“Okażcie trochę szacunku” – Vitalik Buterin broni ruchów Fundacji Ethereum
W ostatnich dniach Vitalik Buterin zabrał głos w odpowiedzi na rosnącą falę krytyki, dotyczącą sprzedaży i zarządzania środkami przez Fundację Ethereum. W swoich wpisach na X wyjaśnił, dlaczego podmiot ten podejmuje określone kroki.
- Vitalik Buterin stanowczo zaprzeczył, że sprzedawał ETH w ostatnich miesiącach, dodając, iż ilość posiadanych przez niego etherów nawet wzrosła,
- Wedle wyjaśnień współzałożyciela ETH, środki Fundacji Ethereum są wykorzystywane głównie do opłacania kluczowych badaczy i programistów, co jest niezbędne do dalszego rozwoju tego blockchaina
Fundacja Ethereum i transfery środków
W sierpniu br. Fundacja Ethereum przeniosła ethery o wartości 94 milionów dolarów na giełdę Kraken, co wzbudziło spekulacje na temat możliwego „zrzutu” tej kryptowaluty na rynek.
Vitalik Buterin wyjaśnił, iż takie działania są elementem zarządzania skarbcem Fundacji, a środki te są wykorzystywane do finansowania kluczowych projektów i wynagradzania specjalistów, którzy pracują nad rozwojem sieci Ethereum.
bro the ETH foundation is paying researchers and devs that are responsible for
(i) ethereum not bleeding 5M ETH/year to proof of work
(ii) your fees being low today
(iii) your txs getting included in < 30s instead of like 1-30 min (eip 1559)show some respect
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 26, 2024
Transfer nie oznacza natychmiastowej sprzedaży wszystkich zasobów ETH – Fundacja stosuje zlecenia limitowane, aby minimalizować wpływ na rynek.
Co więcej, programista ten podkreślił w innym wpisie na X, że liczba trzymanych przez niego etherów w ostatnim czasie wzrosła, a nie zmalała.
I haven't sold a single ETH in the past month? The amount of ETH I hold has actually gone up
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 25, 2024
Zarzut dotyczący braku stakingu ETH
W odpowiedzi na pytania o to, dlaczego Fundacja Ethereum nie korzysta ze stakingu ETH, Vitalik Buterin wskazał, że takie rozwiązanie mogłoby w przyszłości rodzić problemy z neutralnością organizacji.
One internal reason why has been that we don't want to be in the situation of being forced to make an "official choice" in the event of a contentious hard fork.
One interesting idea around this that is being considered is giving some grants in the form of "you can stake our ETH,…
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 27, 2024
W przypadku pojawienia się kolejnego hard forka, Fundacja, posiadając stake’owane ETH, musiałaby wybrać jedną ze stron. To mogłoby podważyć jej neutralność. Przykładami takich podziałów są m.in. rozwidlenia Bitcoina na Bitcoin SV czy Ethereum na Ethereum Classic.
Vitalik Buterin zasugerował, że zamiast stakingu ETH, Fundacja mogłaby rozważyć inne rozwiązania, takie jak przyznawanie grantów w Ethereum, z zachętą do stake’owania tych środków.
Alternatywą jest również rozproszenie władzy na więcej organizacji, co zwiększyłoby wiarygodność decentralizacji w ekosystemie tego projektu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.