Twórca Tornado Cash pozostaje w areszcie. Co dalej stanie się z Alexey'em Pertsevem? | Wiadomości | CrypS.

Twórca Tornado Cash pozostaje w areszcie. Co dalej stanie się z Alexey’em Pertsevem?

Tornado cash

Jakie będą dalsze losy Alexey’a Pertseva, który stoi za Tornado Cash? Jak na razie pozostaje w areszcie tymczasowym. Sąd przedłużył jego odsiadkę.


  • Alexey Pertsev pozostanie w areszcie, zdecydował sąd.
  • Sprawa dot. Tornado Cash może zadecydować o przyszłości rynku DApps.

Pertsev pozostanie za kratkami

Pertsev, twórca protokołu służącego do miksowania kryptowalut, Tornado Cash, pozostanie w areszcie. Tam ma czekać na proces. On sam twierdzi, że decyzja ta utrudnia mu przygotowanie się do apelacji.

Sprawa Pertseva jest bardzo ważna, gdyż dot. tego, czy twórca powinien w ogóle odpowiadać za to, jak jego dzieło jest wykorzystywane przez osoby trzecie.

Twórcy Tornado Cash zarzuca się, że jego mikser pomagał przestępcom w praniu kryptowalut, jakie ci przejmowali swoim ofiarom.

Sprawa jest już polityczna, bowiem 14 listopada kilku polityków Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zażądało odpowiedzi od urzędników Skarbu Państwa na temat tego, co dzieje się z Tornado Cash, która to usługa została objęta sankcjami USA jeszcze w 2022 r..

Problem w tym, że nadal działa. Tylko w pierwszej połowie 2024 r. przez mikser “przeszło” 1,8 miliarda USD, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z całym 2023 rokiem. Jak widać, swoimi działaniami władzę USA zrobiły Tornado Cash reklamę.

Sam Pertsev pozostaje w areszcie z powodu zarzutów związanych z praniem pieniędzy. Warto to jednak podkreślić: jego rola zaczęła i zakończyła się na stworzeniu narzędzia.

Twórca jest winny?

Pertsev został jak na razie uznany za winnego prania pieniędzy przez holenderski Sąd Apelacyjny. Stało się to 14 maja.

Deweloper został skazany na pięć lat i cztery miesiące więzienia za rzekome pranie nielegalnych aktywów o wartości 1,2 miliarda USD. Jeszcze raz to jednak podkreślmy: on tylko stworzył Tornado Cash! Mało tego, protokół ten jest zdecentralizowany, więc nigdy nie kontroluje funduszy, jakie przez niego przechodzą.

Podczas procesu w marcu br. Pertsev argumentował, że nie można go pociągnąć do odpowiedzialności za działania osób, które wykorzystały protokół Tornado Cash do realizacji nielegalnych celów.

Sąd odrzucił jednak ten argument, stwierdzając, że gdyby Pertsev i pozostali współzałożyciele Tornado Cash naprawdę chcieli zapobiec nadużywaniu protokołu przez przestępców, podjęliby dalsze środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Tornado cash

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.