Giełda Bitget ostrzega: liczba deepfake'ów do 2026 roku wzrośnie o 70%! W tym roku skradziono już miliardy USD | Wiadomości | CrypS.

Giełda Bitget ostrzega: liczba deepfake’ów do 2026 roku wzrośnie o 70%! W tym roku skradziono już miliardy USD

Autor: Partnerzy
Bitget deep fake

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stał się momentalnie mieczem obosiecznym dla użytkowników cyberprzestrzeni. Technologia generowania deepfake’ów przy pomocy AI stała się już “naturalnym” narzędziem w rękach oszustów. W ciągu ostatnich 2 lat odnotowano znaczny wzrost przestępstw i kradzieży przy wykorzystaniu tej ciemniej strony korzystania z AI.


Z raportu Bitget Research wynika bowiem, że oszustwa typu deepfake mogą stanowić nawet i do 70% przestępstw kryptowalutowych w ciągu minionych dwóch lat.

Natomiast od początku 2022 roku poziom wszystkich poniesionych strat w wyniku tego typu kradzieży, nie tylko w branży krypto, to ponad 79,1 miliarda dolarów.

W najnowszym raporcie opublikowanym przez dział badań tej topowej giełdy zwrócono uwagę na oszustwa marketingowe, wystąpienia influencerów i pseudo-edukacyjne filmy wideo.

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem

W raporcie dotyczącym deepfake’ów opracowanym przez Bitget Research wskazuje się na rosnące wyrafinowanie w zakresie stosowania tego typu metod oszustwa i kradzieży środków w sektorze kryptowalut.

Ich wykorzystanie wzrosło na całym świecie w 2024 roku o 245% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Choć rządy podejmują różne działania, kwartalne straty wynikające z używania deepfake’ów mogą wynieść około 10 miliardów dolarów do 2025 roku.

Szacuje się, że w 2024 r. przestępstwa tego rodzaju przyniosą straty w wysokości 25,13 mld USD.

Deepfake’i są coraz bardziej powszechne w branży kryptowalut i nie możemy zrobić zbyt wiele, aby powstrzymać ten proceder bez odpowiedniej edukacji i świadomości. Czujność użytkowników i ich umiejętność odróżniania oszustw od prawdziwych ofert nadal stanowią najskuteczniejszą linię obrony przed takimi przestępstwami, dopóki nie zostaną wdrożone kompleksowe ramy w zakresie prawa i cyberbezpieczeństwa w skali globalnej

– komentuje Gracy Chen, CEO w Bitget dodając:

Dlatego właśnie Bitget rozpoczyna kampanię pt. „Miesiąc przeciwdziałania oszustwom”. Współpracując ze Slowmist i innymi partnerami, opublikujemy serię artykułów edukacyjnych i plakatów, zorganizujemy sesje Twitter Space z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa i zamieścimy billboardy z ostrzeżeniami o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni, aby zapewnić większej liczbie użytkowników bezpieczeństwo podczas poruszania się w świecie kryptowalut.

Dogłębna analiza technik stosowanych przez przestępców wykazała, że preferują oni metody socjotechniczne i boty. Oszuści aktywnie stosują również nowe rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji, w tym technologie rozpoznawania wzorców zachowań, zamiany głosu, a także uczenia maszynowego i algorytmów zamiany twarzy.

Dzięki takim rozwiązaniom przestępcy mogą wykradać tożsamość i podszywać się pod inne osoby w celu dokonywania oszustw w świecie kryptowalut.

Od początku 2022 roku straty z tytułu oszustw związanych z kryptowalutami osiągnęły 79,1 mld USD. Oszustwa z wykorzystaniem metod socjotechniki i botów stanowiły 14,21% przestępstw z użyciem deepfake w pierwszym kwartale 2024 roku, a straty z tego tytułu wyniosły 2,03 mld USD.

Dane wynikające z dokonanych analiz pozwoliły oszacować prognozę, że do początku 2026 r. liczba przestępstw z użyciem deepfake w sektorze kryptowalut może wzrosnąć o 70%.

Głównymi przyczynami wzrostu liczby złośliwych ataków z wykorzystaniem deepfake są dynamiczna zmienność rynku, rozwój tej technologii oraz technik socjotechnicznych.

Trzeba jednak wskazać na jeszcze inny problem, który tym razem leży po stronie ofiar. Chodzi mianowicie o wzrost skłonności inwestorów do podejmowania ryzyka pod wpływem niezweryfikowanych informacji.

W raporcie wskazano, że do najczęściej stosowanych rodzajów deepfake’ów w świecie kryptowalut należą kradzieże tożsamości, fałszywe identyfikatory generowane na potrzeby sieci botów, schematy manipulacji rynkiem, oszustwa inwestycyjne i inne.

Pod względem strat największą grupę przestępstw związanych z fake newsami stanowią oszustwa, nielegalne pozyskiwanie funduszy, fikcyjny arbitraż, ataki socjotechniczne, dezinformacja i fałszywe ogłoszenia.

Ważnym krokiem w kierunku ograniczenia zjawiska deepfake w świecie kryptowalut jest dostosowanie ram regulacyjnych i zwiększenie możliwości technologicznych graczy z branży.

Bitget pomaga swoim użytkownikom, zwiększając świadomość na temat deepfake’ów i innych ataków phishingowych, które mogą zaszkodzić użytkownikom.

Współpracując z podmiotami takimi jak SumSub, giełda Bitget stara się zapewnić bezpieczeństwo swoim 25 milionom użytkowników z całego świata, wykrywając oszustwa typu deepfake i zapobiegając im z ponad 99% dokładnością dzięki weryfikacji tożsamości, biometrii twarzy, weryfikacji dokumentów i walidacji baz danych.

O Bitget

Założona w 2018 r. platforma Bitget jest wiodącą na świecie giełdą kryptowalutową i firmą Web3. Obsługuje ponad 25 milionów użytkowników w ponad 100 krajach i regionach. Pomaga traderom w inteligentniejszym handlu dzięki pionierskiej funkcji copy tradingu i innym rozwiązaniom handlowym.

Bitget Wallet, wcześniej znany jako BitKeep, to światowej klasy portfel krypto multi-chain, który oferuje szereg kompleksowych rozwiązań i funkcji Web3, w tym funkcjonalność portfela, swap, rynek NFT, przeglądarkę DApp i wiele innych.

Bitget inspiruje ludzi do korzystania z kryptowalut poprzez współpracę z wiarygodnymi partnerami, w tym legendarnym argentyńskim piłkarzem Lionelem Messim i oficjalnym organizatorem wydarzeń eSportowych PGL.

Bitget deep fake

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.