Akcje podupadłej giełdy krypto skoczyły o 162% po doniesieniach, że zamierza przejąć ją Donald Trump
Akcje giełdy Bakkt wzrosły 18 listopada o 162%. Powód? Financial Times poinformował, że firma medialna Donalda Trumpa planuje ją przejąć!
- Bakkt ma zostać przejęta przez firmę Trumpa – podają media w USA.
- Akcje tej zapomnianej giełdy skoczyły w odpowiedzi o 162%.
- W sieci pojawiły się sugestie, że Trump wykorzysta Bakkt to zbudowania bitcoinowej rezerwy.
Bakkt trafi w ręce Trumpów?
Spółka Bakkt Holdings zakończyła 18 listopada sesję handlową wzrostem o 162,5%. Cena akcji spółki znalazła się na poziomie 29,71 USD. Po zamknięciu sesji wzrost był kontynuowany – o 16,4%, czyli do 34,59 USD.
Bakkt to trochę zapomniana platforma z rynku kryptowalut (szerzej o niej przeczytasz poniżej). Skąd więc nagle taki popyt na jej akcje? Media podają, że Trump Media and Technology Group, spółka stojąca za platformą mediów społecznościowych Truth Social, prowadzi zaawansowane rozmowy na temat przejęcia Bakkt.
Ponoć miałaby kupić WSZYSTKIE akcje, których właścicielem jest dziś Intercontinental Exchange.
Rzecznik Intercontinental Exchange przekazał mediom, że nie będzie jak na razie komentował doniesień FT. Nie wiadomo też, za jaką cenę firma Trumpów miałaby kupić Bakkt, która jest obecnie wyceniana na ponad 400 milionów USD (po skoku ceny akcji, którą prezydent-elekt chętnie by teraz zapewne zbił).
Chodzi nie tylko o biznes?
Trump w swojej kampanii wyborczej obiecywał wzmocnić branżę kryptowalut. Jeżeli jego spółka kupi teraz giełdą z cyfrowymi aktywami, dojdzie to pewnego konfliktu interesów.
A dokładniej: prezydent faktycznie będzie chciał prowadzić politykę zbieżną z interesem inwestorów bitcoina.
Choć w polskiej polityce byłoby to dziwne, to w USA już niekoniecznie. Byłoby to nawet zabawne, bowiem jego duchowy poprzednik – XIX-wieczny “ludowy prezydent” Andrew Jackson, który obiecywał “osuszyć waszyngtońskie bagno” – też działał w podobny sposób.
Zablokował działalność Fedu, ale raczej nie temu, by miało być to dobre dla obywateli, ale z powodu, że był kapitałowo powiązany z bankami prywatnymi (powstał wtedy zdecentralizowany system bankowości – bez banku centralnego).
Teraz może chodzić o coś jeszcze więcej. Trump chce stworzyć bitcoinową rezerwę Fedu. Bakkt może mu się w tym celu przydać.
Utworzenie rezerwy bitcoinów byłoby trudne bez zatwierdzenia przez Kongres, a najłatwiejszym sposobem na obejście tego byłoby skorzystanie ze spółki celowej
— napisała na portalu X Izabella Kaminska, założycielka serwisu informacyjnego The Blind Spot, skupionego na finansach.
We also did accurately predict in our July 21 edition that bitcoin and Trump would become synonymous (before the big confirmation at the Nashville event). Specifically we noted that getting the bitcoin reserve established would be tricky without congressional approval, and that… pic.twitter.com/e8VIuTSdz6
— Izabella Kaminska (@izakaminska) November 18, 2024
Wyjaśnijmy dokładnie, o co chodzi: spółka celowa (SPV) lub podmiot celowy (SPE) to spółka utworzona na poczet odizolowania ryzyka od spółki macierzystej i podejmowania ograniczonych działań, które w tym przypadku mogłyby polegać na kupowaniu bitcoinów.
Tym samym Trump mógłby wykorzystać Trump Media do utworzenia rezerwy strategicznej bitcoinów bez zgody Kongresu! Sprytne, prawda?
Bakkt – biznesowy niewypał
Bakkt działało dokładnie jako platforma handlowa do rozliczania kontraktów terminowych na bitcoiny. Krótko po uruchomieniu ogłosiło jednak, że zamierza skupić się na przechowywaniu kryptowalut, a nie stricte na handlu. Ogólnie projekt okazał się niewypałem – mimo nadziei, w jakie w nim pokładano.
Niedawno Bakkt przekazało do tego, że prawdopodobnie zakończy też swoją działalność depozytową. Stąd zapewne pojawił się w rodzinie Trumpów pomysł przejęcia platformy, która obecnie – jak na możliwości potencjalnych właścicieli – może okazać się cennym i zarazem tanim łupem.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.