, oszustwa – grupa interwencyjna, na której zrzeszają się poszkodowani.
Więcej informacji na temat forexowych scamów znajdziesz w zestawieniu: SCAM roku ’19 – najgorsze oszustwa w 2019 roku. O działaniu jednej z ukraińskich kotłowni przeczytasz w tekście: Kret z ukraińskiej kotłowni: „po prostu okradają ludzi”
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.