Czy prawnicy OneCoina zastraszyli brytyjskie FCA? | Wiadomości | CrypS.

Czy prawnicy OneCoina zastraszyli brytyjskie FCA?

Redaktor: Albert Czajkowski
onecoin

Wraz z najnowszym odcinkiem podcastu The Missing Cryptoqueen, światło dzienne ujrzał interesujący wątek z 2016 roku. Wiele wskazuje na to, że prawnicy piramidy finansowej doprowadzili naciskami do usunięcia OneCoina z listy ostrzeżeń brytyjskiego nadzoru finansowego.

Jak pisze portal Behind MLM, we wrześniu 2016 roku, Financial Conduct Authority wszczęło oficjalne postępowanie w sprawie OneCoin. Śledztwem kierowała wówczas policja londyńskiego City. Dziesięć miesięcy później ostrzeżenie przed piramidą zniknęło jednak ze strony FCA. Okoliczności zdjęcia OneCoina z czarnej listy regulatora nie były znane aż do tej pory. Nieco więcej światła rzuca na nie 9 odcinek podcastu The Missing Cryptoqueen.

Naciski na FCA

Według informacji ujawnionych przez twórcę podcastu Jamie’go Bartletta – wiele wskazuje na to, że FCA przestraszyło się prawników SCAM’u. Aby wyjaśnić wątek zdjęcia OneCoina z listy ostrzeżeń brytyjskiego regulatora, Barlett dotarł do dwóch osób, które współpracowały z zaginioną krypto-królową.

Jedną z nich był Gary Gilford – prawnik Ruji Ignatovej. W 22 minucie podcastu mówi, że myśli, że za wycofanie ostrzeżenia odpowiadali Carter-Ruck oraz Chelgate. Carter-Ruck to słynna londyńska kancelaria prawna natomiast firma Chelgate zajmuje się budową wizerunku i obsługą public relations. Gilford mówi:

Carter-Ruck i Chelgate pisali do Financial Conduct Authority. Cokolwiek zrobili, było na tyle przekonujące, że FCA wycofało zawiadomienie.

Chelgate

Podobną wersję wydarzeń przedstawia były pracownik Chelgate – Simon Harris. Bartlett dotarł do niego i przeprowadził z nim wywiad. W 24 minucie podcastu słyszymy:

Chelgate współpracowało z Carter-Ruckiem, aby wywrzeć presję (na FCA), by osłabić ich publiczne stanowisko w sprawie OneCoin.

Według Harrisa, Chelgate współpracowało z byłym luksemburskim szpiegiem Schneiderem, który był człowiekiem OneCoina od zadań specjalnych. Samo Chelgate miało dostawać od piramidy 40 000 funtów miesięcznie.

Konsekwencje

Zdjęcie OneCoina ze strony FCA miało poważne skutki. Piramida obróciła tę sytuację na swoją korzyść i wykorzystała ją do reklamy. Promotorzy SCAM’u argumentowali, że gdyby OneCoin był faktycznie nieuczciwym podmiotem, pozostałby na czarnej liście brytyjskiego nadzoru finansowego.

Kapitulacja Financial Conduct Authority była z pewnością jedną z cegiełek, dzięki którym piramida OneCoin urosła do tak gigantycznych rozmiarów. Wiele wskazuje na to, że zanim upadła wyłudziła ponad 4 mld euro. Jej centralna postać – Ruja Ignatova (tytułowa Missing Cryptoqueen z podcastu BBC) zniknęła i do teraz nie udało się ustalić miejsca, w którym przebywa.

The Missing Cryptoqueen – odcinek 9

onecoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.