Mining City, BTCV i MineBest – polski Bitmain czy BitClub? | CrypS.

Mining City, BTCV i MineBest – polski Bitmain czy BitClub?

11 min
Michał Misiura

mining city minebest i bitcoin vault Bezpieczeństwo

Mining City to polski projekt kryptowalutowy, który podbija serca mieszkańców Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Jego istotną składową jest marketing wielopoziomowy i Bitcoin Vault – kryptowaluta, której ROI osiągnęło w pół roku 1500%. Co stoi za jej wzrostem? Kto kopie BTCV i jakie związki z Mining City ma spółka MineBest, prowadzona przez Eyala Avramovitch’a?

Kierowane przez Gregory’ego Rogowskiego (Grzegorza Rogowskiego) Mining City odnotowało w czerwcu tego roku niemal 400 tysięcy zapytań w Google. Projekt nie reklamuje się jednak w Polsce. Grzegorz prowadzi biznes ukierunkowany na klientów z innych części świata. Swego czasu największy ruch na stronie notowano z Japonii i Chin. Obecnie najwięcej zapytań pochodzi z Republiki Południowej Afryki, Wietnamu i Egiptu. Ten tekst miał dotyczyć tylko spółki Mining City, która spotyka się z zarzutami, według których jest piramidą finansową. Już na samym początku dociekań pojawiły się jednak dwa równie istotne i powiązane wątki – Bitcoin Vault i MineBest.

Redakcja CrypS przesłała pytania związane z artykułem na adres kontaktowy firmy MineBest, z prośbą o przekazanie ich jej prezesowi – Eyalowi Avramovitchowi. Znajdują się one na końcu artykułu. Tam – gdy tylko się pojawi – znajdzie się także jego odpowiedź.

Wcześniej pytaliśmy bezpośrednio MineBest, którego support na kwestie związane z Bitcoin Vault, odpowiedział:

Eyal Avramovich, Prezes MineBest, jest autorem tzw. Whitepaper Bitcoin Vault, jednak Bitcoin Valut nie jest projektem firmy MineBest. Oficjalne informacje dotyczące nie tylko wspomnianej waluty, ale również innych dostępnych kryptowalut, są dostępne na stronie: //bitcoinvault.global/

Dziękujemy za zainteresowanie.

Artykuł prezentuje fakty. Wnioski należą do czytelników.

Kluczowe punkty:

 • Mining City to oparta na marketingu wielopoziomowym firma wynajmująca moc obliczeniową do kopania kryptowalut, którą założył Polak Grzegorz Rogowski. Portal Behind MLM zarzuca jej, że jest piramidą finansową.
 • Liczba wyszukiwań hasła Mining City osiągnęła w czerwcu prawie 400 tys. zapytań w Google. Projekt ten nie prowadzi marketingu ukierunkowanego na Polskę. Jest jednak bardzo dobrze znany w RPA, Brazylii oraz Azji.
 • Jedną z istotnych składowych Mining City jest Bitcoin Vault (BTCV) – kryptowaluta, której ROI od końca zeszłego roku osiągnęło 1511%. Pod względem kapitalizacji powinna znajdować się na 10 miejscu w rankingu CoinMarketCap. Twórcą BTCV jest Eyal Avramovitch – CEO warszawskiej spółki MineBest (która prawdopodobnie odpowiada za 100% wydobycia tej kryptowaluty).
 • Greg Rogowski po raz pierwszy w życiu zawodowym spotkał się z miningiem, pracując w dziale marketingu MineBest.

Czym jest Mining City?

tak wita nas strona mining city

Na stronie czytamy: 

Witamy w najbardziej ekscytującym miejscu do kopania kryptowalut.

…i dalej:

Mining City to inicjatywa, która łączy ludzi, chcących zjednoczyć siły i zwiększyć szansę na wydobycie Bitcoina.

Bitcoin to cyfrowa waluta, która jest siłą napędową dynamicznego rozwoju technologii blockchain i wielu uważa, że ​​jest to przyszłość globalnych finansów.

Proces pozyskiwania Bitcoinów nazywa się górnictwem, a Mining City to miejsce, do którego ludzie mogą dołączyć i wydobywać cyfrową walutę, a także zwiększać wartość swojego początkowego wkładu poprzez rozszerzenie sieci stowarzyszonych górników. Zapewniamy moc wydobywczą i dbamy o technologię i utrzymanie – ty czerpiesz nagrodę.

Marketing wielopoziomowy

Tak jak przeczytaliśmy przed momentem, Mining City oferuje zyski za „rozszerzanie sieci stowarzyszonych górników”. Oznacza to nic innego jak rozbudowany marketing wielopoziomowy. Właśnie dlatego Mining City znalazł się w centrum uwagi portalu Behind MLM, który zajmuje się tematyką piramid finansowych. Pierwszy wpis na jego temat pojawił się w zeszłym roku. W komentarzach wywiązała się wówczas dyskusja pomiędzy autorem wpisu a prezesem spółki MineBest, który stanął w obronie Mining City. Tej dyskusji poświęcimy jednak akapit później, a teraz skoncentrujmy się na opisie projektu.

Samo zarejestrowanie się na stronie Mining City wymaga podania nicka osoby, która nas zaprosiła. W naszym przypadku wystarczyło wpisać „greg”. Projekt Grzegorza nie reklamuje się w Polsce, w związku z tym usłyszeliśmy o nim niedawno.

Wchodząc w projekt Mining City, nie kupuje się realnego, namacalnego produktu, tylko stowarzyszenie w programie. W zależności od wykupionego pakietu otrzymuje się określoną moc obliczeniową. Wydobycie na rzecz użytkownika ma rozpocząć się 10 dni po wykupieniu pakietu i trwać 1100 dni. Do wyboru mamy mining dwóch kryptowalut – bitcoina oraz Bitcoin Vault’a (BTCV), o którym więcej za chwilę.

plany inwestycyjne mining city
Plany inwestycyjne Mining City – źródło me.miningcity.com

Współpraca z pulą BTC.com

Mining City podaje się za klienta VIP puli wydobywczej BTC.com. Nie mamy jednak możliwości zweryfikować tych informacji. W rankingu pul wydobywczych na stronie BTC.com pojawia się jednak jeden podmiot o nazwie MiningCity, którego udział w blokach wydobytych przez pulę wynosi jak do tej pory 0.17 %. Według statystyk, oznacza to łącznie 44 bloki bitcoina. MiningCity pojawiło się na mapie wydobycia BTC w lutym tego roku.

Kto stoi za Mining City?

Gregory Rogowski - CEO Mining City
Gregory Rogowski – CEO Mining City – źródło: miningcity.com

Jako CEO projektu przedstawiany jest Gregory Rogowski absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Na jego profilu na portalu LinkedIn możemy zobaczyć informacje świadczące o bogatym doświadczeniu w marketingu oraz sprzedaży. Zawodowo z miningiem związany jest jednak dopiero od sierpnia 2018 roku, kiedy zatrudnił się w firmie MineBest. Przez trzy miesiące pełnił tam funkcję „VP of Marketing”. Następnie otworzył firmę Prophetek, Ltd., która prowadzi projekt Mining City.

Pomimo podawanej na LinkedIn informacji, że Mining City zatrudnia 300-500 osób, na portalu znajdziemy tylko 2 pracowników firmy – jednym z nich jest Greg Rogowski.

Prophetek, Ltd.

Spółka matka Mining City została zarejestrowana na Cyprze (nr. C386868) 25 lipca 2018 roku. Jako jej dyrektor podawany jest jednak ktoś inny niż Gregory, Greg lub Grzegorz Rogowski. Podobno za spółkę odpowiada Μεττης Κυριακος (Mettis Kyriakos), który piastuję funkcję dyrektora równolegle w ponad 30 spółkach. Każda z nich, łącznie z Prophetek, Ltd., zarejestrowana jest pod tym samym adresem – Soylioy 18, Strovolos, 2018, Leykosia, Cypr.

SCAM podszywający się pod Mining City

Co ciekawe, Mining City doczekało się klona działającego za pośrednictwem strony miningcitysa.com. Ostrzeżenie na ten temat pojawiło się na oficjalnej witrynie firmy. Poza główną domeną Mining City (miningcity.com) znajdziemy także miningcitynetwork.com. Pytanie o to, która wersja jest pierwsza lub prawdziwsza, i czy za obie odpowiada Prophetek, Ltd., pozostaje otwarte.

Tajemniczy Bitcoin Vault

Kryptowaluta, którą promuje Mining City pojawiła się na świecie pół roku temu, dokładnie 12 grudnia 2019 roku. Jej maksymalna podaż to 21 mln, a od standardowego bitcoina różni się „wyższym poziomem bezpieczeństwa zapewnionym przez strukturę 3 prywatnych kluczy”. Uwagę zwraca także zapis w projekcie, według którego każda nieprawidłowa transakcja BTCV może zostać cofnięta w 24 godziny.

Twórcą whitepaper Bitcoin Vault (BTCV) jest Eyal Avramovich – CEO firmy MineBest. Według profilu LinkedIn Rogowskiego, to właśnie firma Eyala była pierwszym miejscem, w którym zawodowo zetknął się z miningiem.

Związki z MineBest

MineBest to warszawska firma przedstawiająca się jako jedna z wiodących światowych spółek działających na rynku miningu. Jej szefem jest Eyal Avramovich, który wcześniej pełnił funkcję CTO (Chief Technology Officer) w firmach Thinium Technologies, LLC, oraz DreamBots, Ltd.

Eyal Avramovich - CEO MineBest reklamuje kryptowalutę bitcoin vault BTCV
Eyal Avramovich – CEO MineBest – źródło YouTube

Eyal Avramovitch pojawia się na nagraniach w serwisie YouTube jako osoba związana zarówno z MineBest jak i Mining City oraz kryptowalutą Bitcoin Vault. Możemy odnaleźć klipy, na których:

CEO MineBest wiele razy mówił, że Mining City jest jednym z kluczowych klientów jego firmy. Eyal Abramovitch wystąpił także – pod własnym nazwiskiem – broniąc Mining City na portalu Behind MLM.

Eyal Abramovitch vs OZ

Portal Behind MLM pisał o Mining City po raz pierwszy 3 lipca 2019 roku. Pod wpisem „Mining City Review: Bitcoin mining securities fraud investment scheme” zarzuty kierowane pod adresem projektu odpierał Eyal Abramovitch. Ponieważ dyskusja pomiędzy CEO MineBest a redaktorem (pseudonim OZ) toczyła się na przestrzeni 4 dni, postaramy się przedstawić jej streszczenie:

 • Po przedstawieniu się jako CEO MineBest, LLC, firmy „która dostarcza usługi hostingowe dla koparek MiningCity.com”, Eyal Avramovitch stwierdza, że artykuł napisał sprzedawca MLM i zazdrosna konkurencja, oraz że nie przedstawia on dowodów, tylko osobistą opinię. Zaznacza, że Mining City to uczciwy projekt, który ma tak dobre pakiety przez niską cenę prądu, najnowsze koparki i ciężką pracę. CEO MineBest informuje także, że podejmuje kroki w celu usunięcia artykułu ze strony i jeszcze raz odwołuje się do nieuczciwej konkurencji.
 • W odpowiedzi, redaktor portalu – OZ, stwierdza, że początek wypowiedzi Eyala wskazuje na to, że jego artykuł mówi prawdę. Broni także swoje argumenty oraz dodaje, że Mining City nie jest nigdzie zarejestrowane ani regulowane, a swoją ofertą narusza prawo dot. papierów wartościowych – co czyni je oszustwem.
 • Eyal Avramovitch odpiera zarzuty i pisze, że Mining City wynajmuje moc obliczeniową i nie obiecuje żadnego zysku. Ponadto stwierdza, że cloud mining to bardzo powszechny biznes w branży. Informuje także, że Mining City płaci bezpośrednio dzierżawcom sprzętu, którzy wynajmują go na własne ryzyko.
 • Oz upiera się, że pasywne możliwości inwestycyjne są papierami wartościowymi i są w dużym stopniu regulowane. Zauważa także, że klienci inwestują w Mining City, spodziewając się pasywnego zwrotu.
 • W trakcie dalszej wymiany zdań Eyal Avramovitch obstaje przy tym, że Mining City wynajmując moc obliczeniową, nie oferuje pasywnej inwestycji. Informuje również, że jego kontrahent zostanie poproszony o odpowiednią zmianę materiałów marketingowych.

Na tym jednak dyskusja się nie kończy. Później dochodzą kwestie własności obu firm i ich współdziałania. Ze słów Eyala Avramovitcha wynika, że Mining City za pieniądze od nowych członków kupuje dla nich koparki, MineBest instaluje je na swojej farmie i dba o ich działania, a BTC.com zarządza kontem wydobywczym podmiotu stowarzyszonego. OZ pozostaje nieprzekonany, a Eyal wyłącza się z dyskusji pod artykułem.

Wróćmy do Bitcoin Vault

Argumenty na obronę

Bitcoin Vault (BTCV) trafił końcem marca na CoinMarketCap. Znalazł się na nim w momencie, w którym osiągał wartość 22 USD. Złośliwi mogą zauważyć jednak, że na CMC można było swego czasu znaleźć także DasCoina.

Ponadto BTCV jest listowany na giełdach Coineal, CoinBene, Liquid, MXC i BKEX. Nie wiadomo jednak jak dokładnie weryfikują one nowe projekty.

Wolumen na giełdach?

Według dzisiejszych danych z coindataflow.com (31.07), 24-godzinny wolumen BTCV na giełdach wynosi:

 • Coineal – $7 721 486,2966
 • CoinBene – $674 485,8914
 • Liquid – $700 384,668
 • MXC – $10 164 275,5214
 • BKEX – $21 296 044,497

1500% niezakłóconego ROI

Jednym ze znaków zapytania jest ciągły wzrost wartości BTCV. Kryptowaluta ta nie przeżyła jeszcze ani jednego poważniejszego spadku ceny. Pomimo że jej 24-godzinny wolumen wynosi dzisiaj ponad 66 mln USD (31.07) , na CoinMarketCap brak informacji na temat tego, ile sztuk BTCV znajduje się w obiegu. Nie dowiemy się tam także nic o kapitalizacji rynkowej tej kryptowaluty.

Tutaj z pomocą przychodzi nam eksplorator blockchainu BTCV

Kapitalizacja 2,722,090,711 USD

Według Bitcoin Vault Explorer, kapitalizacja kryptowaluty to obecnie 2,72 mld USD. Oznacza to, że gdyby wartość tę podawano także na CoinMarketCap, BTCV znajdowałby się na 10 miejscu, przed Crypto.com Coinem i Binance Coinem. Warto podkreślić, że kryptowaluta ta powstała 12.12.2019 i zapewne wiele osób usłyszało o niej po raz pierwszy właśnie w niniejszym tekście. Kolejną ciekawostką jest to, że zgodnie z explorerem, w obiegu znajduje się już 7 mln BTCV czyli 1/3 całkowitej podaży tego coina.

Bitcoin Vault Explorer
Bitcoin Vault Explorer, źródło: explorer.bitcoinvault.global

Podczas pisania tego tekstu wolumen zwiększył się i wynosi obecnie 3,2 mld USD (31.07). Na CoinMarketCap BTCV byłby dzisiaj pomiędzy Cardano a Binance Coinem, na 8 miejscu.

Gdzie wydobywany jest BTCV?

Według explorera blockchaina BTCV, kryptowaluty tej nie mogą kopać indywidualni górnicy. Hashrate należy wyłącznie do 2 puli wydobywczych. Są to World Digital Mining Organization (WDMO), odpowiadająca za 89% mocy wydobywczej Bitcoin Vault, oraz KnooxPool.

wydobycie bitcoin vault - dwie pule górnicze

Według opisu na stronie WDMO: 

„World Digital Mining Organisation, Inc. (WDMO) została utworzona, aby przewodzić konsorcjum nowych standardów branżowych, zapewniając otwartą i przejrzystą platformę dla globalnej społeczności cyfrowej do rozwiązywania i omawiania problemów, dostarczania rozwiązań i dzielenia się sukcesami.”

Domena digitalmining.com, którą używa World Digital Mining Organization (WDMO) została zarejestrowana przez MineBest, LLC:

minebest zarejestrował domenę największej puli wydobywającej BTCV

Domena KnooxPool została zarejestrowana w grudniu 2019 roku. Należy ona również do MineBest:

domena knoxpool zarejestrowana przez MineBest

Całe wydobycie w rękach MineBest?

Obie pule wydobywcze, które mają zajmować się miningiem BTCV zostały więc zarejestrowane przez MineBest. Jeżeli należą one także do firmy, w praktyce oznacza to całkowitą centralizację i możliwość manipulacji łańcuchem bloków.

Podsumowanie

Tak jak pisaliśmy na początku, wnioski zostawiamy czytelnikom. Być może jakiś wykwalifikowany blockchain developer pochyli się nad Bitcoin Vaultem i usunie wszystkie znaki zapytania. Niektórych odpowiedzi mogą jednak udzielić jedynie Eyal Avramovitch i Gregory Rogowski. Ponieważ nie znaleźliśmy bezpośredniego kontaktu mailowego do żadnego z wymienionych, pytania przesłaliśmy na adres kontaktowy spółki MineBest, prosząc o przekazanie ich jej prezesowi.

Lista pytań, które skierowaliśmy do CEO MineBest LLC, Eyala Avramovitcha:

 1. Jak dużo koparek pracuje na farmach firmy MineBest? Ile jest ich w Kazachstanie? W jakich miastach znajdują się kopalnie firmy?
 2. Jakie jest średnie, dzienne wydobycie bitcoinów (BTC) oraz kryptowaluty Bitcoin Vault (BTCV) przez MineBest?
 3. Skąd firma pozyskała 50 mln USD na budowę kopalni kryptowalut w kazachstańskim regionie Pawłodar? (źródło)
 4. Dlaczego MineBest, LLC, widnieje jako podmiot odpowiedzialny za rejestrację witryn knooxpool.com i digitalmining.com? Czy obie pule wymieniane jako miejsce wydobycia Bitcoin Vault (BTCV) należą do MineBest, LLC?
 5. Czy istnieją związki strukturalne pomiędzy firmami MineBest, LLC, i Mining City? Dlaczego spółka odpowiedzialna za Mining City (Prophetek, Ltd.) wymienia na stanowisku dyrektora osobę inną niż Gregory (Grzegorz) Rogowski?
 6. Na co przeznaczane są środki wpłacane przez osoby kupujące plany inwestycyjne w Mining City?
 7. Dlaczego Mining City i Bitcoin Vault nie są reklamowane w Polsce?
 8. Dlaczego kapitalizacja Bitcoin Vault nie jest uwzględniona w rankingu CoinMarketCap? Zgodnie z kapitalizacją BTCV powinien zajmować 10 miejsce w rankingu.
 9. Czy BTCV wejdzie w najbliższej przyszłości, na którąś z giełd kryptowalut ze światowej czołówki? Jakie giełdy oraz jakie terminy wchodzą w grę?

Odpowiedzi opublikujemy niezwłocznie po ich otrzymaniu, w tym miejscu:

1 …

Na wcześniejsze pytania (nie powyższe 9), spółka MineBest odpowiedziała nam: 

Eyal Avramovich, Prezes MineBest, jest autorem tzw. Whitepaper Bitcoin Vault, jednak Bitcoin Valut nie jest projektem firmy MineBest. Oficjalne informacje dotyczące nie tylko wspomnianej waluty, ale również innych dostępnych kryptowalut, są dostępne na stronie: //bitcoinvault.global/

Dziękujemy za zainteresowanie.

Odpowiedzi od Mining City

W odpowiedzi na artykuł, Mining City odpowiedziało naszej redakcji na 3 pytania (zachowaliśmy oryginalną pisownię):

1. Dlaczego Mining City i Bitcoin Vault nie są reklamowane w Polsce?

Powodem, dla którego Mining City nie jest reklamowane w Polsce, jest fakt, że rynek kryptowalut nie jest tu jeszcze tak rozwinięty. Kryptowaluty nie są uważane za jednostkę walutową, instrument płatniczy ani pieniądz elektroniczny. Mamy nadzieję, że to się zmieni. Według badań World Scientific News z 2019 roku Polska zajmuje obecnie 24. miejsce na liście krajów, pod względem wielkości rynku kryptowalut.

2. Na co przeznaczane są środki wpłacane przez osoby kupujące plany inwestycyjne w Mining City?

Mining City to sprzedawca mocy obliczeniowej („hash power”), wykorzystywany do wykopywania kryptowalut, obecnie Bitcoin i Bitcoin Vault. Moc wydobywcza jest generowana przez maszyny („miners”) należące do naszego głównego partnera technologicznego – MineBest. Mining City pomaga entuzjastom kryptowalut zdobywać nagrody za wydobycie, a także generować dodatkowe dochody dzięki planowi poleceń. Oczywiście nie mamy wiedzy, jak członkowie Mining City wykorzystują te przychody.

Mining City nie sprzedaje papierów wartościowych ani planów inwestycyjnych, lecz szereg planów wynajmu mocy obliczeniowej do bezpiecznego wydobywania BTC lub BTCV z nagrodami wypłacanymi codziennie. Społeczność Mining City generuje także dodatkowy dochód dzięki planowi poleceń. Wybierając jeden z planów, płacisz za hosting i maszyny potrzebne do bezpośredniego połączenia z Twoimi portfelami. Jak już Państwo wiecie, plany wydobywcze, które oferujemy naszym klientom różnią się wartością – najtańsze kosztują 300 $, a najdroższe 12600 $, gdzie 100 $ zawsze daje 1 TH. Można obliczyć potencjalne nagrody za wydobycie kryptowalut za pomocą kalkulatora Crypto Compare Mining Rewards, jednak chcemy zaznaczyć – nie gwarantujemy żadnego statycznego pewnego dochodu, ponieważ rynek kryptowalut jest niestabilny.

3. Czy istnieją związki strukturalne pomiędzy firmami MineBest, LLC, i Mining City? Dlaczego spółka odpowiedzialna za Mining City (Prophetek, Ltd.) wymienia na stanowisku dyrektora osobę inną niż Gregory (Grzegorz) Rogowski?

MineBest i Mining City to niezależne i odrębne podmioty.

MineBest jest dostawcą technologii B2B dla Mining City i innych klientów. MineBest buduje centra danych dostosowane do świadczenia profesjonalnych usług hostingowych sprzętu górniczego m.in. dla Mining City. MineBest jest naszym partnerem strategicznym. Członkowie Mining City mogą również odwiedzać farmy krypto koparek należące do MineBest, np. w Kazachstanie i na własne oczy przekonać się, jak pracują.

Mining City to globalna firma założona w styczniu 2019 roku, która sprzedaje moc obliczeniową („hash power”) dla swojej społeczności do wydobywania dwóch kryptowalut – Bitcoin (BTC) i Bitcoin Vault (BTCV). Jako jedna z najbardziej przejrzystych firm oferujących hash power na świecie, Mining City zapewnia dokładne informacje o kosztach energii elektrycznej, szybkości kopania i wszystkich wymaganych specyfikacjach podłączonej infrastruktury, jak wspominaliśmy – dostarczanej przez MineBest.

Firmą odpowiedzialną za Mining City jest Prophetek Inc. Ltd z siedzibą na Cyprze (https://opencorporates.com/companies/cy/HE384540). Jej udziałowcem i dyrektorem jest rzeczywiście Greg Rogowski. Woli używać imienia „Greg” zamiast „Grzegorz” czy „Gregory”, ponieważ w większości języków zwyczajnie łatwiej je wymówić.

Greg Rogowski założył Mining City w 2019 roku. Wcześniej zajmował się marketingiem i mediami głównych europejskich marek medialnych, obejmujących telewizję, radio, gazety i magazyny.

Pytania i odpowiedzi ws. Bitcoin Vault (BTCV)

Z naszą redakcją skontaktowała się także firma powołania do rozwijania kodu oraz dbania o komunikację związaną z projektem Bitcoin Vault. Pytania i odpowiedzi na temat tej kryptowaluty, znajdują w tym miejscu: Bitcoin Vault (BTCV) – pytania i odpowiedzi.

mining city minebest i bitcoin vaultreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.