Kryptowaluty a prawo islamu. Giełda Bybit wprowadza specjalne rozwiązanie | Wiadomości | CrypS.

Kryptowaluty a prawo islamu. Giełda Bybit wprowadza specjalne rozwiązanie

kryptowaluty islam

Religia to coś, na czym od zawsze generowało się ogromne zyski. Jednakże w kulturze islamskiej kwestia finansów jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Szariat, czyli ich religijne prawo, posiada kilka zapisów mówiących o tym, że nie każde z rozwiązań stosowanych przez traderów jest dobre. Jednakże giełda Bybit postanowiła zrobić coś, czym znacznie ułatwi poruszanie się po rynku kryptowalut dla muzułmanów. 


  • Giełda kryptowalut Bybit uruchomiła specjalne konto o nazwie Crypto Islamic,
  • Wśród dostępnych opcji muzułmańscy traderzy mają możliwość handlu na rynku spot aż 75 kryptowalutami oraz dwoma botami handlowymi.

Bybit wprowadza specjalną ofertę dla muzułmanów

Druga największa giełda kryptowalut pod względem dziennego wolumenu obrotu opublikowała dziś (tj. 24 września) dość zaskakujące ogłoszenie.

Na jej platformie handlowej zostało uruchomione specjalne konto, które jest dedykowane wszystkim wyznawcom szariatu.

Crypto Islamic to opcja, dzięki której osoby korzystające z jej rozwiązań będą w stanie poruszać się swobodnie po rynku cyfrowych aktywów zachowując przy tym zgodność z zasadami wyznawanej religii.

Jak przekazano, działanie tego konta zostało opracowane we współpracy z firmą Zico Shariah, która specjalizuje się w doradztwie z zakresu prawa islamskiego.

Dodatkowo giełda jest wspierana przez organizację CryptoHalal. Dzięki temu wszystkie zasady islamu dot. finansów zostaną zachowane.

A jakie to normy ustala prawo szariatu? Między innymi mówi o tym, że zakazane jest pobieranie odsetek od pożyczek, co uznaje się za nieetyczne. Jako alternatywę stosuje się rozwiązanie w postaci zawieranie umów przez obie strony dot. podziału strat i zysków.

Sprowadza się to do “sprawiedliwego podziału ryzyka finansowego”.

Jak to więc będzie funkcjonować w przypadku kryptowalut na giełdzie Bybit?

Islamskie prawo zgadza się na inwestowanie w takie dobra, jak akcje, obligacje i cyfrowe aktywa, jednakże te ostatnie muszą być zgodne z zasadami finansów islamskich.

Oznacza to, że handel kryptowalutami powinien również opierać się na systemie podziału zysków i strat. W praktyce oznacza to, że inwestorzy będą dzielić zyski oraz straty danego aktywa, zamiast otrzymywać stały zwrot z inwestycji w nie.

Skąd taki pomysł?

Decyzja topowej giełdy, aby otworzyć się na zasady prawa szariatu i znaleźć wspólny mianownik, jest oczywiście zagraniem strategicznym.

Islamska gospodarka stale się bowiem coraz potężniejsza. Obecnie już około 1,9 miliarda osób jest zaangażowanych w ten sektor.

Natomiast jego wartość jest szacowana 2,3 biliona dolarów. To porównywalnie tyle, ile obecnie wynosi całkowity marketcap wszystkich kryptowalut.

kryptowaluty islam

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.