AI potrzebuje... mocy bomby atomowej? To sugeruje twórca ChatGPT | Wiadomości | CrypS.

AI potrzebuje… mocy bomby atomowej? To sugeruje twórca ChatGPT

Sam Altman o rozwoju AI

Wszyscy podniecamy się rozwojem sztucznej inteligencji (AI), zapominając, że ta potrzebuje od groma energii do jej zasilania. Sam Altman, dyrektor generalny firmy OpenAI stojącej za ChatGPT, powiedział, jak najprościej… byłoby ją dostarczyć. I tak, możecie czuć już pewien niepokój.


  • AI do rozwoju potrzebuje ogromnych ilości energii.
  • Szef OpenAI, Sam Altman, jest zdania, że optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie energii jądrowej,
  • Do dalszej ewolucji AI konieczna jest jednak też woda.

AI potrzebuje energii jądrowej

AI, by sprawnie działać i się rozwijać, potrzebuje energii. I to jej ogromnych ilości. Zdaniem Altmana najprościej byłoby ją pozyskać dzięki syntezie jądrowej. On sam zainwestował już miliony dolarów w stosowny projekt.

Biznesmen uważa, że kolejna generacja sztucznej inteligencji osiągnie poziom przewyższający ludzką inteligencję. Ogólnej AI  możemy oczekiwać jeszcze w tej dekadzie. Tyle że bez energii rozwój tej nowej technologii zostanie zatrzymany.

Nie da się tego osiągnąć bez przełomu, potrzebujemy fuzji

powiedział szef OpenAI goszcząc w podcascie Lexa Fridmana.

Oczywiście miał na myśli syntezę jądrową, która miałaby być źródłem energii dla AI. Lepsze to niż podłączenie nas do jakiś dziwnej aparatury, jak zrobiono to w filmie “Matrix”. Pytanie jednak, czy wizja Altmana jest realna do wykonania?

Realny plan i realna inwestycja

Dyrektor generalny Open AI wie, że samą gadką wiele się nie zdziała. Temu też zainwestował 375 mln USD w amerykańską firmę Helion Energy zajmującą się syntezą jądrową. Najpóźniej w 2028 r. ta ma rozpocząć produkcję takiej energii na skalę komercyjną.

Tyle że nie chodzi tylko o energię. Najpotężniejsze obecnie modele sztucznej inteligencji są szkolone w dużych klastrach serwerów z wieloma jednostkami przetwarzania graficznego (GPU). Te potrzebują nie tylko energii, ale też wody do chłodzenia.

Powód jest oczywisty: ogromne zużycie energii przez serwery generuje ciepło (wie to każdy, kto próbował np. kopać w domu bitcoiny). Stąd konieczność chłodzenia.

Pamiętajmy jednak, że mowa o obecnej AI. Jeżeli kolejne modele mają być znacznie potężniejsze, będą potrzebowałby jeszcze więcej energii. I stąd pomysł, by używać energii jądrowej.

Sam Altman o rozwoju AI

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.