Topowa giełda kryptowalut z poważnymi zarzutami. Kurs jej tokena traci 15% w 24h | Wiadomości | CrypS.

Topowa giełda kryptowalut z poważnymi zarzutami. Kurs jej tokena traci 15% w 24h

Dawno nie słyszeliśmy o żadnym pozwie wymierzonym w giełdę kryptowalut, prawda? Amerykańskie władze postanowiły jednak o sobie przypomnieć. Zarzucają KuCoin, że ta nie wdrożyła u siebie procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i zasad “Know Your Customer” (KYC).


  • Władze USA zarzucają KuCoin brak stosowania zasad KYC i AML, co umożliwiło przestępcom pranie na tej giełdzie pieniądzy.
  • Analitycy uspokajają klientów firmy: wypłaty kryptowalut z giełdą nadal są możliwe i wiele sugeruje, że platforma ma spore rezerwy środków.
  • Wartość tokena KuCoin spadła w skali 24 h o 15%.

KuCoin z zarzutami

Według prokuratorów USA brak AML i KYC na giełdzie KuCoin umożliwił wykorzystywanie platformy do prania środków pochodzących z przestępstw. W komunikacie prasowym z 26 marca władze oskarżają firmę KuCoin oraz jej założycieli, Chuna Gana i Ke Tanga, że prowadzą nielicencjonowaną platformę handlową. Do tego doszło naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej.

Chodzi dokładnie o to, że KuCoin i jego założyciele obsługiwali klientów w USA, a nie zarejestrowali swojej firmy w Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) jako firmy przekazującej pieniądze ani w Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC).

Ponadto oskarżeni mieli ponoć „świadomie” nie przestrzegać przepisów dot. AML i KYC. Zamiast tego starali się niejako ukryć na swojej platformie klientów z USA. Prokuratorzy stwierdzili nawet, że KuCoin twierdziło, że nie ma ani jednego użytkownika z tego kraju.

Brak AML i KYC było dla platformy dobre ze względów biznesowych, bowiem – jak twierdzi prokuratura – przez to była to giełda idealna dla przestępców. Darren McCormack, pełniący obowiązki agenta HSI, przekazał nawet mediom w oświadczeniu, że założyciele KuCoin byli rzekomo zaangażowani w „wielomiliardowy spisek kryminalny”.

(…) KuCoin zostało wykorzystany jako narzędzie do prania dużych sum dochodów z przestępstw, w tym wpływów z rynków darknetu oraz złośliwego oprogramowania, oprogramowania ransomware i scamów. Od założenia w 2017 r. KuCoin otrzymało ponad 5 miliardów USD i wypłacono z niej ponad 4 miliardów USD w postaci podejrzanych i przestępczych wpływów

– dodał.

Ganowi i Tangowi grozi teraz kara pięciu lat więzienia. Obaj mają przebywać wciąż na wolności.

Warto dodać, że wcześniej KuCoin zapłaciło już w USA grzywnę w wysokości 22 milionów USD. Wszystko w ramach ugody z prokuratorem generalnym Nowego Jorku. Giełda kryptowalut opuściła także nowojorski rynek.

Giełda wkrótce upadnie wraz z środkami klientów?

Wszystkie powyższe doniesienia sprawiły, że w ciągu ostatnich 24 godzin z KuCoin wypłacono netto nieco ponad 780 milionów USD.

Ponownie spójrzmy na dane Nansena. KuCoin odnotował przez ostatnie godziny całkowity odpływ kapitału na poziomie 882 milionów USD i tylko wpłaty rzędu 99 milionów USD.

Według danych od CryptoQuant, rezerwa bitcoinów na KuCoin wynosiła około 6277 BTC, podczas gdy etheru – 99 359 ETH. Dodano też, że można wywnioskować, że właściciele giełdy “nie mieszali środków” firmy z kapitałem klientów. Pod tym kątem wszystko jest więc w porządku i środki użytkowników są raczej bezpieczne.

Wygląda na to, że nie mieszają środków klientów i mają wystarczające rezerwy, aby przetwarzać wypłaty użytkowników

– stwierdził CEO CryptoQuant, Ki Young Ju.

Kurs tokena KCS

Choć giełda jest “zdrowa” nie można tego powiedzieć o tokenie KuCoina (KCS), którego kurs spadł przez 24 h o około 15%.

Z pozytywów: w dokumentach ponownie określono ether jako towar. Choć nie poprawia to sytuacji KuCoina, może pomóc w zatwierdzeniu ETF-ów kryptowaluty Ethereum.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.