Akt oskarżenia przeciwko grupie hakerów z Wielkopolski | Wiadomości | CrypS.

Akt oskarżenia przeciwko grupie hakerów z Wielkopolski

Michał Misiura
dwóch mieszkańców ukrainy zatrzymanych za prowadzenie nielegalnej giełdy kryptowalut

Pięcioosobowa grupa miała ukraść ponad 850 tysięcy złotych. Z opisu ich działań wynika, że dokonywali ataków SIM-swap, które koncentrowały się na przedsiębiorcach z południowej Wielkopolski. Skradzione środki wymienili na sztabki złota. 

Prokuratura Krajowa opublikowała dziś na swojej stronie komunikat o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko „zorganizowanej grupie cyberprzestępców”. Pomimo że sprawa nie ma bezpośredniego związku z kryptowalutami postanowiliśmy ją opisać z uwagi na stosunkowo rzadkie informacje dotyczące działań polskich służb w walce z cyberprzestępczością. Poza tym oskarżeni przeprowadzali ataki z wykorzystaniem podmiany kart SIM, która to metoda często pojawia się w kontekście kradzieży kryptowalut.

Opis procederu

(…) ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji. – podaje PK.

Zgodnie opisem prokuratury, przestępcy najprawdopodobniej dokonywali ataków SIM-swap. Oszustwa tego typu polegają na przejęciu dostępu do karty SIM ofiary. Dzięki temu atakujący mogą obejść dwuetapową weryfikację oraz autoryzację transakcji. Przestępcy muszą przekonać dostawcę usług telefonii komórkowej do przeniesienia numeru na inną kartę. Z oświadczenia prokuratury wynika, że posługiwali się w tym celu podrobionymi dokumentami tożsamości.

Interesujący jest także sam przebieg ataków. Podczas ich dokonywania grupa miała poruszać się samochodem z fałszywymi numerami rejestracyjnymi, tak aby łączyć się z siecią przez różne maszty operatorów sieci komórkowych. Mieli być wyposażeni w dobry sprzęt komputerowy z dostępem do mobilnego internetu. Jak podaje prokuratura skradzione środki przelali na konto bankowe, które mieli pod kontrolą. Następnie zapłacili nimi za kupione dzień wcześniej 14 sztabek złota.

Szkody i kara

Zatrzymani to 5 osób z województwa mazowieckiego w wieku od 29 do 60 lat. Pierwszych ataków na indywidualne osoby dokonali w  maju 2019 roku. Ukradli wtedy 138 tysięcy złotych. Kolejne ataki skoncentrowane na przedsiębiorcach miały miejsce w lipcu. Poszkodowani ponieśli w ich wyniku straty w łącznej kwocie ponad 718 tysięcy złotych.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach. Sprawcy ataków odpowiedzą za działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz oszustwa komputerowe przeciwko mieniu znacznej wartości. Grozi im do 10 lat więzienia.

Komunikat na stronie Prokuratury Krajowej

dwóch mieszkańców ukrainy zatrzymanych za prowadzenie nielegalnej giełdy kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.