Mieli leczyć raka przy użyciu AI. Płatny zabójca miał pozbyć się niewygodnych światków | Wiadomości | CrypS.

Mieli leczyć raka przy użyciu AI. Płatny zabójca miał pozbyć się niewygodnych światków

AI

Firma zajmująca się inwestycjami, Hindenburg Research, zajęła krótką pozycję dot. akcji spółki Renovaro. Ta ostatnia oficjalnie obiecywała inwestycje w sztuczną inteligencję, które miały pomóc w leczeniu nowotworów. Okazało się, że w jej publicznej narracji było wiele kłamstw. Ale i tak był to tylko czubek góry lodowej.


  • Firma Hindenburg opublikowała szokujący raport o Renovaro,
  • Twórca tej drugiej firmy był poważnym przestępcą,
  • W odpowiedzi na raport akcje spółki spadły o 42%.

Podejrzane inwestycje w AI

Firma Hindenburg opublikowała raport, który dot. działalności Renovaro. Jego treść prawdopodobnie spowodowała spadek akcji Renovaro BioSciences (pełna nazwa projektu) i to o ponad 42%. Dlaczego? Co zawierał dokument? By to pojąć, musimy cofnąć się do 2011 r.

Renovaro BioScience (jako Enochian BioScience) zostało założone w 2011 r. przez Serhata Gumrukcu. Do spółki dołączył m.in. Mark Dybul, od 2021 r. jej CEO. To postać ze świata polityki, co dodaje pikanterii całej sprawie.

Renovaro ogłosiło niedawno przejęcie GEDi Cube. Ta druga firma przedstawiła własną wycenę na poziomie aż 225 milionów USD, którą to kwotę Hindenburg określił jako „absurdalną”. Dlaczego? Tu robi się ciekawiej.

Przyjrzyjmy się GEDi Cube. To projekt uruchomiony w 2023 roku. Koncentruje się na wczesnym wykrywaniu nowotworów i ich skutecznym leczeniu, do tego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. GEDi Cube twierdziło, że opracowało „nagradzany” model sztucznej inteligencji znany jako „The Cube”. Miała za nim stać zastrzeżona technologia AI/ML. Brzmi świetnie. Gdy zagłębi się jednak w szczegóły, zaczyna się robić już gorzej.

W miesiącach poprzedzających zamknięcie fuzji Renovaro pozyskało promotorów akcji, w tym jednego wcześniej objętego sankcjami przez SEC, aby pomogli oni w rozsławieniu transakcji GEDi Cube i pompowaniu jej akcji

– stwierdzono w raporcie Hindenburga.

GEDi Cube twierdziło, że ma nawiązaną współpracę z firmą NVIDIA, ale Hindenburg Research dementuje tę informację, podając że nie jest to prawda.

Renovaro i [CEO] Dybul wielokrotnie podkreślali „strategiczne partnerstwo” GEDi Cube z firmą Nvidia jako kluczowe uzasadnienie dokonania fuzji

– stwierdziło Hindenburg Research. W rzeczywistości owe „partnerstwo” z Nvidia to bezpłatny program, do którego przystąpiło ponad 17 000 firm.

Morderstwo na zlecenie

Manipulacje informacjami to jednak nie wszystko. Do tego doszła przestępcza przeszłość Gumrukcu, który wiosną 2022 r. został aresztowany i oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Powód? Zlecenie morderstwa. Co gorsza udanego – zabójca zamordował mieszkańca Vermont, Gregory’ego Davisa. Gumrukcu grozi teraz dożywocie.

Jakby tego było mało, w grudniu 2022 r. Departament Sprawiedliwości postawił Gumrukcu w stan oskarżenia w związku z pewnymi oszustwami. On i jego współpracownik, Berk Eratay, próbowali oszukać wspomnianego już Davisa i inne osoby na sporą kwotę.

Hindenburg Research podaje, że kierownictwo Renovaro wiedziało o przestępczej przeszłości Gumrukcu.

I nie, nadal to nie koniec. Gumrukcu miał też wątpliwe podstawy do zajmowania się biznesem. Wcześniej pracował jako… magik.

Dowiedzieliśmy się o przeszłości Gumrukcu, przeszukując stare sklepy z magią i antykwariatami w Turcji i odkryliśmy, że był to lokalny magik

– podaje Hindenburg Research. Miał zajmować się wyginaniem w magiczny sposób łyżek i chodzeniem po ogniu.

Z pewnością owe umiejętności pomogą mu w zakładzie karnym.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.