Koniec KYC na giełdach? AI wie, jak obejść ten wymóg | Wiadomości | CrypS.

Koniec KYC na giełdach? AI wie, jak obejść ten wymóg

Postęp technologiczny związany z rozwojem sztucznej inteligencji może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Jednym z nich jest tworzenie przez AI fałszywych dowodów tożsamości.


  • AI umożliwia szybkie generowanie realistycznych fałszywych dokumentów, zagrażając procedurze KYC na giełdach kryptowalutowych,
  • W odpowiedzi na to nowe zagrożenie, platformy handlowe rozważają zaostrzenie procedur weryfikacyjnych, co może utrudnić dostęp do nich również uczciwym użytkownikom.

AI może uderzyć w KYC

Procedura Know Your Customer (KYC), czyli “poznaj swojego klienta”, dziś już obowiązuje na większości giełd kryptowalutowych, które chcą działać zgodnie z wymaganiami regulatorów. Jednak ta forma weryfikacji nowych użytkowników może być zagrożona ze strony sztucznej inteligencji

Eksperci podkreślają, że nowe narzędzia AI umożliwiają tworzenie realistycznych fałszywych dokumentów potwierdzających tożsamość w ciągu kilku minut za jedyne 15 dolarów

Choć dla niektórych może to wydawać się odległą przyszłością, dziennikarz oraz współzałożyciel 404 Media – Joseph Cox – przetestował na własnej skórze obejście KYC za pomocą sztucznej inteligencji dla celów ostrzegawczych.

Za pomocą fałszywych dokumentów stworzonych przez AI udało mu się zweryfikować konto na znanej platformie kryptowalutowej OKX. Spostrzeżeniami na ten temat podzielił się za pośrednictwem X. 

Ogromna skala oszustwa

Usługa oferująca wygenerowanie fałszywych dokumentów –  OnlyFake – twierdzi, że jest w stanie wygenerować ponad 20 000 fałszywych dowodów dziennie. W raporcie śledczym opublikowanym przez 404 Media wskazano na jej “wysoką jakość”. Choć na niektórych zdjęciach mogą wkraść się błędy, w większości przypadków wspomniane narzędzie bazujące na AI generuje bardzo realistyczne obrazy fałszywych dokumentów. 

Rozwiązanie problemu

Giełdy kryptowalut oraz inne platformy przeprowadzające KYC będą musiały zaostrzyć swoje procedury na tle najnowszego rozwoju wydarzeń. Oprócz skanu dowodu osobistego czy paszportu rozważają one przeprowadzanie rozmowy wideo w czasie rzeczywistym z osobą chcącą dokonać weryfikacji. 

Sytuacja ta godzi  w uczciwych użytkowników – ci bowiem będą musieli przejść przez więcej procesów, aby uzyskać dostęp do platform oferujących handel wirtualnymi aktywami. 

Obok warto wspomnieć również o rozwijającym się deepfake – technice obróbki obrazu wideo polegającej na łączeniu bądź nakładaniu twarzy ludzkich przy użyciu sztucznej inteligencji.

Jeżeli ta będzie w stanie wygenerować bardzo realistyczny obraz, wówczas pomysł weryfikacji online przez kamerkę mógłby nie do końca zapobiegać oszustwom dot. posługiwania się fałszywą tożsamością. 


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.