Akt oskarżenia przeciwko grupie hakerów z Wielkopolski
Pięcioosobowa grupa miała ukraść ponad 850 tysięcy złotych. Z opisu ich działań wynika, że dokonywali ataków SIM-swap, które koncentrowały się na przedsiębiorcach z południowej Wielkopolski. Skradzione środki wymienili na sztabki złota.
Prokuratura Krajowa opublikowała dziś na swojej stronie komunikat o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko “zorganizowanej grupie cyberprzestępców”. Pomimo że sprawa nie ma bezpośredniego związku z kryptowalutami postanowiliśmy ją opisać z uwagi na stosunkowo rzadkie informacje dotyczące działań polskich służb w walce z cyberprzestępczością. Poza tym oskarżeni przeprowadzali ataki z wykorzystaniem podmiany kart SIM, która to metoda często pojawia się w kontekście kradzieży kryptowalut.
Opis procederu
(…) ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji. – podaje PK.
Zgodnie opisem prokuratury, przestępcy najprawdopodobniej dokonywali ataków SIM-swap. Oszustwa tego typu polegają na przejęciu dostępu do karty SIM ofiary. Dzięki temu atakujący mogą obejść dwuetapową weryfikację oraz autoryzację transakcji. Przestępcy muszą przekonać dostawcę usług telefonii komórkowej do przeniesienia numeru na inną kartę. Z oświadczenia prokuratury wynika, że posługiwali się w tym celu podrobionymi dokumentami tożsamości.
Interesujący jest także sam przebieg ataków. Podczas ich dokonywania grupa miała poruszać się samochodem z fałszywymi numerami rejestracyjnymi, tak aby łączyć się z siecią przez różne maszty operatorów sieci komórkowych. Mieli być wyposażeni w dobry sprzęt komputerowy z dostępem do mobilnego internetu. Jak podaje prokuratura skradzione środki przelali na konto bankowe, które mieli pod kontrolą. Następnie zapłacili nimi za kupione dzień wcześniej 14 sztabek złota.
Szkody i kara
Zatrzymani to 5 osób z województwa mazowieckiego w wieku od 29 do 60 lat. Pierwszych ataków na indywidualne osoby dokonali w maju 2019 roku. Ukradli wtedy 138 tysięcy złotych. Kolejne ataki skoncentrowane na przedsiębiorcach miały miejsce w lipcu. Poszkodowani ponieśli w ich wyniku straty w łącznej kwocie ponad 718 tysięcy złotych.
Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach. Sprawcy ataków odpowiedzą za działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz oszustwa komputerowe przeciwko mieniu znacznej wartości. Grozi im do 10 lat więzienia.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.