Move-To-Earn - co to jest i jak działa? | CrypS.

Move-To-Earn – co to jest i jak działa?

5 min
Maciej Zerelik

co to jest move to earn stepn i inne oraz czy stepn to piramida Blockchain

Sześć lat po tym, jak gra Pokémon Go spopularyzowała rzeczywistość rozszerzoną dzięki wykorzystaniu GPS-u w smartfonach, jesteśmy u progu nowego trendu. Gry Move-to-Earn (M2E) łączą koncepcję mobilnej rzeczywistości rozszerzonej z klasycznym modelem play-to-earn. Do tego dochodzi jednak jeszcze jedna warstwa, która czyni je wyjątkowymi – kryptowaluty i NFT. W dzisiejszym artykule omówimy ten nowy trend oraz kilka przykładowych aplikacji: Genopets, STEPN i WIRTUAL.


Co to jest Move-to-Earn?

Psychologowie już dawno odkryli, że grywalizacja aktywności jest świetnym sposobem na dostarczenie bodźców i motywowanie ludzi do wykonywania zadań. Wystarczy spojrzeć na aplikację fitness Fitbit, która od momentu uruchomienia w 2009 roku zgromadziła ponad 31 milionów użytkowników. I to tylko wśród osób, które korzystają z niej raz w tygodniu. Jest to wystarczająco solidny dowód słuszności tej koncepcji. Kolejnym świadectwem jest Axie Infinity.

Klasyczne gry online mogą mieć swoją własną wewnętrzną gospodarkę. Przykładowo Fortnite ma V-Bucks, a Roblox ma Robux. Nie są to jednak prawdziwe tokeny. Są one powiązane z kontem gracza, więc nie można ich wypłacić i sprzedać na otwartym rynku.

Axie Infinity udowodniło, że wirtualne aktywa w grze mogą być tokenizowane, a więc można nimi handlować. Umożliwia to technologia blockchain w połączeniu z smart kontraktami.

Możliwość handlowania aktywami w grze na otwartym rynku, od NFT jak Axies i działek po token AXS, sprawiła, że wielu ludzi mogło utrzymać się z grania. Wcześniej taka możliwość była zarezerwowana dla nielicznych, którzy byli wystarczająco dobrzy, aby dostać się do zawodów e-sportowych lub zdobyć wystarczającą liczbę fanów na platformach streamingowych.

Axie Infinity położyło podwaliny pod realny model play-to-earn. Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele podobnych projektów. Niektóre z nich nie wydały jeszcze swoich wyczekiwanych gier, jak na przykład Otherside czy Illuvium od Yuga Labs (znanej z Bored Ape Yacht Club). Jednak oba projekty mają już w obiegu swoje tokeny, ApeCoin (APE) i Illuvium (ILV). Bazując na tej dynamice, Move-to-Earn (M2E) jest naturalnym połączeniem aplikacji fitness z grami opartymi na tokenach.

Niektórzy już zaczęli nazywać nową kategorię gier Move-to-Earn mianem FitnessFi, w której „Fi” oznacza finanse. W końcu tokeny umożliwiają rozprzestrzenianie się wewnętrznej ekonomii gry na zewnątrz. Podobnie GameFi reprezentuje gry blockchain, a DeFi to termin zbiorczy dla zdecentralizowanych finansów, opartych na smart kontraktach.

Gry Move-to-Earn (M2E) – 3 Przykłady

Tak jak gry P2E nagradzają użytkowników za granie w nie, tak gry M2E nagradzają ich za aktywność fizyczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu GPS, akcelerometru, magnetometru, czujnika zbliżeniowego i żyroskopu w smartfonie.

W sumie stanowią one solidny fundament dla inteligentnych urządzeń do śledzenia kondycji fizycznej. Oprogramowanie w postaci gier M2E wykorzystuje ten sprzęt, aby stworzyć kompletne narzędzie do zarabiania pieniędzy. Pierwszym takim projektem jest Genopets, działający na blockchainie Solana.

1. Genopets

Genopets

W październiku ubiegłego roku firma Genopets zebrała 8,3 miliona dolarów w rundzie finansowania zalążkowego, głównie od firm venture capital. Dyrektor generalny projektu, Albert Chen, bardzo jasno określił, jakich korzyści mogą oczekiwać użytkownicy:

Dochód pasywny dla osób fizycznych jako zachęta do pozostania aktywnym fizycznie.

Podróż Genopets M2E zaczyna się od zdobycia grywalnych NFT. Są to stworzenia Genopets podobne do Axies w Axie Infinity. Jednak w przeciwieństwie do Axie, która wymaga od użytkownika zakupu trzech NFT, aby rozpocząć rozgrywkę, Genopets oferuje ich darmowe wybijanie.

Obecnie dostępne są 3333 Genopets Genesis, a ich cena minimalna wynosi 47,5 SOL (~2500 USD). Podobnie jak Axie posiada AXS, Genopets także wykorzystuje swój własny, natywny token – GENE. Gdzie w takim razie w grę wchodzi aspekt fitnessu?

Genopet służy jako Twój cyfrowy fitnessowy awatar. Wraz z rosnącą codzienną aktywnością rośnie też wirtualne stworzenie. Objawia się to w jego wyglądzie i atrybutach. Następnie możesz poprowadzić swojego rozwijającego się Genopeta przez przygody w Genoverse. W pewnym sensie Genopety stanowią pomost między fizycznymi atrybutami użytkownika a wirtualnym światem.

2. STEPN

Kolejnym projektem z gatunku Move-to-Earn jest STEPN. On również działa na Solanie, ale do śledzenia ruchu gracza wykorzystuje trampki NFT, a nie fantastyczne stworzenia. Dla przykładu, zestaw butów w poniższym tweecie został sprzedany za 2100 SOL (~11 000 USD), a dochód z tej transakcji został przeznaczony na cele charytatywne.

W przeciwieństwie do jednego tokena Genopets, STEPN ma dwa:

  • Green Satoshi Token (GST): Token użytkowy w grze, służący do wybijania NFT i innych wydatków.
  • Green Metaverse Token (GMT): Token zarządzania, który daje graczom prawo głosu w rozwoju projektu.

Chociaż STEPN jest wciąż w fazie beta, jego Twitter ma ponad pół miliona obserwujących. W późnej fazie rozwoju STEPN wyda portfel multi-chain. Oznacza to, że tokeny lub kryptowaluty (SOL, ETH) zarobione dzięki sprzedaży NFT będą mogły być wpłacane lub wypłacane bezpośrednio. Nie byłoby to możliwe w przypadku tradycyjnych tokenów w grze, które są przypisane do konta i tym samym pozbawione wartości.

Czy STEPN jest piramidą?

W ostatnim czasie na Twitterze i reddicie często pojawia się pytanie czy STEPN jest piramidą. W końcu wszystko to wygląda zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie opierając się o wpis z reddita użytkownika mariohpc.

STEPN działa dzięki wartości GST (i ostatecznie GMT). Jak w przypadku każdej kryptowaluty, wartość GST zależy od presji kupujących. Z kolei presja zakupowa zależy od zainteresowania nowych i obecnych użytkowników ulepszaniem swoich butów, by w przyszłości zarobić więcej pieniędzy.

Wskazuje to więc, że cena GST będzie się utrzymywać tak długo jak ludzie będą inwestować. Gdyby ludzie nie starali się zwiększyć swoich zarobków nikt nie byłby w stanie zarobić ani dolara.

Paradoks polega na tym, że spalając/kupując GST, zwiększasz przyszłe dochody. To generuje pozytywny wykres wzrostowy, na który niewielki wpływ ma cena BTC i promocje przygotowywane przez zespół.

Każdy ciężko pracuje, aby odzyskać swoje inwestycje, ale trzeba sobie uświadomić, że to ostatni „trzyma worek”. GST jest napędzane przez chciwość i optymizm. Jednak gdy ponad 50% użytkowników STEPN osiągnie najlepszy dostępny poziom butów przy maksymalnej dostępnej energii, cena GST zacznie spadać.

Członkowie zespołu twierdzą, że zrównoważony rozwój wynika z ciągłego spalania GST. Patrząc na to jak skonstruowany jest STEPN lepiej byłoby jednak stwierdzić, że jest to po prostu „opóźnienie krachu”, a może i schemat ponziego.

3. WIRTUAL

move to earn virtual

Ostatnią firmą jest WIRTUAL, której motto brzmi: „przekształć swoje zdrowe nawyki w kryptowalutę”. Aplikacja WIRTUAL współpracuje nie tylko ze smartfonami, ale także z zegarkami typu smartwatch, takimi jak Fitbit, Garmin czy Strava. Aspekt gamifikacji obraca się wokół postaci NFT, którą można dostosować do własnych potrzeb. Najpierw trzeba jednak odblokować nagrody poprzez aktywność fizyczną.

Co ciekawe, WIRTUAL obejmuje całą gamę ćwiczeń fizycznych, od spacerów i jazdy na rowerze po pływanie i taniec. Po odblokowaniu nagród gracze M2E otrzymują unikalną postać NFT, którą można wystawić na sprzedaż. Dodatkowo WIRTUAL posiada natywne tokeny WIRTUAL, które gracze zdobywają zależnie od poziomu swojej aktywności.

Move-to-Earn – Podsumowanie

Jeśli już uprawiasz jogging lub inne sporty, możesz równie dobrze spróbować swoich sił w nadchodzących grach M2E. W końcu nie wymaga to żadnego dodatkowego wysiłku poza instalacją aplikacji i sporadycznym śledzeniem postępów. W związku z tym jeśli i tak uprawiasz sport, daje Ci to potencjał zarabiania pasywnych pieniędzy. Jeśli jednak jeszcze tego nie robisz, być może Move-to-Earn zmotywuje Cię, aby ruszyć się z kanapy!

co to jest move to earn stepn i inne oraz czy stepn to piramida
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.