Analitycy JPMorgan: utrata zaufania do USDT może być zagrożeniem dla bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Analitycy JPMorgan: utrata zaufania do USDT może być zagrożeniem dla bitcoina

Redaktor: Michał Misiura
giełdy kryptowalut chcą skorzystać na trendzie defi

Poważnym zagrożeniem dla bitcoina może być „nagła utrata zaufania” do stablecoina Tether (USDT) – uważają analitycy JPMorgan. W obszernym, 86-stronicowym raporcie opublikowanym w czwartek, analitycy JPMorgan pod kierunkiem Joyce’a Changa stwierdzili, że jeśli jakiekolwiek niekorzystne zmiany dotkną USDT, mogłoby to wpłynąć na cenę bitcoina.

Zdaniem autorów raportu, „nagła utrata zaufania do USDT prawdopodobnie wygenerowałaby poważny szok płynnościowy na rynkach bitcoina, które mogłyby stracić dostęp do zdecydowanie największej puli popytu i płynności”. Większość obrotu bitcoinami odbywa się za pośrednictwem USDT. Powołując się na dane NYDIG, analitycy JPMorgan wskazali, że od 2019 roku około 50-60% handlu bitcoinami odbywa się za pośrednictwem USDT.

USDT jest emitowany przez Tether i jest powiązany w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim. Tether jednak nie podlega takiemu samemu surowemu nadzorowi jak tradycyjne banki komercyjne, dlatego, zdaniem analityków, USDT stanowi dla bitcoina ryzyko ogona. Ryzyko ogona to możliwość wystąpienia mało prawdopodobnego zdarzenia, które spowoduje znaczną stratę w aktywach. Jest to forma ryzyka portfelowego, która powstaje, gdy wartość rynkowa inwestycji przesuwa się o więcej niż trzy odchylenia standardowe względem aktualnej ceny.

JPMorgan z ograniczonym zaufaniem do spółki Tether

Spółka Tether podkreśla, że jej aktywa w postaci rezerw gotówkowych i ekwiwalentów są równe jej zobowiązaniom. Analitycy JPMorgan wskazują jednak, że Tether nie opublikował żadnych danych z niezależnego audytu, a w aktach sądowych zwracał uwagę, że nie ma obowiązku utrzymywania pełnego wsparcia stablecoina. Gdyby więc pojawiły się jakiekolwiek problemy, które mogłyby wpłynąć na możliwość korzystania z USDT przez krajowych, jak i zagranicznych inwestorów, najbardziej prawdopodobnym rezultatem byłby poważny szok płynności na szerokim rynku kryptowalut – twierdzą autorzy raportu. Pełny raport w języku angielskim można przeczytać tutaj.

giełdy kryptowalut chcą skorzystać na trendzie defi

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.